Informatika oktatás az Óbudai Egyetemen
A fogyatékkal élők integrációjának egyik legfontosabb feltétele az informatikai írástudás. A képzési kínálat palettáját bővítve az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karán 2011 szeptemberében ismét térítésmentes felkészítő tanfolyamokat szervezünk látás-és hallássérültek részére. A látássérültek számára képernyőolvasó programokkal, és egyéb segédeszközökkel felszerelt laboratórium áll rendelkezésre.
A tanfolyamokat azoknak ajánljuk, akik a Windows operációs rendszerre épülő Office környezet ismeretét tanúsító ECDL vizsgát szeretnének tenni.
Az évenként indított tanfolyamokat felvételi beszélgetés előzi meg, ahol az alábbi szempontokat vesszük figyelembe:
-érettségi, megkezdett középiskolai tanulmányok, szakképesítés
-továbbtanulási szándék, illetve megkezdett felsőfokú tanulmányok
-számítógéppel kapcsolatos elhelyezkedési szánkék
-otthoni számítógép-használati lehetőség az önálló gyakorláshoz
A bizonyítvány megszerzésének módjai:
-rendszeres tanfolyami részvétel heti 2 alkalommal, napi 6 órában
-modulvizsgára jelentkezés, oktatás nélkül, tárgykörbeli szintfelmérés-vizsgára történő regisztrálás előtt-házi vizsga.
A tanfolyam szervezése
A tanfolyam elsősorban az ECDL Start megszerzését célozza meg. A felkészítés gyakorlat központú, minden modult gyakorlati feladatokon keresztül mutatunk be, az egyéni tanulás segítésére, minden témakörhöz otthon kidolgozandó feladatot jelölünk ki.
A foglalkozások konzultációs jellegűek, tematikája az EDCL vizsgaközpont által kiadott tananyag szerint épül fel. A közösen megtárgyalt,- egyénileg kipróbált anyagrész mellett lehetőséget biztosítunk az otthoni gyakorlás során felmerült kérdések tisztázására is.
Az egyes képzési modulok időtartama 40-50 óra.
Az ECDL Start moduljai:
-informatikai alapismeretek
-operációs rendszerek
- szövegszerkesztés
- internet, e-mail
Teljes körű ECDL vizsgához az alábbi modulok:
Táblázat kezelés, adatbázis kezelés, prezentáció, (a prezentáció helyettesítésére alternatív megoldásként OCR optikai karakterfelismerő, éa SCR képernyőolvasó alkalmazásokat vetettünk be.)
Tapasztalataink szerint a célcsoport igényeit úgy tudjuk legjobban szolgálni, ha a tanárok személyesen is megküzdöttek már akadályokkal, valamint jelentős tapasztalatokkal rendelkeznek az informatikai rendszerek használatában.
A laboratóriumi hátteret, valamint a szükséges anyagi forrásokat az Óbudai Egyetem és a Magyar Számítástechnika az Ifjúságért Alapítvány folyamatosan más célú kereteiből biztosítja. A programhoz szakmai felügyeletet a Neumann János Számítógép- tudományi Társaság is biztosít. valanint azért, hogy a vizsga a résztvevőknek ne jelentsen snyagi terhet, az ECDL vizsgakártyákat is térítésmentesen bocsátja rendelkezésre. A fejlesztőlaborban jelenleg 12 munkaállomásból álló géppark áll rendelkezésre a hallás-és látásséróltek számára, felszerelve a szükséges szoftverekkel. Az időeől-időre megűjuló ECDL követelményrendszerhez igazodva, optimalizáltuk a tananyagot. A 10 tanév tapasztalata alapján megújult módszertan alkalmazásával folytatjuk a képzést.
A beíratkozás időpontja és a tanfolyam kezdete 2011. szeptember 6. kedd, 10 óra.
Ezen a napon indul a kezdő csoport részére az oktatás.
Az alábbi elérhetőségeken lehet jelentkezni a tanfolyamra:
Dr. Kutor László docens, a program kezdeményezője és szervezője
Ecsedi CSaba, informatikus, felkészítő tanár
Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar
1034, Budapest Bécsi út. 96/b
Oktató labor : 1.emelet 17.
Tel:
36302242798
Pataki Edit
Jó, hogy segítünk nekik!