2012.10.18. 21:48, Vinczer S. Péter
AHOGYAN ÉN EMLÉKSZEM 56'-RA
Azon a napon is bekapcsoltam a rádiót, szokásom szerint munkaközben főleg a Kossuth, vagy a Petőfi rádiót hallgattam. Pontosan már nem emlékszem, hogy az adás mikor változott meg, mikor tért el a normális műsortól, de egyre zavarosabb lett, és gyanítottam, hogy valami történik. Nem tudtam kihámozni, hogy mi történik, főleg, hogy ki kicsoda. A stúdió ablaka már be volt törve, az utca zaja hallatszott, lövöldözések, de még mindig nem tudtam kihámozni, hogy a férfi bemondó melyik oldalon áll. Nagyon ügyesen beszélt, ám szorongatott helyzetében mégis elárulta magát, nagy fellélegzéssel, örömtől kitörő hangon mondta: „Megjelentek a szovjet sugárhajtású repülök”... de, nem tudta tovább mondani, hörgés, és egy fiatal leány hang kitörő lelkesedéssel kiabálta a mikrofonba: „SZABAD KOSSÚTH RÁDIÓ BUDAPEST”!!! Ez az! Kiáltottam én, és innentől kezdve már tudtam, hogy a magyar nép lerázta a láncait.
Nem tudom, hogy az arhívában megvan-e ez a jelenet, kérdés, hogy felvételezték-e az adást, nem hallottam róla, de ezt én személyesen hallottam. Ettől kezdve már éjjel nappal be volt kapcsolva a rádió, és követtem az eseményeket.
Szerettem volna átszökni a megerősített határon, akkor Magyarkanizsán a szülővárosomban éltem.
Édesanyám a Vöröskereszt raktárosa volt, hamarosan sok dolguk lett, mert megérkeztek a menekültek. A hatóság a Gyógyfürdőbe, és a Vigadóba helyezte el őket. A menekültek szinte egy szál ruhában érkeztek, láthatóan csak az életüket mentették. Nyugatról érkezett ruha segélyekből válogathattak, de amilyen szemtelenül viselkedtek az leírhatatlan. Követelőztek, és rongáltak, a kádakba belecsináltak, szóval kiábrándítóak voltak. Nem értettük, és nem ilyeneknek képzeltük a magyarokat azon a határontulon, amely felé oly sokszor áhítattal néztünk. Elérkezett a gyászos november negyedike, megváltozott a hangulat, felélénkültek, és hamarosan a legtöbbjük „visszamenekült” Magyarországra. Ekkor már világos volt, hogy kik voltak a vendégeink: valódi ÁVÓ-sok a népnyúzói. Akik nyugat felé vették az irányt, persze Kanadában már szabadságharcosként díszelegtek.
Mindezt itt Kanadában értettem meg, és mondtam is olykor: mond meg, hogy mikor hagytad el Magyarországot, és megmondom, hogy ki vagy, hova tartoztál. Világos: 23-át követően az igazi szabadságharcosok harcoltak, azok nem menekültek. Lehetett köztük olyan, aki nem hitt a győzelemben, a kibontakozásban, és az első alkalmat kihasználva lelépett. November 4 után menekültek azok, akik a harcokban részt vettek, és akik a lehetőséget kihasználták.
A harcok kezdetén Szabadkán jártam, és egy traktor konvoj állt a posta közelében. Megszólítottam az egyik embert, és közölte, hogy kecskemétiek, nafta szállítmányt kaptak segélyként. Akkor még Titó segítette a forradalmat, ezzel is borsot tört a láncoskutya az oroszok orra alá. Abban az időben már Nagy Imre volt a miniszterelnök, és a rádióban kérte a fegyvereseket, hogy tegyék le a fegyvert, és vegyék fel a munkát. A felkelők nem hittek már senkinek, feltételeket szabtak: zárja ki a kommunistákat a kormányból. Megtette, és Kádár eltűnt... Követelték, hogy a legyen határ revízió... És, ekkor be tellett a pohár Titónál. Briónira megérkezet Hruscsov, hogy a szomszédos országok vezetőitől jóváhagyassa a beavatkozást. Formaság volt ez valójában, de mégis a visszaemlékezései szerint a félelemtől, hogy Tito nemet mond, sápadtan érkeztek. Nagy meglepetésükre Tito egyből egyetértett velük, hogy a magyarországi események veszélyesek a kommunizmusra. Moszkvában a repülőtéren Hruscsov rácsapott a táskájára: megvan! Zsukov megindíthatta a Szabadságharcunk vérbefojtását.
Különös iróniája a sorsunknak, hogy az angolok akkor bombázták Szuezot,én it te ott alapon megosztoztak, és éppen Hruscsov brionii tartózkodása alatt érkezett Esenhover távírata: „ A USA nem jó szemmel nézné, ha a Szovjetúnió szomszédságában egy orosz ellenes kormány kerülne hatalomra.” Ez a lényeg, lehet, hogy szó szerint nem pontos az idézet.
Csupán annyit jegyeznék meg, hogy Magyarkanizsán egy maradt a menekültek közül, harmonikázott a Nejlonban, és hozzáment a Sándorov Sándor lányához, aki annak ellenére, hogy szép volt, nem ugráltak érte a legények, mert az apja raktárosa volt a beszolgáltatott rádióknak, és a bicikliknek....
Megtalálta a zsák a foltját!
Vinczer S. Péter
kép: Tóbiás Klára szobrászmúvész - Magyar Pieta 1956.
Magáért beszél az a tény, hogy az oroszok a saját katonáikat is félrevezették.
Azt mondták nekik, hogy a Szuezra mennek... hogy ez jobban hihető legyen, az előörs az útkereszteződéseken felrakta Suez felé mutató útjelző táblákat, melyeket le is szedtek. Csak akkor ocsudtak fel, amikor Budapestre értek, hogy be lettek csapva.. Ezt is az az orosz mondta el aki átállt.
Péter