2012.10.08. 16:56, Vinczer S. Péter
KISS ERNŐ
Egyike a tizenhárom, tizenhatnak... Földbirtokosként kiválóan vezethette a gazdaságát, Haynau 3OO,OOO azaz háromszáz ezer koronával tartozott neki. Tehát semmi anyagi érdekeltség nem vezette, hogy a Szabadságharcban részt vegyen.
A sortűz csak a vállán sebezte meg, ezzel megúszhatta volna, de a 3OO,OOO korona miatt közelről fejbe lövette Haynau. Értjük? Talán a többi is ez miatt lett halálra ítélve, hogy ne lógjon ki a lólába, ha csak Kiss Ernőt végezteti ki Haynau.
Tehát, megint a pénz az oka mindennek. A Kossuth bankó, a magyar önálló bank, és pénz kényszerítette Ausztriát, hogy letöresse a szabadságharcot, mert Bécs nem tudta volna a felvett hiteleket visszafizetni Magyarország nélkül. Ausztria felveszi a hiteleket a Rothschild banktól, és a magyarokkal fizetteti vissza... Ismerős ez ma is ... kik vették fel azokat a hiteleket, amit ma a mai kormány fizet vissza?!
Egy távoli rokonom, Dudás Ferenc néhai faszobrász, és antique kereskedő, Becsén talált egy íróasztalt, amelyet szokása szerint tövéről hegyire átvizsgált. Rejtett helyen megtalálta a Kiss Ernő tulajdonára vonatkozó adatokat. Tudta, hogy ha felfedi, nem engedik a szerbek átjuttatni Magyarországra. Hagyatékként küldte a Nemzeti Múzeumnak. Remélhetőleg megvan.
Mindig érthetetlen volt a számomra, hogy 1914-ben hogyan tudták a magyarok elfelejteni az 1849-et. Felvirágozott vonatokon indultak Szerbiába. „ Frustukra megyünk Szerbiába” kiabálták egy magyar gyűlölő Habsburg meggyilkolása miatt.
Állítólag Damjanits özvegye megátkozta Ferenc Józsefet, hogy erőszakos halállal haljon meg az Ő családjából is tizenhárom. Édesanyám szerint ez be is következett... az Isten nem bottal ver!
Rudolf halálhírére Ferenc József azt mondta, hogy „az Isten mindent a helyére tesz”. Tehát, ez arra utal, hogy igaz lehet, miszerint Ferenc Ferdinánd volt Rudolf gyilkosa.
Károly király 1916-ban került a trónra, és legkevésbé lehetett felelős a háború kirobbantásáért.
Ferenc József „Mindent átgondoltam, és megfontoltam” kijelentése után üzentek hadat Szerbiának.
A Korona tanácsban egyedül Tisza István ellenezte a háborút.
IV Károly első intézkedése szerint sógorát küldte Párizsba béke ajánlattal. Véget akart vetni a vérengzésnek. Állítólag szerette a magyarokat, de voltak, akik nem feledték a Habsburgok bosszúállásait, aminek Rákóczi is kis híján a nagyapja sorsára jutott.
Károly király második hazatérésekor Gömbös kijelentette, hogy nem hisz a Habsburgoknak, és nem akar Frangepánék sorsára kerülni. Ezért felfegyverzett 3OO egyetemistát, elhitetve velük, hogy csehek akarnak betörni Magyarországra. A vonattal érkező királyt meglepte a vonatára lövöldözés, és az áttörés helyett a tárgyalást fogadta el, miközben a Hothyhű katonaság körülfogta, és lefegyverezte a király kíséretében érkező 3,OOO katonaságot.
Lehet, hogy igaz, hogy Károly király szerette a magyarokat, és békeszerető volt, valamint levelezésében kifejtette, hogy békét teremteni akar, és nem bosszút állni, mégis azok győztek, akik a királyválasztás mellett kardoskodtak.
Eljátszhatunk a gondolattal, hogy mi várt volna ránk a második világháborúban, ha a Hitler ellenes Habsburgok uralkodtak volna Magyarországon.
Minden esetre az Aradi tizenhárom nélkül nehéz helyzete lett volna Károly királynak..
Kossuthnak igaza volt a kiegyezéssel kapcsolatban, miszerint végzetes következményei lehetnek.
Kegyelettel emlékezünk az Aradi tizenhatra, és a többi névtelen áldozatra.
Vinczer S Péter