2012.07.31. 14:37, Yolla
Előfordul, hogy az ember egyedüllétre vágyik, magányos tevékenységre, amikor nem zavarja senki, nem szól még a rádió sem, csak a nyitott ablakon beáramló utcazajt hallván tudja, hogy él.
Tóthné Aranka, életkorát tekintve, alulról súrolja a negyvenötöt. Reggel elengedi a családot, először a férje indul a munkahelyére, utána Pisti a suliba, és végül, úgy tíz óra tájékán, Petra is feltápászkodik az ágyából, hogy legalább az utolsó egyetemi órájára beérjen.
Addig, jó anya módjára, csak a konyhában tesz-vesz, elmosogatja a reggelihez használt edényeket és poharakat, zöldséget pucol, húst paníroz, előkészül a vacsorához.
Megvárja, amíg a lánya mögött becsukódik a bejárati ajtó, fürgén visszateszi az előkészített élelmiszereket a hűtőszekrénybe, kitárja az ablakokat, és indulhat a munka.
Mire észbe kap, késő délutánra jár az idő. A két szoba, két félszobás panellakás takarítása nem is olyan egyszerű.
A fia, egészséges kamaszhoz illőn, éjjel-nappal képes enni, sósat vagy édeset, készételt vagy felvágottat, gyümölcsöt vagy süteményt, egyre megy, csak tele legyen a hasa. Ennek megfelelően Pisti szobájában morzsa morzsa hátán, üres kólás és kristályvizes palackokkal teli az ágy alja. Késő estig sem képes kiszellőzni a szoba, az étkek illata mélyen beivódik a függönybe, az ágytakaróba, belopózik a szekrénybe is, hogy átjárja a ruhákat. Újabban az apja cigarettáját is megdézsmálja, de ebbe Aranka nem szól bele, intézze el egymás között az apa és a fia. Mindkettőjüknek jót tesz, ha hangosabb szóváltásba keverednek, legalább kieresztik a gőzt.
A lánya persze sokkal rendesebb. Nála a szobában rend van, glédában állnak a könyvek, egyetlen ruhadarab sincs elől, talán néha még takarít is a lány, mert mintha itt vékonyabb lenne a porréteg. Mindez persze csak látszólagos. Amint valamihez hozzáér, kiderül, hogy az íróasztalon a gondosan elrendezett könyvek alatt, a Káma-Szutra agyonolvasott példánya lapul. A számítógép asztala melletti kis szemetesben, a sikertelen házi dolgozatok példányaival használt óvszerek keverednek, ráadásul nem is egy méretűek. Ha kinyitja a szekrényt, káoszt lát, keveredik a tiszta ruha a szennyessel.
Ami igaz, az igaz, a saját hálószobájuk sem makulátlan. Abból a férje munkahelyének az iratai kerülnek elő, mert esténként, elalvás előtt, azokat olvasgatja Géza, gondosan ügyelve arra, nehogy közben a mellette lévő asszonyához érjen, még félreértené. Képes lenne azt hinni, hogy szerelmeskedni akar, pedig azon már túlesett, délután. Tudja Aranka, hogy a férjének viszonya van a titkárnőjével, de nem izgatja a dolog. Elmúlik, amint az idő elsodorja a férfipánikot is. Tudja magáról, hogy egy időben neki is segített a tilosban járkálás. Még hogy járkálás!
Mire csillog a lakás a tisztaságtól, délután négyfelé jár az idő.
Aranka letusol és automatikusan utcai ruhát vesz fel. Az előszobai nagytükörben megnézi magát. Kis smink, halvány rúzs, lakk a hajra és indulhat is. A tükör mellett felakasztva a kocsi kulcsa.
Jókedvre derül. Elszáll a fáradtsága.
Beül a kocsiba, elmegy a bevásárlóközpontba, feladja a csekkeket és legalább bevásárol.
A tizenkét csekkre befizet száznyolcvanötezer-hatszázhúsz forintot. A postáskisasszony kétszer is átszámolja az összeget, mielőtt leemeli a kártyáról a pénzt. Aranka kissé meglepődik, nem számított ennyire. Kényszeredetten mosolyog.
Az áruházban közel egy órát tart, mire összeszedi a nagybevásárlás tételeit, a háztartási vegyi árutól a tartós élelmiszerig. Érdemes itt venni a tartós tejet, egy kartonnal, vajat, margarint, sajtot, és ha már lúd, legyen kövér, több tálca csirkecomb és sertéshús is kerül a kocsiba.
A pénztárosnő egykedvűen pakolja az árut. Láthatóan fáradt. Naponta húsz mázsát emel a nettó kilencvenhét ezer forintért.
Harmincezer- háromszázöt forint, közli faarccal, Arankával a végeredményt.
Otthon húsz perc alatt elpakolja a megvásároltakat. Gyorsan átöltözik, lehuppan a nappaliban és összeadja a csekkeket, megnézi, mi került ilyen sokba az áruházban.
Rendszerint a férje intézi a csekkek feladását, és a nagybevásárlást is. Elköltött kettőszáz-tizenötezer- kilenszázhuszonöt forintot. A bankkártyáján a maradt ötezer forint. Egy hónap múlva lesz a következő fizetése.
Még nem adta oda a fiának a havi ötezer, a lányának a tízezer forintos zsebpénzt. Legalább kétszer meg kell tankolni is a kocsit.
Aranka kipirul az izgalomtól. Mire fizeti ki a fizetését?
A lakásrezsi, azaz a közös költség, az áram és a gáz, a víz-csatorna díj, a kocsi biztosítása, a telefon díjak, az internet, eddig rendben van. Részletfizetések? Istenem, új LCD tévét kellett venni a foci VB-re, a fiának új telefont, a lányának új laptopot. Hiába, a férj nem tud ellenállni a gyerekek kérésének. Még a sajátjának sem! A foci VB lezajlik akkor is, ha a régi készüléken nézi. Így most három televíziót üzemeltetnek, két számítógépet. Ha elromlik a tízéves autójuk, már a megtakarításukból kell javíttatni. Ez nem lesz így jó!
Elkészíti a vacsorát. Zöldségleves, rántott hús, sült krumpli, uborkasaláta.
Kivételesen a nappaliban terít, mintha vendégeket várna.
A komód fiókjában megtalálja a jótállásokat.
Hét órára, a vacsorára, megérkeznek a családtagok. Meglepődnek az ünnepi terítéknek. Pisti bazsalyog, érzi a rántott hús illatát.
Aranka behozza a pecsenyés tálat. Leteszi az asztal közepére. Először a férjének tálalja a televízió használati utasítását, utána a lányának a laptop szervizkönyvét, végül fiának az ultramodern telefon leírását, végül kiveszi a sajátját is, egy szelet zsíros kenyeret hagymával.
Fura életmód ez, de elhiszem, hogy vannak ilyen családok. Szerintem itt már nincs boldogság, csak valami kényszerű együttélés. Jó történet! Valóban 2x egymás után tetted fel ugyanazt a történetet, töröltem a felseleges részt.
Üdvözlettel: Vica
Válasz:
Köszönöm, Vica, biztos valamilyen technikai malőr történt.
Ez egy fiktív történet arról, hogy lehetőségeinktől függetlenül lépést akarunk tartani a divattal, kortól, nemtől függetlenül. Ezt sugallja a média, fogyassz, kapsz hitelt, annyit érsz, amennyi modern kütyüd van, stb.
Nekem sem tetszik, attól még létezik.
Üdv: Yolla