2015.01.12. 20:10, Vinczer S. Péter
AKI HAZAVITTE A SZÍVSEBÉSZET LEHETŐSÉGÉT
A közelmúltban beszélgettem Dr. Forbáth G. Péterrel a Kanadai Magyar Máltai Szeretetszolgálat kuratóriumunk tagjával. Sokszor megfordul a fejemben, hogy vajon ismerik-e a nevét azok, akik manapság Magyarországon, szívműtéten esnek át, és ezzel az életük hosszabbodik meg.
Részletekben többször hallottam a történetet, de most megkértem a Professzor Urat, hogy mondja el hogyan is történt?
"1949. februárban orvosdoktori diplomát nyertem. Modern kardiológia 1945-ben kezdődött Baltimore-ban, de a háború miatt csak lassan lett közismert (addig belgyógyászok láttak el a sziv-betegeket is) Mo-ra a modern kardiológia csak 1949-re ért el, meghonosítása Dr Fono Renee (horvátszármazású Oranin) nevéhez fűződik. Az első magyar team-be kerültem, és részese voltam az első szívkatéterezésnek 1949. júniusában.
1956-ban hagytam el az országot és Kanadába kerülvén azon kevesek egyike voltam, akik egyetemi korházba kerültek a kötelező két év gyakorlatra. Angolul beszéltem, de keményen dolgoztam, és azok egyike voltam, akinek 1959-re licence-e és a szakvizsgája megvolt.
1957-ben csak 2 kórház csinált sziv-katheterezést Torontóban. A St. Michael's kórház éppen keresett valakit, és amikor még gyakorló koromban (elmondva Mo-i multamat) az elsőt megcsináltam, felvettek staff-ra (állományba. P.) 1959-ben! Ott előrehaladtam, és részt vettem a torontói egyetem cardiologiai oktatásában.
Akkor még nem létezett szív-motor, amivel műtet alatt a szív megállítható volt. Ennek megtanulására lettem kijelölve, és Cleveland-ban sikerült az első sikeres szériában gyártható készülék. A cég "Pemco" néven futott és a tulajdonosa a székely-származású, de gyermekkorban oda-került "Bill" Köteles volt. Vele barátságba kerültem és Ő két szív-motort ajándékozott ingyen Magyarországnak. Én fordítottam a használati utasítást és segítettem a sebészt aki kijött megtanulni.
10 év múlva kezdődtek a coronaria-bypass műtétek. Ehhez kontraszt-anyagos feltöltés (angiography) kellett. Ezt Magyarországon senki sem tudta.
Szerveztem egy 15-tagú csoportot (orvosok,nurse-k,technikusok) akikkel elmentünk 1973-ban ezt a technikát ott megtanítani. A küldetést a St. Michael's korház és az Atkinson Foundation támogatta. Az orvosok mind ingyen ajándékozták idejüket és felkészültségüket a methodus elsajátítására. 1 hetet töltöttünk Magyarországon. A küldetést a Star torontói napilap naponként követte.
1989 után a négy magyar egyetem rendelkezésére bocsájtottam a torontó egyetem cardiologiai syllabus-ait (sokszorosított tankönyv) és annak a magyarra való fordítási jogát. A Syllabus-ok szerkesztője voltam.
A Magyarországi Kardiologiai Tarsaság és a Mo-i Elektrophysiologus Társaság disz tagjává avatott.
A Mo-i orvosok részére létesített itteni Rekai alapítvány orvosi elbíráló-ja voltam.
Szervesen részt veszek a most is folyó magyarországi cselédkönyves orvostanhallgatók buffaloi ösztöndíjában, amit az HMAA (Hung.Med.Ass. of America) üzemeltet."
Íme ez a rövid története a magyarországi szívsebészet kezdetének. Ennél sokkal hosszabb a kanadai vonatkozású tevékenysége.
Az átkos időben, az emigráció minden kapcsolatot megszüntetett a kádári rezsimmel. Kézenfekvő volt, hogy feltegyem a kérdést: nem érték támadások e kooperációnak minősíthető tevékenység miatt?
"ÉN A MAGYAR EMBEREKEN AKARTAM SEGÍTENI, A GYÓGYÍTÁS NEM LEHET FÜGGVÉNYE A POLITIKAI HOVATARTOZÁSNAK"
Vinczer S. Péter
Az Isten áldja meg ezt a csodálatos embert. Mi szembesültünk a családban evvel a borzasztó kórral. Lányom esélye a megszületéskor az életre sokkal kevesebb lett volna, ha csecsemőkorban nem operálják meg a szivét. Szerencsére fantasztikus orvosokkal találkoztam és igazi hivatástudatu nővérekkel. A mai napig is csak áldani tudom az egész intézetet.