2012.06.17. 14:40, Ekpafat
Szeretem a kapor illatát, és ízét. Szerencsés voltam az idén, soha nem látott mennyiségben kaptam belőle. Mélyhűtve, sóban, ecetben és olajban várja sorsát az őszi, téli napokra…
Kezdem a kovászos uborkával. A négy literes üveg alját vastagon beterítettem kaporral, a –csak erre a célra használt körömkefével jól megdolgoztam, hogy egy szem por, vagy homokszem sem maradjon rajta, megpakoltam az üveget úgy háromnegyedéig. Következett ismét a kapor, tetejére szép egészséges –permetnélküli- szőlőlevelek. Miközben ezen, tevékenységeimmel szorgoskodom, a tűzhelyen felforr a sós víz. Nagyon sós! Nem kell félni, az uborka eltünteti a felesleget. Ettől lesz ropogós a koviubi.
A lobogó forró sós vizet ráöntöm az uborkákra, pár perc múlva leöntöm, ismét felforralom, majd ismét felöntöm. Többszörös gézbe, vagy tüllbe teszek egy szikkadt kenyér csücskét, a szőlőlevekre helyezem. Elkészült a nagy mű, mehet a napra érlelődni. Ne felejtsünk eltenni a forralt sós vízből, mert szükség lesz rá. Az üveg szájára szűrőt teszünk a bogarak ellen. Két nap múlva, ha opálos lesz a lé, levesszük a gézbe kötött kenyeret, felöntjük a félretett lével, és addig hagyjuk a helyén, ameddig teljesen fel nem tisztul. Az átlátszó lé jelzi fogyasztásra alkalmas az uborka. Ilyenkor eltávolítjuk a szőlőlevelet, kaprot, az uborkákat egy kiforrázott üvegbe vagy dobozba áttesszük, felöntjük saját levével, beborítjuk és mehet a kamrába, hűtőbe. Nagyon sokáig eláll(na), ha el nem fogyna…
1. Pillekönnyű remegős túrógombóc
25 dkg túróval 2 tojás sárgáját elkeverünk, csipet sót, 2 evőkanál réteslisztet, u. ennyi zsemlyemorzsát belekeverünk. A tojások felvert habját óvatosan közé keverjük. Nagy diónyi gombócokat formálunk vizes kézzel, és lobogó enyhén sós vízben, fedő alatt 10-05 percig főzzük.
Ezen idő alatt zsemlyemorzsát pirítunk, tejfölt melegítünk porcukorral ízesítve.
A kész gombócokat tányérra szedjük, megszórjuk zsemlyemorzsával, és meglocsoljuk a cukros tejföllel.
Gyors, finom, meleg vacsorát varázsolhatunk, de ebéd után desszertnek is megállja a helyét. Ha egyszer kipróbáljátok, örökre száműzitek a búzadarát a túrógombócból
Jó étvágyat kívánok!
2. Kapros túróval töltött, rántott gomba
Ugyan úgy készítjük el, mint az túrógomboc alapanyagát, de még adunk hozzá1 csomag apróra vágott kaprot és ízlés szerint sózzuk.
Félkiló friss gombát veszünk, ami még nem nyílt ki. Tisztítás után a tönkjét kivesszük, a gombák kalapját enyhén megsózzuk, és megtöltjük a túróval. Az apróbb gombákból kettőt a töltelékkel összeragaszthatunk.
Panírozzuk és forró olajban kisütjük. Salátával, majonézes burgonyával, rizzsel tálalható.
A megmaradt tönköket felaprítva eltesszük töltelékekhez, vagy mártáshoz.
Kapros-túrós lepény
Tészta
25 dk lisztbe (fele rétesliszt), langyos vízben felfuttatott 2 dk élesztőt, 1 t. sárgáját, 4 dkg vajat (margarint vagy liba-, kacsa-, tyúk zsírt) , csipet sót keverünk, és langyos vízzel közepes tésztát készítünk. Jól kidolgozzuk, 1 órán át kelesztjük.
Töltelék
3 tojás sárgáját 4 dkg. vajjal (margarinnal) habosra keverünk. Fél kiló szára túrót áttörünk, 3 evőkanál tejfölt, sót, 1 csomag apróra vágott kaprot hozzá adunk. A 4 tojás fehérjét kemény habbá verjük, és óvatosan beleforgatjuk.
Egy közepes tepsit kizsírozunk, lisztezünk.
A tésztát tepsi nagyságúra kinyújtjuk. A túrót egyenletesen rákenjük. 1 tojással elkeverünk 1 – 1 ½ dl tejfölt, amivel megkenjük a túrót.
Langyos sütőbe tesszük, és szép pirosra megsütjük.
No, de a kedvencem se maradjon ki. Kapros tökfőzelék, tejföl és feltét nélkül sok kaporral, hidegen, melegen, naponta többször, ameddig jut belőle...
Persze finom ám tejföllel is, de én bizony nélküle szeretem:))
Jó étvágyat kívánok!
saját fotók
Köszönöm, hogy olvastátok