2012.12.29. 17:13, Vinczer S. Péter
DIÁKJAINK
A elmúlt hetekben hangos volt az ellenzék médiája a diákok követeléseitől, a tarthatatlan, illetve az elfogadhatatlan tanreformoktól. Nem árt, ha egy kicsit a kulisszák mögé pislantunk, hogy kik mozgatják, illetve kik bujtatják a diákokat, és mi a kormány célja a reformmal kapcsolatban.
Kezdjük talán ez utóbbival. Az ingyenes egyetemi oktatás nem serkenti a hallgatókat, hogy időre vizsgázzanak, és diplomázzanak. Vannak szép számmal ügyeskedők, akik ezt kihasználva, több évet is csúsznak, közben kerülve az előadásokat. Érthető, hiszen a diákévek, ha elmúlnak a visszahozhatatlan élmények is eltűnnek. A diákszerelem,... ki ne emlékezne, erre a szép időre.
Igen ám, de ez pénzbe kerül, valakinek ezt fizetnie kell. Az oktatási reform célja, hogy serkentse az egyetemistákat, hogy az ingyen kapott éveket vegyék komolyan, és vizsgázzanak időre. Tehát az ingyenes oktatást, melyet az állam finanszíroz, feltételekhez köti. Az első, hogy időre vizsgázzanak, a második feltétel, hogy az ingyen megszerzett diplomával itthon vállaljon a diplomás ember munkát.
Hát igen, ilyen kegyetlen ez a kormány, elvárja, hogy a diák tanuljon, és ne a bulikon töltse az éjszakáit, kerülve a másnapi előadást! Viszont, azt sem tartja a kormány helyesnek, hogy az ingyen megszerzett diplomával hátat fordít az országnak, amely kitanítatta, és megy a nagyobb kereset után külföldre.
A szabad munkaerő áramlás szép ötlet, de akkor fizesse meg a tanítási költségeket az illető, és az így szerzett diplomával menjen, ahol többet kap a munkájáért. Szeretném látni mit szólna egy német kórház ahhoz, hogy a fiatal orvos oktatási költségeit meg kellene térítenie...
Vizsgáljuk meg, hogy hogyan alakul ez a helyzet itt Kanadában. Az általános iskola, és a középiskola ingyenes, lehet választani az állami vagy a felekezeti iskolák között. A St. Andrew fiúiskola évi 35 OOO dollárba kerül. Sok, de megéri, aki bírja, mert ezekből a diákokból lesznek később a kulcs fontosságú hivatalok betöltői, és akik együtt tanultak, ismerik egymást, nagyobb esélyük van, mint aki ismeretlenül kopogtat az ajtón....
Az egyetemet persze fizetni kell, le sem merem írni, hogy mibe kerül. Különösen az elismert jó egyetem. Egy későbbi elhelyezkedésnél ez döntő fontosságú lehet. Ám bejutni az egyetemekre, nem elég a pénz, meg kell felelni. Itt százalékban mérik a tudást, és csak a 9O % feletti tanulók felvételizhetnek.
Akinek nincs pénze az egyetemre, annak marad, ha kiválóan szorgalmas, és valamelyik nagyvállalatnál, mint diák már dolgozott, hogy az a vállalat fizeti az oktatási költségeit. És most tessék figyelni. A vállalat, szerződést köt a tanulóval, hogy az előírt időre vizsgázik, ha felbontja a szerződést, illetve nem vizsgázik, akkor az addigi költségeket vissza kell fizetni, melyet még garantálni is szükséges. Miután megvan a diploma, be kell állnia a vállalathoz dolgozni, a szerződésben előírt időre.
A másik megoldás a szegény diák számára, Kingston Katonai Akadémia. Minden szak létezik benne, mérnök, orvosi műszaki stb. Vas fegyelem van ott, kaszárnyában élnek a kadétok, és vizsgázni kell. Nincs kimaradás, és diploma után öt évet kell a hadsereg kötelékében dolgozni, valamint mint tartalékos bármikor behívható, és bárhová vezényelhető. Igaz, hogy minden ajtó nyitva áll előtte.
Ezeknek a tükrében érdemes megvizsgálni a magyar felsőoktatási reform feltételeit, melynek az egyik fő eleme, hogy az örök sztudentokat kiszűrje. Igazat adok a Orbán Miniszterelnök Úrnak, hogy nem vagyunk olyan gazdagok, hogy a gazdag nyugatnak ingyenesen orvosokat, mérnököket, kutatókat képezzünk.
Végül, de nem utolsó sorban, megemlítem, a tüntetések elfogadhatatlan hangvételét, amely nem illik olyan emberekhez, akik később az ország irányítói lehetnek. Az alapvető, hogy az Apádat, és anyádat tiszteljed, kiterjed a tanítóid, a feletteseid tiszteletére is. Nem elfogadható, ahogyan Hoffmann Rózsáról nyilatkoztak, minden emberi érzést felháborítóan a Duna partján. Ez csőcselékre vall, tanulatlan bunkóktól esetleg elvárható, de nem a jövő diplomásaitól.
A tanítók felé a tiszteletet vissza kell állítani. Már leírtam egy martonosi történetet, amikor a Kriszt Dezső tanyasi Tanitó Úrnak kezet csókolt egy középkorú ember. „Te Pista, Te kezet csókolsz a tanító Úrnak, pedig Ő a fejeteket verte a táblába! –Igen de Ű csanát belülünk embört!!!”
Hogy kik szítják az elégedetlenséget, mindenki tudja: Magyarország belső ellenségei külföldi segédlettel, akik mind ingyen szerzett diplomával rendelkeznek, és „hálából” mocskolják az országot.
Vinczer S. Péter
Boldog új évet kívánok a messzi távolba kedves családoddal együtt! Várom az okos -nemzeti ébredést sugalló gondolataidat, publikációidat.