2013.02.02. 16:04, AJánló: Admin1
Ebben az instabil térségben, mely konfliktusokkal és lázadásokkal terhes, a különböző keleti keresztény egyházak vezetői előtt az a nem mindennapi feladat áll, hogy megpróbáljanak reményt önteni közösségeik tagjaiba, és meggyőzni őket arról, hogy van más út is, mint az elvándorlás vagy a magukba zárkózás. Az alábbiak a keleti pátriárkákról és vallásaikról adnak tájékoztatást.
Béchara Boutros Raï maronita pátriárka
A 72 éves bíborost 2011. március 15-én választották meg Antiókia és az Egész Kelet 77. maronita pátriárkájának. Székhelye a Bejrúttól nem messzi Bkerké. Egyháza 800 ezer hívet számlál Libanonban és további 4 milliót elszórva, többek között Szíriában, Jordániában, Palesztinában és Cipruson.
A szír rítusú maronita egyház abból a közösségből nőtt ki, amelyet Szent Maron szír szerzetes alapított a IV. század végén. Béchara Boutros Raï, megválasztása után, benyújtotta a pápához az egyházi közösségre irányuló kérését, melyet XVI. Benedek 2011. március 25-én el is fogadott, így a maronita egyház ma Rómával teljes közösségben működik.
A Szentatya Libanonban tett őszi apostoli látogatása emlékére és azzal a céllal, hogy az egész Egyház figyelmét felhívja a Közel-Keletért való imára, a térség problémáira és a helyi keresztény közösségekre, felkérte a libanoni Bechara Boutros Raï bíborost, antióchiai maronita pátriárkát a Colosseumnál minden évben megrendezésre kerülő nagypénteki Via Crucis idei elmélkedéseinek elkészítésére.
II. Tavadrosz kopt ortodox pápa
A 60 éves püspököt 2012. november 4-én választották meg III. Senuda (1923-2012) utódjának, azaz a kopt-ortodox egyház pápájának. 10 millió Egyiptomban, és több százmillió diaszpórában élő hívével ez az egyház alkotja a Kelet legnagyobb keresztény közösségét.
A pátriárka székhelye Alexandriában van, a patriarkátust a hagyomány szerint Szent Márk apostol alapította. A kereszténység negyedik egyetemes zsinatán, a 451-es khalkedóni zsinaton a koptok az ortodox és a nyugati keresztényektől eltérő krisztológiai álláspontot képviseltek, ezért külön egyházzá váltak.
X. János antiókiai görög ortodox pátriárka
Ritkán történt ilyen gyors vezetőválasztás az ortodox világban. Az 57 éves metropolita, Jean Yazigi megválasztása Antiókia és az Egész Kelet görög ortodox pátriárkájává 2012. december 17-én, alig két héttel IV. Ignác (1920-2012) halála után történt. A sietséget a kaotikus szír helyzet tette szükségessé, mivel a világ 1,8 millió görög ortodox hívéből 1,3 millió ebben az országban él. A patriarkátus központja Damaszkuszban van.
Louis Sako káld pátriárka
Néhány nappal karácsony előtt XVI. Benedek elfogadta a káld pátriárka, III. Emmanuel Delly lemondását, melyet a pátriárka kora miatt nyújtott be. A káld egyházi vezető visszavonulását korán kívül egészségi állapota is indokolta. Az új pátriárka megválasztására a 2013. január 28-án kezdődött szinódus alkalmával került sor Rómában, addig Jacques Ishaq emeritus püspök töltötte be a káld egyházi vezető szerepét. A patriarkátus Bagdadban található.
A 2003-as amerikai megszállás előtt 1,2 millió hívet számláló iraki keresztény közösség tíz év alatt olyan erős veszteségeket szenvedett, hogy számuk ma csupán 300 ezer és 450 ezer közé tehető. Az Irakban maradottak többsége káld vallású.
III. Laham Gergely melkita pátriárka
A 80 éves III. Laham Gergely 2000. november 29-e óta tölti be a melkita pátriárka pozícióját, székhelye Damaszkuszban van.
A melkiták bizánci rítusú keresztények, akik 1724-ben csatlakoztak Rómához. Jelenleg ők a második legnagyobb keleti katolikus közösség: az 1,3 millió hívőből 700 ezer a Közel-Keleten él, elsősorban Libanonban, Szíriában, Jordániában, Palesztínában és Egyiptomban. A Keleten kívül nagyobb közösségeik Brazíliában, Franciaországban és Kanadában vannak.
III. Ignác Juszuf Younan szír katolikus pátriárka
A Bejrútban székelő szír-katolikus pátriárka, a 68 éves III. Ignác Juszuf Younan 175 ezer, Rómával egységre lépett, szír rítusú hívet vezet. Székhelye Libanon fővárosában, Bejrútban található, bár a hívek többsége Szíriában, Irakban és Törökországban él.
A szírek antiókiai patriarkátusa 1783-ban jött létre, amikor a szír ortodox egyház híveinek egy része áttért a katolicizmusra és közösségre lépett Rómával.
Ibrahim Isaac Sidrak kopt katolikus pátriárka
A kopt katolikus egyházat hónapokig egy adminisztrátor vezette, mivel a 77 éves Antonios Naguib 2012. februárban agyvérzést szenvedett, és már nem volt képes ellátni hivatalát. Egészségi állapota miatt a pátriárka 2013. január elején lemondott tisztségéről, utódjának pedig január 16-án az 57 éves Ibrahim Isaac Sidrakot választották.
A kopt katolikus közösség a XVIII. század óta létezik. A patriarkátust XIII. Leó alapította 1895-ben, székhelye Kairó. A ma 250 ezer fős közösség többsége Egyiptomban él, de kisebb közösségek jelen vannak Franciaországban, Kanadában, az Egyesült Államokban és Ausztráliában is.
A megválasztásra váró örmény pátriárka
A jeruzsálemi örmény ortodox pátriárka, II. Torkom Manougian 2012. október 12-én hunyt el, és széke azóta is üres. Kétezer örmény él Jeruzsálemben, melyből ezerötszáz az 1915-ös népirtáskor menekült ide. A kilátástalan helyzet miatt sokan közülük külföldre vándoroltak. Az egyház 6 millió hívet számlál világszerte, de a hagyományos jeruzsálemi örmény jelenlét eltűnőben van.
Fouad Twal jeruzsálemi latin pátriárka
A jordániai származású, 73 éves Fouad Twalt 2008-ban választották jeruzsálemi latin pátriárkának, amely hatáskört a keresztesek alakították ki, miután 1099. július 15-én elfoglalták a várost. A pátriárka Izrael, Palesztína, Ciprus és Jordánia főként arab származású, latin rítusú katolikusainak vezetője.
Az összeállítás a La Croix-ban meljelent írás alapján készült.
Magyar Kurír
forrás:http://www.magyarkurir.hu/
kép: Szent Márk kopt ikon -szlth.internetről
Nagyon érdekes és értékes információk. De a lényeg, mint nálunk is, reményt önteni a lelkekbe, hiszen az egész világon ez a probléma, akármilyen vallásúról beszélünk. A világot négy sarkából való kiforgatóknak a lelkeket is sikerült felborítaniuk...