2012.11.26. 15:36, Vinczer S. Péter tudósítónk Kanadából
ANTE GOTOVINA HORVÁT TÁBORNOK
2O12 november 16-án, egy hete, hogy a hágai bíróság felmentette Ante Gotovína tábornokot a vád alól, és megsemmisítette az elsőfokú bíróság döntését, amely 24 évre ítélte, mint az Oluja-Vihar fedőnév alatti katonai akciót vezetőjét, melynek eredményeként felszabadultak az ideiglenesen megszállt horvát területek.
A döntés történelmi jelentőségű, mert az indoklásban a bíróság kimondta, hogy Horvátországot támadás érte, és jogában volt védekezni. (Gyanús nekem az időzítés, mert Izrael hangoztatja, hogy jogában van védekezni)
Sajnos eddig összemosták a megtámadottat az agresszorral.
Jugoszlávia 1974-es alkotmánya szerint a federáció tagállamainak joga volt az kiválásra, ha a referendumon a lakosság ezt megerősíti.
Valójában Tito halála után, évenként váltakoztak a republikák elnökei a jugoszláv elnöki poszton, és ez addig működött, amíg a horvát Mesićre került a sor. Őt nem engedték a szerbek kormányozni, és a referendumon a lakosság az önállóság mellett döntött. Már korábban a szlovénok is az elszakadás mellett döntöttek, de ők könnyen megúszták, alig egy hét alatt vége lett a csetepaténak. A szlovénok elismerten ország voltak az országban, a területi egységek fegyverei náluk voltak, nem adták át „zsírozásra” mint a horvátok a hadseregnek. Egyébként is Szlovéniában a szerb halottat nem temethették el, mert a szerbek szerint ahol szerb sír van az Szerbia. Ezt a szlovénok komolyan vették. A Nagy Szerbia megálmodói nem is ragaszkodtak a szlovén területekhez, elengedték őket.
Nem voltak ilyen szerencsések a horvátok és a bosnyákok.
Horvátországban igen sok pozíciót szerbek töltöttek be, fegyverük nem volt, hogy a referendumot döntsék, megvédjék. A szerbek provokáltak, a Jugó hadsereg mindig úgy állt közéjük, hogy a horvátoknak legyen hátrányos. Megindították a horvát területek elfoglalását, a baranyai háromszög, Szlavónia volt az első célpont. A bácskai oldalról messzehordó ágyúkkal lőtték Vukovárt, Eszéket, és más településeket. A Pétervári vár gyomrából éjjel nappal hordták a teherautók a lőszert. Nem kímélték Dubrovnikot sem, a felette lévő hegyről ágyúzták, hogy majdan különbet építsenek. Semmit nem kíméltek, a horvátoknak meg nem volt mivel védekezni, fegyverembargó miatt vásárolni sem tudtak. Emlékezetes, hogy a Horvát Gárda megalakulásakor kézi fegyverük sem volt. Jeszenszky Géza, akkori magyar külügyminiszter adott el 1O OOO kalisnyikovot, amiért az MSZP a lemondását követelte.
E közben Zágrábban volt Andrija Raseta főhadiszállása, onnan lövette Vukovárt. Oda utazott Kozma atya, hogy a végső támadás előtt szabad elvonulást alkudjon ki Rasetától a vukovári 4 5OO civil lakosnak, és hét ferences szerzetesnek.
A vukováriak hősiesen védekeztek, nisi tank hadosztályt, „megemésztették” amely az egyik legelitebb egység volt, ekkor bevetették az újvidékit. Sajnos a hercegovinaiak elirányították a lőszer utánpótlást, és a védők kénytelenek voltak megadni magukat. A csetnikek, és a megvadult szerb katonák senkit nem kíméltek, a nyugat bűne, hogy a kialkudott evakuálást nem engedték meg a Máltai Szeretetszolgálatnak. A vöröskereszt akart babérokat aratni. A vukovári kórház betegeit, 3OO embert főleg civileket összetörve a csontjaikat a város szélén az u.n Ovcsarán kivégezték.
Az épültekből csak a szerb templom, és a szerb házak maradtak épségben, a Kozma atyával jártunk ott 1996-ban, és szörnyű pusztítást láthattunk.
Három vagy négy télen keresztül pusztultak tovább a romok, a sérült épületek, melyekről, amelyiken maradt tető leszedték, a gerendákat, ajtókat, ablakokat kiszerelték, a téglákat vitték. Az épületekből a TV és a háztartási felszereléseket piacokon árulták a szerbek...
Érdemes megjegyezni, hogy a Vukovár eleste után a szerbek a Jugoszláv hadsereggel Szentlászlóra fordult, abban a hiszemben, hogy az ellenállás egy nap alatt megszűnik. Nagyot csalódtak: az asszonyokat, és a gyerekeket kimenekítették a körülzárásból, a maréknyi férfi pedig ellenállt majd egy hónapig. Ott jártamkor egyetlen ház volt épségben, a megdühödött szerbek mindent lőttek, ami mozgott, és ami nem, ahogy a parancs szólt. Amikor elfogyott a lézerük, az éj leple alatt csodával határosan sikeresen evakuálták magukat, pedig egy millió aknával zártak körül őket. 38 magyar az életét áldozta településük védelmében. Újkori Szigetvár címmel írtam akkoriban a hős magyarokról.
Az ENSZ sóhivatala semmit nem tett a rendezésre. Úgy tűnt, hogy Ciprus sorsára kerülnek a meghódított területek, miközben a szerbek szorgalmasan ciríl feliratú utcatáblákkal cserélték fel a latin betűseket. A tájékozatlan nyugat meg el is hitte volna, hogy azok szerb lakta területek voltak.
A horvátok Tudman elnökkel az élen úgy döntöttek, hogy kezükbe veszik a sorsukat, és Oluja fedőnév alatt megindították a területeik felszabadítását.
Erre a krajinai szerbek ekzódussal feleltek, azt állítva, hogy a horvátok elűzik őket. Krajina a törökök elől elmenekült szerblakta terület volt, Bosznia nyugati határán. Aki nem akart menni, azt megölték, és a házát rágyújtották. A nyugat könnyen elhitte, hogy ezt csakis a horvátok tehették. Közben a rádió állandóan közvetítette Tudman elnök felhívását, hogy akinek vér nem tapad a kezéhez, maradjon, nem lesz bántódása.
Ennek ellenére 18O OOO szerb lepte el Bácskát, egyenesen magyar címekkel érkeztek az újonnan épült házakhoz, melyeket a Németországban dolgozó magyarok építettek.
Persze a nyugati mindent tudók hatalmas tiltakozásba kezdtek a horvátok illegálisan szerzett fegyvereik miatt, és hogy merészelték a saját területeiket felszabadítani.
A szerbek vádat emeltek a horvát vezetők ellen, a hadművelet katonai vezetőit népirtással, és etnikai tisztogatással vádolva. Mesic elnök árulása folytán a vádlók hozzájutottak bizonyos hangfelvételhez, melyet a hadművelet megszervezésekor vettek fel.
Az EU-ba igyekvő Horvátországot megzsarolták, a tárgyalások megkezdésének feltételei között szerepelt Ante Gotovina és Mladen Makrac tábornokok kiadása. Tudomásom szerint a két tábornok önként ment Hágába, hogy megvédjék az igazukat, és Horvátországnak a védekezésre való jogát. Gotovina az idegen Légióból tért haza a Hazája védelmére, könnyen vissza is mehetett volna...
Tavaly első fokon elmarasztalta Őket a Hágai Bíróság, mint háborús bűnöst Gotovinát 24 év szabadság vesztésre ítélte. Fellebbezésükre tárgyalták másodfokon, és 3:2 arányban felmentette őket a Hágai Bíróság. Az olasz, és az angol szavazott a felmentés ellen. A két tábornok hét évet raboskodott Hágában a hazájuk érdekében, melyet a repülőtéri fogadáson kiemelten megköszönt a Köztársasági Elnök, hogy kitartottak.
A horvát kormány külön repülőt küldött értük Zágrábban, háromnapos ünnepet rendeltek el, és az ország örömmámora leírhatatlan.
Történelmi precedens született Hágában, mert ha marad a korábbi megbélyegzés, és az elsőfokú ítélet, akkor kimert volna a jövőben fegyveresen védekezni a hazáját megtámadókkal szemben.
Vinczer S. Péter
Örömmel és köszönettel olvastalak! Olyan öszefüggésekről, sokak által már elfeledett személyekről írtál, amit különböző, elemző cikkekben meg sem említettek. Csak annyit tennék hozzá, hogy Gotovina védelme elképesztő mennyiségű pénzt emésztett fel. Az elején írt megérzésed lehet az igaz....