2018.11.01. 17:20, Vinczer S.Péter
Ma emlékezünk gróf Tisza István meggyilkolására. Sokan foglalkoztak errek az országra is kiható tragikus esetre. Én mindenek előtt felteszem a klasszikus kérdést: kinek volt érdekében?
Gróf Károlyi Mihály mindig tagadta, hogy neki köze lett volna a gyilkossághoz. Ezen nem lepődök meg, mert egy gerinctelen, gyáva, gátlástalan, aljas kommunistától, aki mindig irigye volt Tiszának, természetesnek tűnik, hogy tehetetlenségében gyáva és aljas eszközhöz nyúljon.
De nézzük az előzményeket. Tisza köszönését a Kaszinóban Károlyi nem fogadta, és sértő megjegyzést tett. Akkoriban az ilyen eset párbajt követelt. A segédek kardpárbajban egyeztek meg, a harcképtelenségig.
A párbaj harminckét „menetben” történt, Károlyi folyton hátrálni kényszerült, egy éles, két nagyobb és 18 lapos sebből vérzett, tehát láthatóan Tisza nem akarta megölni, csupán a kimerültségig elkardlapozta. Nem békültek ki.
Károlyiban azonban a gyűlölet és a bosszúállás fűtötte a visszavágást.
Október 3O-án meglátogatták, meggyőződtek, hogy Tisza a villában tartózkodik. Másnap megérkeztek a bérgyilkosok. Nem véletlen, hogy a Tisza védelmét szolgáló csendőröket visszahívták, elvezényelte a Károlyi kormány. Nem közömbös a tanácsadóit ismerni: Jászi –Jakubovics Oszkár, Bíró-Bau Lajos, báró Hatvany-Deutsch Lajos, Kunfi-Kronfeld Zsigmond.
A Tisza perben feltárták, hogy a gyilkosságot elkövetők közvetlen a Károlyi körből, a katonatanácsból és a Nemzeti tanácsból Kéri-Krammer Pál és az egyik végrehajtó a Népszava újságírója Pogány-Schwarc József voltak. Hogy legyen magyar is a gyilkosok között, egy állását vesztett tengerészt csatoltak Dobó István személyében. A harmadik puskás ember Sztankovszki Tibor 18 évet kapott, és letöltötte. Aki Rákositól, és Kádártól a gaztettéért nyugdíj kiegészítést kapott. Kéri-Krammer Pált életfogytiglanra ítélték, de a Szovjetunióban sínylődő magyar tisztekre kicserélték 1922-ben, és miután nem ízlett neki az ottani ”Kánaán” Amerikába távozott. ahol keblükre ölelték és élte boldog életét.
Mire alapozom a bérgyilkosságot? Károlyi miniszterelnöksége első napján a 4O OOO koronás rendelkezési alapot 2OO OOO koronára emelte. Ebből 1OO OOO koronát Linder Bélának adott, aki nem akart többé katonát látni, Károlyi inasa Simonyi Henry egy csinos összeget kapott, így az alap hamar kiürült. Károlyi 1 OOO OOO koronára emelte az lapot, de ez is elfogyott egy hónap alatt, ekkor újabb egy milliót síbolt ki a kincstárból. Károlyi kilenc hét alatt 3 266 OOO koronát rabolt ki az államkasszából... Volt honnan tanulniuk az utódoknak.
Linder csak első volt a sorban, tőle háromszor annyit kapott Kéri-Krammer Pál. Őt Svajcba küldték valószínűleg szervezkedés céljából, és feltehetőleg, hogy ne legyen szem előtt. Erre a küldetésre, egy zsidó bankár, a Magyar Bank elnöke 1OO OOO svájci frankot ajánlott fel, ami 299 OOO koronát ért.
Dobó István csupán kétszer 1O OOO koronát kapott... Mindezek tudatában ki mer kételkedni abban, hogy Károlyinak köze volt a gyilkossághoz.
Azonban hiba lenne elhanyagolni Károly király szerepét az összeomlásban. Először is tudni kell, hogy magyarán papucs volt, Őt a felesége Zita királyné befolyásolta. Gyűlölte a református Tisza Istvánt. Az Ő unszolására váltotta le a miniszterelnök Tisza Istvánt. És amikor a legnehezebb időben Tiszát kellett volna visszahelyezni miniszterelnöknek, a király a kisebbségi érzelemtől szenvedő, a fogyatékos, tehetségtelen vörös grófot nevezte ki miniszterelnöknek.
Károly királyt terheli a történelmi felelősség az ország feldarabolásáért elsősorban, mert nem vezényelte a hazatérő katonaságot a határaink védelmére. Hiába könyörögtek neki.
Október 3O.-n parancsot adott Horthynak, hogy adja át a hajóhadat az antantnak. Ugyanakkor szétosztotta a Monarchia tartományait, mert jóságos királyként akarta magát beírni a történelembe, és lemondott .
Igaza volt Horthy Kormányzónak, hogy nem fogadta vissza királynak.
Károlyi Mihályt a családja is megveti, szerintem eszköz volt Magyarország feldarabolásához, de a felelősség a királyt terheli, aki őt hatalomba juttatta.
Tisza Istvánt gyűlölték, mert a tehetsége, és tudása, valamint a becsületes magyarsága magasan Károlyi és bandája felett állt. Félelmetesen hasonlít a mai helyzethez.
Vinczer S. Péter (qdb)
Köszönöm az érdekes történelem leckét.