2012.12.19. 20:49, hzsuzsa
Mákkal a csontritkulás ellen
Fantasztikus könyv került a kezembe. Schirilla György: Az élet patikája. Sok értékes dolgot tanultam tőle az egészséges élethez, táplálkozáshoz. De, ami a leginkább megfogott, az a csontritkulás gyógyításáról szól. Nekem sajnos elindult ez a folyamat. A reumatológus különféle gyógyszereket írt fel, köztük hormontartalmút, amelyektől rosszul lettem. Így a természetes gyógyítást kerestem, és meg is találtam. Én eddig tojáshéjjal gyógyítottam magam. Javult is az állapotom, de a mák- kúra most nagyon megfogott. Minden 60 feletti nőnek és férfinak ajánlom.
Először leírom, a tojáshéjas módszerem.
A főzéskor felhasznált tojás héját fémdörzsivel jól ledörzsölöm folyó víz alatt. Semmi mosószer nem kell! Így amit én szeplőnek gondoltam, teljesen megtisztult tőle a tojás héja. A belső fehér héját kihúzom,amennyire tudom. Összegyűjtöm egy kis fazékban a héjakat. Amikor eléggé megtelt, felöntöm vízzel, és forralom kb. 10 percig. Így minden baktérium elpusztul.
Azután kiszedem egy lapos tányérra a megfőzött héjakat. Ha megszáradt kávédarálón ledarálom. Végül átszűröm egy teaszűrőn, hátha maradt nagyobb darab, illetve a belső fehér héját így eldobhatom. Naponta egy evőkanállal kell megenni. Nekem a -3, 5 csontritkulásom, javult -3, 2- re . Többet gyógyszert be nem szedek. Egy kolléganőm 94 éves édesanyja is eszi a tojáshéjat. A múltkor elesett a szőnyegben és nem törött el sehol a csontja.
A csontritkulás (latin nevén oszteoporózis) számos panaszt okozhat. Általában – az átlagos magyar táplálkozás és életmód miatt - a csontok csontszövettartalma , sűrűsége és ezáltal szilárdsága az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken. Nőknél e nem kívánt folyamat a változás korában és azt követően, férfiaknál pedig 65 éves kor után egyre markánsabban jelentkezik.
A helyzetet csak súlyosbítja az a körülmény, hogy a nők közül sokaknál előfordul – még elegendő vastartalmú ételanyag fogyasztás mellett is - a vas hiányos felszívódása.
Arról sok szó esik, hogy a kalciumnak szervezetünkbe történő beépüléséhez milyen fontos az A és D vitamin jelenléte.
A kalcium beépülése szempontjából e műfajban kétségtelen, hogy a mák a király! Azon felül, hogy 100 grammjában 1965 milligramm kalcium található (minden ételanyagunknál több), 22 milligramm vasat is tartalmaz. Telítetlen zsírsavaival súrlódásmentesíti vérünket, koleszterin- és triglicerid- csökkentő hatása van.
A mák rendszeres fogyasztása alkalmas a vérszegénység megszüntetésére is.
Az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen a magnézium. A magnéziumban bővelkedő étrend lassítja az öregedési folyamatot, csökkenti a magas vérnyomást, megelőzi az embóliát és trombózist. A mák 100gr/506 mg magnéziumot tartalmaz.
A Csallóköz temetőiben megvizsgált, nagyon magas életkort megélt ,emberek csontjai hihetetlen jó állapotúak voltak. A csontok szövetei akár egy harminc évesé.
A Csallóközben dívott a mák - kultúra. Karácsonykor a beiglit mézes- mákkal töltötték, valamiféle imitált kis tésztaanyaggal. A beiglit a családok az úgynevezett „tiszta szobában” tartották, ahol csak ritkán fűtöttek be. A vályogból vert falak hűvösen tartották a szoba levegőjét. Íratlan szabály volt, hogy a beiglinek húsvétig ki kellett tartania! Naponta ettek egy- egy szeletet belőle és ha vendég érkezett, azt is megkínálták. Húsvétkor pedig sütötték a következő mákos beiglit. Mikor az elfogyott, gyakorta fogyasztottak mákkal készült ételeket. A gyerekek közt népszerű volt a mákos guba, mákos pite, mákos gombóc és születés- és névnapjukon a mákos beigli.
A mai szokás szerint a karácsonykor vagy húsvétkor sütött beigli néhány nap alatt elfogy. Viszont a bölcs ember lehetőleg minden nap eszik mákot.
Elkészítési mód
50 dkg mákot megdarálunk, majd hozzáadunk ízlés szerint mézadagot, mely 10-től 25 dkg-ig lehet. Hozzáöntünk 2-3 dl vizet, és takaréklángon felmelegítjük a masszát, közben kevergetjük. Épp, hogy egyet forr, máris le kell venni a tűzről. Először azért, hogy a folsav ne károsodjon, másodszor azért, hogy ne keseredjen a mák. Mikor a massza lehűlt, befőttes üvegbe tesszük. Tárolásra a hűtőgép gyümölcs- zöldség tartója a legalkalmasabb. Pincében is sokáig eláll, hiszen a méz konzerválja mákot. Naponta kanalazzunk belőle 2-3 nagykanál mennyiséget. Amennyiben jótékony hatását fokozni akarjuk, ehetünk még hozzá mogyorót (magyar csonthéjas mogyorót!). A mogyorónak a vastartalma még a mákon is túltesz, hiszen 100 grammja 32 milligramm vasat tartalmaz.
A tölteléket időnként felhasználhatjuk mákos-palacsinta sütésére is.
A fentiekben leírt mák- kúra 16- 18 hónap alatt megállítja a csontszöveti leépülés folyamatát. Mivel a napi felszívódási mérték csak milligrammokban mérhető, 2-3 évnek kell eltelnie ahhoz, hogy a csontozatban bekövetkezett pozitív vátozást oszcilloszkópos vizsgálattal is meg lehessen állapítani.
Forrás: Schirilla György: Az élet patikája
kép: Wikipédia
Tetszett az írásod, sok mindent megtudtam a mákról!
Köszönöm!