2019.09.11. 06:47, Vinczer S.Péter
Egészséges testben egészséges lélek 2O19 szeptember 9
tűzte ki célul -ha jól emlékszem- Teleki Pál külügyminiszter, és Főcserkész a címben kölcsönvett jelmondatot.
Trianon után a megcsonkított és kifosztott ország vezetőinek számba kellett venni a lehetőségeket a megmaradásra. Az írástudatlanság felszámolása, az egészségügy, és a sport volt az egészséges új nemzedék kifejlesztésének az alapfeltétele.
A napokban baráti társaságban elhangzott a kritika, hogy az Orbán kormány stadionokat épít, amikor a János kórházban a lift nem működik, és a betegnek magával kell vinnie a WC papírt.
Az illető házaspár most Magyarországon tartózkodik, kíváncsi vagyok mi lesz a véleményük amikor decemberben visszatérnek Kanadába.
Valamikor az átkosban Édesapám a MÁV-nál dolgozott, és tőle tudom, hogy a WC-kben már az első állomásnál nem volt WC papír...nem kell találgatni, annyian nem használták a fülkét... talán a kórházban is ez a helyzet? Önökre bízom a találgatást, akik személyesen is meggyőződhetnek.
Én annyit tudok a János kórházról, hogy az átkosban az egyetlen kórház volt, amely fogadott papokat, apácákat, szerzeteseket. Ezért választotta Csilla bárónő a János kórházat, ahová az első kamion adományát szállította. Bővebben a Fényes Csilla című jegyzetemben.
Viszont arról kevesen tudnak, hogy az első Fidesz kormány bukásakor a Kozma atyát Montreálba vittem tárgyalni egy befektetővel, aki-amely hajlandó lett volna pénzelni egy diagnosztikai kórház építését a visszaszolgáltatásra váró Irgalmas telken. Az átadásról szóló dokumentum ott állt az egészségügyi miniszter asztalán, csak alá kellett volna írni...Jött a szoci kormány, a telek nem került vissza az Irgalmas Rend tulajdonába, és más telkén rizikós lett volna építeni...
Tudtommal, a budapesti kórházak felújítása most van folyamatban. Nem könnyű bepótolni a szocialista kormányok által elhanyagolt kórházak igényeit.
Maradjunk a sportnál. Nem ok nélkül kötelezi a kormányprogram a napi tornát-sportolást a diákoknak. A fiatalok, akik a szabadidejük nagy részét a számítógépek előtt töltik, meg az okos telefont nyomkodják még a zebrán is, átlagban igen gyenge fizikai állapotúak. Ezt hallom a honvédségi nyilatkozatokból.
A stadionok egyben közösségi épületek is. Megszűntek a grundok, az utcán nem lehet focizni, játszani a forgalom miatt, tehát egyetlen megoldás a sport létesítmények építése. A fiatalokban született vágy a megfelelésre vágyás, és aki sportol, az nem ér rá csavarogni. Az edzések nevelnek is, rendre szoktatnak, megtanítanak köszönni, és tisztelni az időseket, a vezetőket.
Engem öröm tölt el látni a Puskás akadémián a gyerekeket mezben, és nem a cipőjüket rúgják szét a grundon mint Puskás a gyerek korában.
A küzdő sportok is népszerűek, a vízi sportokban világelsők, és ha a számarányunkhoz hasonlítjuk az érmeinket, akkor világelsők vagyunk.
A sokat elmarasztal Horthy rendszer sport politikájának eredményét aratta le Rákosi az 1948 és az 1952 olimpiákon.
A Hajós Alfréd uszoda is azért épült, a harmincas években, Hajós Alfréd tervei alapján, hogy a címben említett célul szolgáljon. Vagy azt sem kellett volna a csonka országnak felépíteni?
Végül még valami, ami igen fontos: a egészséges testű és lelkű fiatalok, akik egész családban nevelkednek, anya -apa gondoskodásával, azok egészségesebbek lesznek, és ezzel kevésbé szorulnak orvosi ellátásra.
Érthetetlen a számomra, -és nagyon elszomorít,- hogy mi lehet az oka a hatszáz ezer fogyatékos személynek Magyarországon. Vizsgálják ennek a hátterét?
Vinczer S. Péter