Az ösztöndíj inkább...2011.08.01. 20:50, Admin1
*Egészség, életmód*
Egészségünk védelmében...
Valamikor régen az én időmben milyen más volt a helyzet... Nem is olyan régen egy hónapon keresztül naponta jártam a kórházba, kötözésre, fizióterápiára, és infúzióra.
A kórház hétköznapja, funkciója nem sokat változott. Az ágyakon most is fekszenek betegek, -még betegebbek a várólisták miatt- az orvosok futnak a folyóson, kevesebben vannak. A nővérek elfásultabbak. Az esküjükhöz hűek, és alázatosak kétszer annyit trappolnak, mint a lelassult elfásultak. Nincs pénz semmire. Az ágyak ütöttek, kopottak, nyikorgók. Csak a legszükségesebbre telik. Nyár van a szabadságolási idő mindig feszültséget keltett ebben a szférában. A gyerekeseknél a nyári szünidő okoz gondot a szülőnek. Táborra ebből a keresetből nem igen telik. A gyerektelenek szeretnék kipihenni a minden ünnepen való munkát, amit rájuk testálnak, mert ugye a karácsony -jogosan- legyen a gyerekeseké. A húsvét úgyszintén. Most ők is nyaralhatnának egy keveset a barátaikkal, vagy szerelmükkel... Nem irigylem a főnővért...
No, de megígérték, lesz egzisztencia, és elég pénz ezután.
*****
Az ösztöndíj inkább növelte az egészségügyi dolgozók csatlakozási kedvét a felmondóleveles akcióhoz
[2011.08.01.] - Magyar Nemzet - Hírkategória: Tallózó
Dühöngenek az egészségügyi dolgozók, amióta az egészségügyi államtitkárság bejelentette, hogy ösztöndíjjal próbálnak javítani a rezidensek, a szakorvosok és az ápolók egzisztenciális helyzetén - jelentette ki a lapunknak adott interjúban Éger István.
A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint az érintettek úgy érzik: a kormány ezzel bebizonyította, hogy érdemben nem tesz semmit a bérhelyzet javításáért. Éger egy meglepő ötlettel is előállt: megszüntetné a járulékfizetést, helyette fogyasztási adóval teremtené meg a forrást az egészségügyi ellátórendszer kiadásaihoz.
Elhibázott lépésnek nevezte, hogy az egészségügyi kormányzat ösztöndíjjal próbál javítani a rezidensek, a szakorvosok és a szakdolgozók bérhelyzetén. Mi a gond ezzel?
- Folyamatosan garantálni kell a megélhetést biztosító egzisztenciát. Ezt sem ösztöndíjakkal, sem átmeneti pénzekkel, sem semmiféle varázslatokkal nem lehet megtenni. Bért kell emelni.
- Azért választották ezt a lehetőséget, mert az EU-s forrásokat nem lehet közvetlenül béremelésre fordítani. Az állami költségvetésben pedig nincs pénz, főleg nem általános közalkalmazotti béremelésre.
- Nemzeti sorskérdést érintő koncepcionális felvetésről beszélünk. Értettük, hogy eddig Magyarország EU-elnöki tisztséget látott el, s a politikusok nem értek rá csip-csup ügyekkel foglalkozni. De ennek az időnek vége, itt már óriási a baj. A döntéshozóknak be kell látniuk, hogy el kell szakadni a 10-15 éve Magyarországot belülről sújtó, fiskális szemléletű kormányzástól és a pénzügyi kormányzat túlhatalmától. Most fog eldőlni ugyanis, hogy lesz-e működő egészségügyünk, vagy csak egy döglődő rendszerünk, amibe az emberek egyre nagyobb számban fognak belepusztulni. Most minden létező eszközt meg kell ragadnunk, hogy érdemi figyelemfelhívást tudjunk elérni.
- Mit tervez?
- Nem akarunk üzengetni, de szeretnénk a kormány valóban felelős döntéshozóinak a tudomására hozni, hogy emberek halnak meg azért, amilyen helyzetben van az egészségügy. Itt nem arról van szó, hogy én személyesen mit csinálok. Tépi, szaggatja magát a teljes szakma, hogy ráébressze végre a politikusokat a probléma súlyára.
- Ön szerint tehát a politikusok nincsenek tisztában a valós helyzettel. Mégis kit és hogyan akar erre ráébreszteni?
- A miniszterelnököt kell meggyőzni, észérvekkel. Remélem, lesz rá lehetőségem.
- Mi a legnagyobb probléma a tárca ösztöndíjas javaslatával?
- A nyilván jóindulatból kezdeményezett lépésekkel a dolog érdemben nincs megoldva. Ezek kerülő utak, látszatintézkedések, amelyek elterelik a figyelmet arról, hogy valójában mekkora a baj. A kollégákat azonban nem lehet megvezetni, és mivel érzik, hogy ez egy kísértet erre, még bosszúsabbak lettek. Dühöngenek. Arról nem is beszélve, hogy a szakorvosok és szakdolgozók képzésére, szakképzésére kínált támogatások az érintett kör jó részének a hatályos jogrend szerint már most is járnának, csak éppen nem kapják meg. A tanpénz, a továbbképzési költség, a szállásköltség - ami az illető munkavégzéséhez kapcsolódó továbbképzéshez tartozik - a munkáltató költsége volna. Ha pedig új szakképesítést akarunk valakinek biztosítani, fel kell tenni a kérdést, ugyan miért állna érdekében ez, hiszen a jelenlegi béréből sem tud megélni.
- Sajtóhírek szerint egyelőre pár százra tehető a letétbe helyezett rezidensi felmondólevelek száma. Hány szakorvos csatlakozott az akcióhoz?
- Fogalmam sincs, ezt a rezidensszövetség tudhatja. Azt viszont konkrétan tudom, hogy a minisztérium ösztöndíj-bejelentése inkább növelte, mintsem csökkentette a felmondóleveles akcióhoz való csatlakozási kedvet. A kormány ezzel ugyanis tételesen bizonyította, hogy érdemben nem történik semmi.
- Meglepő ötlettel állt elő nemrég: járulékfizetés helyett fogyasztási adóval teremtene forrást az egészségügynek. Miben látná ennek előnyét?
- Egyre gyakrabban halljuk, hogy nem elegendőek a járulékbevételek. Erről még beszélgethetünk egy ideig, de ezek a bevételek nem fognak növekedni. A járulék mértékét ugyanis nem lehet jelentősen emelni, de ami ennél is fontosabb, az emberek jó része elcsalja vagy kényszerből elcsalatják vele a jövedelmét. Örök probléma Magyarországon, hogy minimálbérre van bejelentve az is, aki X6-os BMW-be ül be, hogy elhajtson a balatoni vízparti nyaralójába. Ez egy csőd. Ma a fogyasztás az, ami garantáltan tetten érhető.
- Mi történne egy ilyen rendszerben a nyugdíjasokkal, az inaktívakkal vagy éppen a munkanélküliekkel?
- A most bevezetett hamburgeradó egy olyan sínpályát fektet le, amin, ha végig lehet vezetni ezt a vonatot, akkor végig lehet rajta küldeni egy másikat is. Én erre tettem javaslatot. Magyarországon évtizedes múltja van a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításnak. Valaha ezt úgy fizettük, hogy aki sokat autózott, sok benzint vett, és a benzin árába be volt építve a biztosítás díja. Ebből kiindulva felszabadítanám a munkavállaló járulékát, ami azt jelenti, hogy Ő ezt gyakorlatilag nettó keresetnövekedésként éli meg. Magyarul: lehetőséget adok a belső fogyasztás növekedésére. Ez még munkahelyteremtő lépés is lehet. Igaz, a másik oldalon nyilvánvalóan árat fognak emelni, hiszen valahol meg kell jelenniük ezeknek a terheknek.
- Az utóbbi időben elmérgesedett a viszonya a szaktárcával. Mi az oka ennek?
- Megpróbáltam a közelmúltban ismét tompítani a feszültséget, mert valóban nem érzem szerencsésnek ezt a diszharmóniát. De kettőn áll a vásár. A saját véleményemet és a köztestületi álláspontot kötelességem kommunikálni, és ezen nem lehet megsértődni. Inkább egyeztetni kellene. A szocialista-szabad demokrata kormányok egészségügyi vezetésével sem sikerült, de ott legalább behívtak a minisztériumba, és osztályvezetői szinten elbeszélgettünk, kinek mi a véleménye. Igaz, aztán soha nem vették figyelembe a javaslatainkat. Jelenleg rosszabb a helyzet. Sokkal rosszabbul esik,- hogy az intézkedések előtt nem sikerül elmondanom: szerintem ezt nem így kellene csinálni. Bíztunk benne, hogy most végre máshogy lesz. De nem lett.
- Az utolsó ügy, ami feszültséget keltett a tárca és a kamara között, a köztestületi belépésért szedett regisztrációs díj volt. A tárca szerint jogtalan volt, s vissza kellene fizetni, aminek önök nem tesznek eleget.
- Ma is az az álláspontunk, hogy jogszerűen szedtük a regisztrációs díjat.
Zivkovics Natália
forrás:
http://www.mok.hu/hirek.aspx?nid=19370#19370
|
Ez is része a népirtásnak, az biztos!
Egyébként le van írva! Cion Bölcseinek jegyzőkönyvében!