Levél, amit elküldtem Dr. Szócska Miklós államtitkár úrnak2013.02.04. 09:52, Turul

Ma küldtem el a levelet, és nagyon kíváncsian várom az államtitkár úr válaszát. Addig is megosztom a Tárogató-családdal a történteket, mert - szerintem - igencsak tanulságos az eset.
Tisztelt Államtitkár úr!
Szeretném felhívni szíves figyelmét egy döntés visszásságára, személyesen megélt eset nyomán.
Egy hír nyomában...
Bevallom, elkerülte a figyelmemet ez a hír, amelyet január elején tett közzé az MTI, de az "eredményével" szembesültem a múlt hét pénteken, amikor férjemet a sürgősségi osztályra kísértem, ahol nagyon sok beteg várakozott, és az ügyeletes orvosok, nővérek megfeszített munkával igyekeztek mindenkit gondosan ellátni. A sürgősségin tábla jelezte, hogy a betegeket nem érkezési sorrendben hívják be (ennek egyszerű oka, hogy a panaszok alapján állították fel a sorrendet, teljesen jogosan). Férjem stroke panasza prioritást élvezett, így hamarosan behívták, laborhoz levették a vért, aztán átvitték ct-vizsgálatra, majd - a leletek visszaérkezésekor - neurológus orvos is megvizsgálta, és intézkedett az osztályra felvételét illetően. Rengetegen voltak, de az orvosnak még arra is maradt energiája, hogy kedvesen magyarázza, hogy szeretettel várják az osztályon és néhány napot ott kell töltenie, mert feltétlenül meg fogják akadályozni a betegség kifejlődését. Vérhígítót kap, stb.
1/2 7-h érkeztünk a sürgősségire, de éjfél is elmúlt, mire a kórterembe vitték őt, így a várakozás alatt volt idő beszélgetni a többi beteggel és hozzátartozóikkal, ill. megfigyelni, és tisztelettel megcsodálni hogy mennyire emberségesen, hivatástudattal tevékenykednek az egészségügyi dolgozók.
A várakozás közben többször érkezett mentő, hoztak újabb betegeket, valahogy nem fogyott a várakozók száma, de mindenki sorra került, mindenkivel figyelmesek és türelmesek voltak.
Egyszer a mentők egy orditozó, szemmel láthatólag nagyon részeg férfit toltak be a váróba. Mindenki felkapta a fejét, mert a csendet az alkoholmámorban fetrengő hangoskodó igencsak megzavarta. Akkor tudtuk meg, hogy megszüntek a detoxikálók, és a sürgősségin kell "rendbe tenni" a pocsolyarészegeket...
Hamarosan megérkezett a következő "kakukktojás" egy nőszemély, aki még a részeg férfinél is durvábban üvöltözött, vagdalkozott a mentősök felé, ordított, toporzékolt, fenyegetőzött, őt már csak a biztonsági őrök közreműködésével lehetett valamennyire megfékezni. Őt is ellátták az orvosok, de nem nyugodott, ezért bezárták az egyik szobába, amelynek az ajtaját folyamatosan ütötte és rikácsolt. Aztán hatalmas csörömpölés, és ismét ővele kellett foglalkozni mindenkinek, mert szétvert egy üveges szekrényt. Kötszerrel ment be az egyik ápolónő, gondolom, hogy megsérülhetett az agresszív nőszemély.
A váróban többen mondták, hogy az ilyen dühöngő őrülteket az ágyhoz kellene bilincselni. Igen, de ilyesmihez nincs kapacitásuk a sürgősségin dolgozóknak és tapasztalatuk sincs, hogy miként kellene kezelni az ilyen személyeket.
Nem csoda, hiszen még csak 2013. január óta működik az új rendszer, amelyről a hír januárban jelent meg. Idézem:
"Megszűntek a detoxikálók Budapesten
Megszűntek a fővárosban a detoxikálók, az alkoholmérgezéses betegeket ez évtől a sürgősségi osztályokon látják el - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyi államtitkársága 2013. január elején az MTI-vel.
A közlemény szerint ezen betegek "biztonságos, a korszerű egészségügyi ellátás szempontjait gondosan figyelembe vevő ellátása" a sürgőségi osztályokon biztosítható, ahol az egyéb betegségek gyorsan, hatékonyan kizárhatóak, illetve szükség szerint elláthatóak.
Ezért januártól azokat a betegeket, akiket Budapesten detoxikálóba szállítottak, mostantól az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Budapest és Pest megyére meghatározott beutalási rendje szerint látják el. Kiemelték ugyanakkor, hogy a súlyos alkoholmérgezéseket továbbra is a Péterfy kórház klinikai toxikológiai osztályára kerülnek.
Az államtitkárság közölte, hogy a detoxikálók bezárása egy-két százalékkal emelheti a sürgősségi osztályok napi betegforgalmát.
Az egészségügyi ellátórendszerben a szakmai minimumfeltételek kialakítását a sürgősségi szakma tekintetében is több mint 12 hónapos előkészítő munka előzte meg - írták. Az új rendelet "finomhangolása" folyamatban van. Mint írták: mindent megtesznek "annak érdekében, hogy a szakmai minimumfeltételek biztosítása valamennyi egészségügyi intézményben megtörténjen, s ehhez az intézmények számára rendelkezésre álljanak a megfelelő erőforrások". Ez alól természetesen nem kivétel az ittas emberek sürgősségi ellátása sem - tették hozzá.
Zacher Gábor, a Péterfy Sándor Utcai Kórház toxikológiai osztályának vezetője kedden a Kossuth Rádió Krónikájának nyilatkozva üdvözölte a változást. Hozzátette, a detoxikálókban pszichiáterek látták el a súlyosan ittas embereket, holott a részegség etanolmérgezés, amelynek kezelése nem pszichiátriai, hanem sürgősségi feladat.
(MTI)"
Nem vitatom a döntéshozók jó szándékát, de valószínűleg nem gondolták végig, hogy mit jelent ez majd a gyakorlatban. Éppen ezért tartom helyesnek, hogy felhívjam az államtitkárság - közvetlenül Dr. Szócska Miklós államtitkár úr - figyelmét erre a hibára, amelynek áldozatai lehetnek a valódi sürgősségi betegek, ill. az egészségügyben dolgozók, akikre olyan feladat megoldását kényszerítik, ami - szerintem - nem az ő dolguk lenne. A sürgősségire beutalt betegek élete perceken múlik, és ezeket az értékes perceket veszi el a részeges garázdák kezelése, megfékezése.
Tehát, kedves Államtitkár úr, az a tiszteletteljes kérdésem, hogy felülvizsgálja-e ezt a hibás döntést, vagy tovább kockáztatja a sürgősségire utalt betegek életét?
Várom megtisztelő válaszát!
Lenhardt Ibolya
főszerkesztő
www.rekreator.hu
06/20-584-5101
|
SZERINTEM EGY ÚJABB KÜLDEMÉNY NEM ÁRTANA, RÉSZÉRE, MINDADDIG, MIG HAJLANDÓ LESZ KÉZBEVENNI AZ ÜGYET.