2019.08.20. 03:05, Vinczer S. Péter
Határnyitás 2O19 augusztus 19
Hallgatom, és olvasom a megemlékező híreket a határnyitással kapcsolatban. Ilyenkor, általában jelentkeznek olyan hősök, akik az eredményeket meglovagolva saját maguknak tulajdonítják, bár amíg kétes volt a kimenetel, addig a háttérben lapultak. Ebben Horn Gyula is jeleskedett, aki a Kohl kancellár meghívóját, amely Németh Miklósnak szólt, egyszerűen a fiókjába tette, és maga utazott Németországba átvenni a Károly keresztet.
A tudósításokból hiányolom Kozma atya és Csilla von Böeselager úrasszony szerepét a megfelelően bemutató dokumentum filmeket.
Kozma atya akkoriban a zuglói Szent Család plébánosa volt, oda száműzte az akkori rendszer, mert nem állt be a békepapok közé, hogy majd ott "megfullad". Nem ok nélkül mondták, hiszen a templom teteje folyt, a pincében állt a víz, és talán hatvanan látogatták a templomot.
Miután mégsem fulladt meg, rendbehozta a templomot, meglátogatta a családokat, és pezsgő keresztény életet teremtett .
Ide érkezett Csilla von Böeselager úrhölgy, hogy tudná-e fogatni a kórházi adományokat. Akkoriban még mindig ott állt a közelben egy rendőrautó, ezért sétálás közben beszélték meg a dolgokat.
Közösen megalapították a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot.
Nem sok idő múlva a keletnémetek egyszerűen nem akartak haza menni. Oltalmat kértek, és kaptak a plébánia területén, amely hamarosan szűkös lett. A csillebérci úttörő tábort bérelte, az Atya, de ott attól féltek az emberek, hogy az állam visszaküldi őket... A templom adott nekik biztonságot azoknak az embereknek, akik addig Istenről szinte semmit nem hallottak.
Csilla testvérünk elérte a ny. német kormánynál, hogy tábori konyhát , sátrakat, felszerelést, és nem utolsó sorban pénzt kapott a költségekre. A plébánia udvara valóságos kempiggé változott.
Az események gyorsan peregtek. A menekülők megszállták a nyugatnémet követséget, ahol vízumot kaptak, de egyben akadályozták a követség működését..
A Nyugatnémet nagykövet úr a Kozma atyához fordult, hogy kihelyezhetné-e a konzuli hivatalát a plébániára.
Természetesen! volt a válasz, és a plébánia folyosóján osztották a szabadságot érő pecséteket.
Hamarosan megjelent a keletnémet nagykövet is, hogy szeretne találkozni a polgáraival.
Természetesen, holnap tíz órakor ezt lehetővé tesszük.
A nyugatnémet konzul a fejét fogta: Pádre mi fog itt lenni?
-Megfogjuk oldani.
Másnapra a Kozma atya bérelt egy turista utánfutót, amelyet az utcán a kerítéshez állítottak, az ajtójával a portára nézve.
Kozma atya felkészítette a k. németeket, hogy a saját jól felfogott érdekükben nehogy felfordítsák a lakókocsit..
Megérkezvén a keletnémet nagykövet, elfoglalta az "irodáját" . A polgártársai pedig elkezdték szidalmazni, és ráolvasni nyomdafestéket nem tűrő szavakkal a kommunista rendszerét. Mindezt az Euróvizió, és a többi TV állomás riporterei vették, közvetítették.. Vagy 15-2O perc múlva az nagykövet felállt, hogy neki ebből elég!
A keletnémet rezsim Zuglóban is megbukott.
Köszönetet és elismerést érdemel Csilla von Böeselager asszony, aki nélkül elképzelhetetlen lett volna ellátni a sok ezer menekülőt. ( Ha jól emlékszem 65 OOO személyt)
Genscher külügyminiszter úr is meglátogatta a Kozma atyát, és megismételte Kohl kancellár úr szavait, hogy: "Önök vették ki a berlini falból az első téglát." Köszönöm.
-Ne nekem köszönje, hanem az Istennek, és a Kozma atya a kezébe adott egy imát. A protestáns ember bement a katolikus templomba, és hálát adva imádkozott....
Amikor kijött: Egy ajándékot fogok küldeni!
Genscher úr szakembereket küldött a templom akusztikai felmérésére, és egy síp orgonát csináltatott 2OO OOO DM értékben.
A Szentcsalád templom bejárata mellett két márványtábla hirdeti németül és magyarul az akkori eseményeket.
Amikor Kozma atya igent mondott, nem tudhatta, hogy mi lesz az oroszok reakciója. Telefonon felhívta Kohl kancellár urat, hogy milyen következmények lehetnek.
"Beszéltem Gorbachev úrral, és Ő azt mondta, hogy a magyarok jó emberek." Kozma atya megnyugodhatott, hogy az oroszok nem avatkoznak be.
Most sokan vannak a hősök, és megfeledkeznek Kozma Imre atyáról, és báró Csilla von Böeselager úrhölgyről, -aki az anyagi hátterét biztosította a német kormány segítségével- akik megalapították a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot, amely a sok ezer önkéntesével ellátta a menekülteket.
Ugyanez a szervezet volt jelen a segélyeivel Erdélyben,a Ceausesku bukását követően elsőként és Délvidéken is a Jugoszláv agresszió idején.
Első keresztény segélyszervezetként példaként szolgált a később megalakulóknak segélyszervezeteknek..
Vinczer S. Péter
a Kanadai Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke