Függőség 2023 február 5
Az ellenzéktől sokat lehet hallani, hogy Magyarország összeszerelő üzem, olcsó munkaerő a nyugati befektetők részére, és függőségben vagyunk a befektetőkkel szemben.
Persze jó lennem ha megvolnának a szocialisták által eladott gyárak, amelyek eladásakor az új külföldi tulajdonosok nem voltak kötelezve, hogy fejlesszenek, és a munkaerőt megtartsák. Ennek lett az eredménye, hogy a külföldi cégtulajdonos leadta a munkásokat, nem gyártott, hanem behozta a saját termékét. Példaként vehetjük az Egyesült izzót, a Tungsramot. A Generál Electric izzói gyérebbek mint a magyar Tugsram, mert rövid élettartamúak, de a fogyasztó társadalomban ez a jó.
Közgazdászok is kritizálják a külföldi befektetéseket. Az Audi, BMW, Mercedes nem ok nélkül épített gyárat Magyarországon.
Mi késztette ezeket a német gyárakat arra, hogy Magyarországon gyárakat építsenek? Nem hiszem, hogy csak az, hogy a magyar munkás órabére kevesebb, mint a németé Németországban. Németországban hamarosan nem lesz német munkaerő! A migránsok kis töredéke akar dolgozni,és megtanulni németül.
A fellépő energia válság az orosz olcsó energia megszűnésével az árak a magasba szöktek.
Ezzel szemben Magyarországon van energia, a munkaerő találékony, és megbízható.
Igaz, hogy kevesebb a keresete a munkásnak, mintha Németországban dolgozna ugyanazon a munkahelyen, de a munka helyébe ment, otthon maradhatott, a család, a gyerekek oktatása, és ha számot vetünk több marad a helyi gyárban dogozóknak, mint annak, aki Németországban dolgozik... Mások a költségek!
A főggőségtől én nem félek. A német gyárak egyre szorongatottabb helyzetbe kerülnek, és egyre jobban szorulnak rá a leányvállalataik termelésére. Ez azt is jelenti, hogy a bérek is emelkedni fognak.
Mielőtt a kritikusok előadják az érveiket, nézzék meg, hogy milyen országot vett át a Fidesz/KDNP kormány a szocialistáktól: magas munkanélküliséget, alacsony foglalkoztatottságot, és magas számú segélyekből élőket, kiegészítve a hihetetlen magas számú rokkant nyugdíjasokkal. (800 000) Pénzért a családi orvos leszázalékolta a "betegét!"
A gyáraink eltűntek, az embereknek munkát kellett adni. A külföldi befektetőt is meg kell érteni, ők nem szociális munkások, ők üzletemberek. Magyarországnak munkahely teremtésre volt szüksége, és örülnünk kellett a lehetőségnek, hogy az épülő gyárakban a munkanélküliek munkához és magyar viszonylatban jó kereslethez jutottak.
Az sem közömbös, hogy ezek a létesítmények Magyarországon vannak, és akkor is maradnának, ha az anyavállalat beszüntetné a gyártást. Egyenlőre viszont az a fontos, hogy van hol dolgozni.
Értesülésem szerint a szocialisták által eladott Dunafert visszavásárolja az Orbán Viktor kormánya. Nem az első eset, hogy állami tulajdonba kerül egy jelentős magyar vállalat.
Vinczer S. Péter