2025.04.10. 19:27, Lélek Sándorné Gizella - Ekpafat
1.Gyökércsakra eleme: Föld
Színe: vörös
Kövei: vörös és fekete kövek. Pl: rubin, jáspis, turmalin, ónix, vérkő
Jellemzője: a tudattalan életösztön. ÉN
A gerincoszlop alján, a farkcsontnál helyezkedik el. Muladhara csakrának is nevezzük.
Endokrin rendszere: mellékvesék.
Hormonjai: Cortisol és a Katekolaminok =adrenalin, noradrenalin.
Flegmatikus temperamentum jellemzi.
A gyökércsakra rendellenességére kell gondolni abizonytalanságtól rettegő-, és a „gyökértelen identitás” zavarban szenvedő egyének esetében. Fizikai szinten megjelenő betegségek között az
influenzát, gerinc problémákat, hátfájásokat, aranyért, vastagbél-gyulladásokat (kolitiszeket), isiászt, vérnyomás problémákat, reumás megbetegedéseket, kövesedéseket, a vese és a mellékvese
funkciós zavarait és daganatait ide soroljuk.
A csakra rendellenessége, lelki síkon deprimált hangulatot, elégedetlenséget, és félelmet idézhet elő.
A FÖLD elemhez tartozó csakrához társítjuk még az anyagi javakkal kapcsolatos dolgokat, a gazdagságot, szegénységet, zsugoriságot, vagy a pénzherdálást.
A csakrához tartozó endokrin rendszer fontos szerepet tölt be, a mirigyek olyan hormonokat termelnek, amelyek az élet fenntartásához nélkülözhetetlenek. Az endokrinológia nem kap elég hangsúlyt a köztudatban, így a laikusok között óriási a félreértés. Sokan a mellékvesét a vese részének képzelik el, azonos funkcióval.
Ha megismerjük az endokrin rendszert, megértjük fontos szerepüket, -az általuk termelt hormonoknak-.
A mellékvese, a vese fölött helyezkedik el, a nevét innen kapta. Funkciójában teljesen önálló -bab alakú- endokrin mirigy, két részből áll, kéregből és velőállományból. Mindkét szervrész más-más hormonokat termel.
A velőállományt emelem ki, mivel a stresszért felelős hormonok innen indulnak el a véráramba.
Ezek a hormonok, az adranalin és noradrenalin, amit gyűjtőnevén katekolaminoknak nevezünk.
Amennyiben a katekolaminok megfelelő mennyiségben termelődnek és jutnak a véráramba, nem károsítják a szerveket, sőt azok harmonikus működését segítik elő.
Az élet mindenkori velejárója a „normális” stressz, -ilyenek például, a vizsgadrukk, lámpaláz, a munkánkban megjelenő alkalmi nehézségek, határidő csúszások stb.
Ezek nem tartósak, megoldásukra van remény, így nem okoznak szervi károsodást. A veszteségek, gyász is ide sorolható, abban az esetben, amennyiben sikerül feldolgozni.
Egy kapcsolat végét is lehet gyászként megélni. Minden veszteséget fel kell dolgozni, ahhoz, hogy egészségünk ne szenvedjen el károsodást.
A megnövekedett hormon mennyisége azonban –melyet az állandó stressz idéz elő-, veszélyezteti az egészséget, legyengíti az immunrendszert, de keringési problémák is felléphetnek.
A velőállománynak létezik egy -nagyon ritka- daganata, mely szövettanilag jóindulatú, mégis veszélyes. A nagy mennyiségű hormon kilökődés a véráramba, életet veszélyeztető extrém magas,
-néha mérhetetlen- vérnyomás kiugrást produkál, amely ma is az orvosok rémálma.
A patológia legnagyobb színészének tartják, bármilyen tünetet, tünetegyüttest képes megjeleníteni.
A krízisek mindenkor akut életveszélyes állapotot idéznek elő
Műtéttel, következmények nélkül gyógyítható, a tumoroldali mellékvese teljes eltávolítása esetén is, mivel a megmaradt ellenkező oldali endokrin szerv képes ellátni a feladatát. Műtét nélkül viszont a krízisek életfontosságú szervek károsodását idézik elő ami rontja a túlélési esélyeket.
Fiatalkori magas vérnyomásnál, és a krízisekben megjelenő kiugrásoknál –bármely korbangondolni kell a jelenlétére.
A kéregállomány hormonjai: aldoszteron, a vérplazma és a sejtek nátrium-, valamint kálium
tartalmáért felelős. Ezek befolyással bírnak a vesékben termelődő fontos hormonra, a reninre. A kortizol a szénhidrát, zsír-, csontanyagcserére, a vérképzésre, és a vérnyomásra gyakorol hatást.
A hormoncsoport legfontosabb szabályozója az agyalapi mirigy hormonja, az ACTH, a szexuális működést befolyásoló hormon.
A mellékvesekéreg hormonok csökkent működése életveszélyes. A csökkent hormontermelés pótlását egyénileg kell beállítani, és rendszeres ellenőrzést igényel. Kezelését a betegnek élete
végéig folytatni kell, és nagyon fontos a beteget felvilágosítani arról, hogy minden olyan esetben, amikor a szervezete fokozott fizikai vagy pszichés terhelésnek van kitéve (például lázas betegség), a gyógyszeradagja ismételt beállítást igényel. Ezeket a beállításokat endokrin központokban szakorvosok végzik és ellenőrzik.
Amennyiben, a csakrában zavart észlelünk, jó hatást érhetünk el csakraharmonizáló zenével, ilyenek a sámánzenék, dobszólók, vagy szakemberek által összeállított meditációs zenék.
Valahol olvastam, hogy Thomas: Didgeridoo und Gaia’s dream zenéje tökéletes gyökércsakra terápia.
Asztrológiában: a Hold uralja, melynél nem csak az élet továbbadása, de az óvása is jelen van.
A Hold a lélek szimbóluma.
Rák-Bak tengely
2. Sexcsakra – keresztcsonti csakra . Eleme: VÍZ
Színe: narancssárga
Kövei: karneol, borostyán
Jellemzője: a határtalan tudattalan és a szexuális ösztönök. TE
A másik ember felé fordulás. Kapcsolatok, és a szerelem.
Kismedencénél a nemi szervek körül található. Svadisthana- és szakrálcsakrának is nevezik.
Endokrin mirigyei: a petefészkek, és herék.
Hormonjai: Ösztrogén, progeszteron, (nő-) és a tesztoszteron (férfi szexuál hormonok)
Itt találjuk a nemi központot, ahol az ivarmirigyek, és szaporodási szervek találhatók.
A gyökércsakrával együtt szokták tárgyalni, Sigmund Freud megállapította, hogy a pénz és a szexualitás álombéli megjelenése között kölcsönhatás alakult ki.
A termékenység megjelenése által a HOLD-hoz kötődik szorosan. A csakra a Vénusz uralma alatt áll, ami a szépségnek, szeretetnek, és szerelemnek is szimbóluma. Ennek következtében,
természetes, hogy a féltékenységet, szenvedélyeket is ennek a csakrának tulajdonítjuk.
Az anyasághoz köthető szervek betegségei, és az ehhezkapcsolódó hormonok rendellenes működéséi, a csakra problémájára utal.
Ilyenek a ciklus zavarokat, a petefészek, és a méh betegségei. Férfiaknál a here megbetegedései, a sperma rendellenességei.
A fokozott bélgázosodás, gombás fertőzés, a gyomornyálkahártya gyulladása, fekélyei, és a görcsös fájdalmak is a csakra zavaraira utalnak.
Az orgazmus-, és potencia zavarok, kapcsolati problémák, táplálkozási zavarok, (bulémia, anorexia) lelki síkon jelennek meg, éppen úgy, mint a kreativitás gátlása, vagy a praeklimax, klimax, és egyéb pszichoszomatikus problémák.
A gyógyítónak első lépésben a csakra tisztítását, harmonizálását kell elvégezni. A természettel, és a vízzel kapcsolatos hangokat megjelenítőzenével, csodálatos eredmény érhető el.
Asztrológiában: a Vénusz uralja és a Bika-Skorpió tengely társul hozzá.
3. Köldökcsakra, elosztócsakra, solarplexus. Eleme a TŰZ
Színe: sárga
Kövei: citrin, tigrisszem
Jellemzi az ÉN, mint EGÓ kialakulása, és a hatalom megjelenése. Önértékelés, identitás, és az akarat érvényesítése az érzelmekben.
A köldök fölött 2 ujjal érzékeljük. Az egyik legtöbb néven elnevezett csakra: a fentieken kívül manipura, és hara csakrának is nevezik. Jó, ha ezeket megjegyezzük, mert így tudjukbeazonosítani.
Endokrin mirigye: a hasnyálmirigy (pancreas)
Hormonjai: inzulin, glucagon.
A hasnyálmirigyet három szervrészre osztjuk: fejrészre, testrészre és farkrészre. Belső és külső elválasztású endokrin mirigy.
Endokrin hormonjai a következők: alfa-, béta, deltasejtek,
Külső(exokrin) elválasztású mirigyként emésztőenzimeket termel.
Lipáz: a lipidek bontását végzi.
Amiláz: a keményítőbontásában játszik szerepet.
Tripszin és kimotripszin, pedig a fehérjéket bontja le.
A hasnyálmirigyben találunk egy sejtcsoportot, melyet Langerhans szigetnek neveztek el, Paul Langerhans tiszteletére, 1893-ban, Gustave-Edouard Laguesse javaslatára.
Ez a sejtcsoport endokrin funkciót lát el.
Az elosztócsakrához tartozik még a gyomor, máj az epével együtt.
A gyógyítók különösen nagy jelentőséget tulajdonítanak a csakrának, mivel az ide irányított gyógyító energia eljut a test minden sejtjéhez, és átjárja azt.
Szangvinikus temperamentumot társítjuk hozzá, de mint már említettem, az emberek általában vegyes temperamentummal rendelkeznek.
A csakra zavarainak tulajdonítjuk azokat a félelmeket, amelyek haraggal, agresszióval társulnak.
Nem hiszem, hogy létezik olyan ember, aki nem ismerné az érzést, amikor „összeszorul a gyomrunk” egy rossz hír hallatán. Ugyanakkor itt jelenik meg az a megmagyarázhatatlan „rossz
érzés” is, mit rossz előérzetnek nevezünk.
A fent említett esetekben általában csökken az étvágyunk, vagy falni kezdünk. Az úgynevezett stressz ulkusz (nyombélfekély) kialakulása is ide vezethető vissza.
A máj és epe betegségeknél is ennek a csakrának a működési zavarait találjuk. Lelki szinten: a diabétesz (cukorbetegség) az érzések elnyomása miatt jön létre.
Rekeszizom problémák, az aggodalmaink, és félelmeink hatására jelentkeznek.
Lelki síkon a pszichológiai problémák széles skáláját találjuk a csakra hiányos, vagy túlműködése esetén.
A túlzott aggodalom és félelem, az egoizmus problémái, hatalmi harcok, -másokon való átgázolás saját cél érdekében-, korrumpálhatóság, kisebbségi komplexusok, a csakra zavarait mutatják.
A látás zavarok minden formája itt jelenik meg, mivel a csakra érzékeléséhez a szem tartozik.
Fizikai síkon a gyűlölet, harag kiváltotta dührohamok is ide köthetőek.
C.G. Jung a defektes érzelmi energiák kirobbanásait, mint például a hisztériát, ennek a csakrának a zavaraira vezeti vissza.
Amennyiben az alsó három csakra bármelyikében zavart észlelünk, mind a három csakrát tisztítani és harmonizálni kell. Így tudunk egységet alkotni a Földhöz tartozó csakrákban.
Ajánlott csakraharmonizáló zene a következő
Brecht és R. Wagner és Rolling Stones
Asztrológiában: a Merkúr uralja. A bolygó a híd szerepét tölti be a szellem és az anyag között.
Ennek ellenére, szellemi energiát képvisel, de anyagi megközelítésre is képes, így lehet jelen, a minden közvetítőjeként. KOS-MÉRLEG tengely tartozik hozzá.
Megjegyzés: talán furcsának tűnik a csakrák endokrin rendszerhez fűződő részletes ismertetése, de személyes okok vezettek, hogy ilyen részletesen ismertessem. Mellékvesevelő-daganat műtétem közbeni újraélesztésem döbbentett rá, milyen kevesen vesszük komolyan a csakrákbeli szerepüket... Talán jobban tudunk figyelni-, vigyázni magunkra, ha felismerjük a jeleket.