2019.09.05. 20:39, Vinczer S. Péter
Demográfia/népesedés 2O19 Szeptember 5
Nézem a híradót, és nem hiszek a szememnek. A V4-ek kormányfői között a Karmelita kolostori fogadáson Vučić szerb körtársasági elnök volt látható. Ez még rendjén is volna, ha a szlovén köztársasági elnök, vagy Salvini is ott lett volna... De!.. Hiába kerestem Kolinda Kitarović Grabar horvát köztársasági elnökasszonyt....elkerülte a figyelmemet? Nem kapott meghívót, vagy nem fogadta el mert nem akart egy asztalnál egy tálból cseresznyézni a szerb elnökkel?
Orbán miniszterelnök úr szerint tüske van a magyar-horvát viszonyban, amelyet ki kell húzni.
Tudtommal Hernádi Zsolt kiadatását még mindig kéri Horvátország az INA-Mol konfliktus miatt. Az akkori horvát miniszterelnök, aki hozzájárult az üzlethez, korrupciós vád miatt még mindig börtönben van. Hernádi úr a magyar bíróság szerint ártatlan, hamis váddal illették, és könnyen elképzelhető, hogy a horvát miniszterelnököt is hamis vád alapján nyírta ki az ellenzék.
Minden esetre ideje lenne egy közös bizottságot létrehozni az ügy igazságos kivizsgálására, és kihúzni az említett tüskét. Nem ér annyit az INA kivásárlása, mint a horvát-magyar több mint 8OO éves történelmi kapcsolat, és a muzulmán invázió elleni küzdelemből kihagyni Horvátországot.
Megértem a horvátok sérelmét, mert Szerbia -tudtommal- a mai napig nem ismerte el az agressziót Horvátország ellen. Jól ismerem az akkori körülményeket.
A Jugoszláv hadsereg nyugalmazta az "öreg" tisztjeit, akik még a testvériség egység jegyében gondolkodtak. Az új nemzedék már főleg szerb nacionalistákból tevődött ki. A gyárak területi egységeitől bevonták "zsírozásra " a fegyvereket. Ezért volt kénytelen a Horvát Gárda Magyarországtól vásárolni 1O OOO kalisnyikovot a fegyver embargó ellenére. A magyar szocialista ellenzék Jeszenszky külügyminiszter lemondását követelte.. Végül is maga Mesić a szerbek által el nem ismert köztársasági elnök egy kis határon vitte át a szállítmányt, a Jugó kiskatona tisztelgése mellett.
Érdemesnek tartom röviden megemlíteni a Titó halálát követő helyzetet.
Jugoszlávia hat Köztársaságból, és két Autónom tartományból állt. (Vajdaság és Koszovó)
A Köztársasági elnökök Elnöki Tanácsa alakult az ország kormányzására,, és ha jól emlékszem hat hónaponként követték egymást az Elnökök Elnöke székében az elnökök. Ez addig működött, amíg a horvát elnökre Mesićre került a sor. Az együttműködés addig sem volt felhőtlen, de a spliti kormányülésen a szerbek elutasították Mesićet. Ekkor a szlovén elnök felállt és szalmacséplésnek nevezte a tanács működését.
Szlovéniában népszavazások a kiváláson döntöttek. Ljubljana felett lelőtték a jugoszláv hadsereg helikopterét, és az első halott éppen egy szlovén pilóta lett.
A hegyekben egy hatalmas Jugoszláv páncélos konvojt ejtettek foglyul a szerpentinen aknazárba a szlovének.
A Jugoszláv hadsereg Kadijević tábornok vezérkari főnök vezetésével , lemondott Szlovéniáról.
A horvátok is felbátorodtak, ők is megtartották az elszakadási referendumot sikerrel.
Ezt már nem akarták a szerbek lenyelni, és megtámadták a szinte fegyvertelen horvátokat a Jugoszláv Néphadsereg teljes erejével.
A horvátországi magyarok a horvát gárdába álltak, és a lélekszámukhoz aránytalanul sokan vesztették életüket a küzdelemben.
Ez egy másik történet, érdemes lenne ezt is felfrissíteni.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat látta el a horvát, magyar, és szerb menekülteket, és hamarosan a boszniaiakat is, miután ők is a kiválásra szavaztak.
Az "ideiglenesen megszállt horvát " területeken, Kozma atyával magam is jártam, Vukovár, Erdőd, Szarvas, és az ott készített történelmi dokumentum filmemet háromszor közvetítette a Kossányi Milkós NBN nemzetiségi TV-je az USA-ban.
Nem tudom hol van zárlat a horvát politikában, de az biztos, hogy a szerbek ügyesebb politikusok, a népirtásaik ellenére nagyobb támogatást, ás politikai elismertséget kapnak mint a horvátok.
Közelebb kerültek Magyarországhoz mint a horvátok, pedig nekünk is van 4O OOO temetetlen halottunk Délvidéken.
Az INA-Mol konfliktus úgy tűnik, akadálya a két ország történelmi kapcsolataiban.
Tudtommal az INA fizetőképtelen volt, az alkalmazottai nem kaptak fizetéseket. A MOL rendet teremtett, és a mai napig rend van az INA háza táján.
A horvátoknak a figyelmébe ajánlom, -mint magyar ember és horvát állampolgár-, hogy a magyarok mindig építettek, és soha nem romboltak. Amikor a Sabor megszavazta az elszakadást Magyarországtól, egy puskalövés nem dördült el...nem így volt az elszakadás a szerb testvérektől! Azt se felejtsük el, hogy a Radić horvát képviselőt a belgradi parlamentben lőtték le a húszas években!
Megértem a horvátokat, de nekünk magyaroknak ennél több sérelmen, és országvesztésen kell keresztülnézni Szerbia kapcsolatában.
Mindentől függetlenül hiányolom Kolinda Kitarović Grabar elnöknőt, és Plenković horvát miniszterelnököt a konferencián, mert a népesség náluk is probléma, talán nekik is lehetne szavuk e kérdésben. Reménykedek, hogy ott vannak csak nem láttam eddig őket.
Vinczer S. Péter