2022.10.03. 19:51, Vinczer S. Péter
Egy tragikus évforduló 2022 szeptember 20
Egy hónapja,augusztus 20-án volt 80 éve, hogy hogy távol a Hazától, v. Horthy István Kormányzó helyettes Úr Ukrajnában a 25. bevetése felszállása után lezuhant.
Egy hónapja, mint már oly sokszor, keresem a választ, hogy valóban mi történt, mi volt a tragédia oka.
Nem akarok választ adni rá, mivel nálamnál sokkal hivatottak sem tudtak. Vagy aki tudta a valót annak hallgatnia kellett.
Megint csak elővettem Gróf Edelsheim Gyulai Ilona, Horthy István Kormányzóhelyettes özvegye Becsület és kötelesség című könyvét, és elolvastam újfent az ide vonatkozó fejezetet. Aláhúztam a fontos megjegyzéseket.
Megvallom, nekem már régen az a gyanúm, hogy a németeknek a keze benne volt. Méghozzá Hitler parancsára!
Farkas Gyuri a tiszti szolgának, civilben Horthy István inasának feltűnt, ami a tiszteknek nem. Idézek a könyvből, a naplójából:
"Németek laknak itt közvetlen a mellettünk lévő sátorban. Pár napja, hogy ide jöttek,öten-hatan lehetnek. Mit keresnek ezek itt, kérdezem a Hotváth Sándort akivel egy sátorban vagyunk,ketten. Egy két napja vannak itt híradósok, azt mondja. Harmath testőr törzsőrmester is csak annyit tud, hogy németek, és most jöttek. Szabó tábornok úr nincs már itt. Ortutay hadnagy úr sem tud róluk semmit."
Ezzel az erővel lehettek volna orosz kémek is, vagy diverzánsok. Kérdem én: Csukás Kálmán őrnagy urat nem érdekelte, hogy kik vertek sátrat a körletében? Ott ahol a partizánok mindenhol felbukkannak! Senki nem igazoltatta őket, és egyáltalán miért nem állította le a körlet őre, és miért nem igazoltatták őket. Meglep, hogy háborúban a front közelében ilyen laza felelőtlen volt a reptér őrizete. Csoda, hogy orosz diverzánsok nem csináltak vérfürdőt, és nem semmisítették meg az összes repülőt.
Kiragadok néhány szemtanú vallomásából fontos adatokat. Wagner Károly repülő zászlós:
"Horthy István rep. főhadnagy a zuhanása előtt a jelző rakétákat kilőtte." Továbbá:" Horthy fhdgy szándékosan lőtte ki közvetlenül a zuhanás előtt, tehát még vízszintes helyzetben"
"Ez nem a pilóta ügyetlenségét bizonyítja. Hogy a gép élesen bedöntve túlzott fordulóban menve hirtelen leadta a fejét, és dugóhúzóba került, ez következménye volt annak a feltehetően meglévő műszaki hibának, melyet a gép pilótája, Horthy fhdgy a kis idővel előbb saját kezűleg kilőtt jelzőrakétával akart jelezni!"
Ez döntő! Ez a kevés sebességgel végrehajtott túldöntött és túlhúzott fordulót Horthy fhdgy akaratán kívül a gép maga végezhette, és ő ebben a szörnyű helyzetben -az utolsó fázisban- csak egyet csinálhatott: kilőni a jelző rakétákat, és tudomásunkra hozni, hogy nagy bajban van!"
Szabó Gyula rep.zls. a gép repülését a földről nézte. Az ő vallomása is alátámasztja, hogy a "a gép kormányozhatatlanságát sejteti.!
Mészáros Rafael a földről, a szomszédos reptérről, távcsövével figyelte a gépek felszállását."Nem hittem a szememnek, égett a gép! Oldalán sárga lángot láttam,de sehol egy lövés. Mitől égett a gép poldala, honnan jött az a sárga lángcsóva?"
Farkas Gyuri naplójából. Augusztus 21. "A németeket nem látom a közelünkben."
A "híradósok" a parancsot végrehajtották, és leléphettek úgy hogy senki sem kérdezte meg őket, hogy miért voltak jelen néhány napig.
Az sem lehetett véletlen, hogy a németek lőttek a gépére. Sikertelenül. Azt sem lehetett volna bizonyítani, hogy kinek a golyója gyilkolt, hacsak a lövedék felakadt volna a gépben. De véleményem szerint nem is nagyon akarták megtalálni a bizonyítékot. A roncsot nem őrizték, és széthordták.
Érdemes visszatekinteni arra a tényre, hogy azt híresztelték Horthy Istvánról, hogy gyáva! Ezért is jelentkezett front szolgálatra, -megválasztásakor egyedül Hitler nem gratulált- hogy meggyőződjön a helyszínen a valóságról, a helyzetről, és az ellátásról.
Miután sikerült a hadszíntérre provokálni Horthy Istvánt, Hitler arra számíthatott, hogy valamelyik bevetésben lelövik az oroszok.
A kievi vasútállomásra érkezett a kedves, és szeretett feleség Ilona, hadi kórházi szolgálatra. István három napos szabadságot kapott. Mi sem tűnt természetesnek, hogy a körzet főparancsnoka felajánlotta a házat, amelyben lakott, mert éppen ebben az időben ment szabadságra....
Micsoda véletlenek találkozása!!!
Sejtették, hogy a ház le van mikrofonozva, és sajnos ennek ellenére suttogva beszélgettek arról, hogy , miután haza megy István, megpróbálja az amerikai barátjai segítségével kiléptetni Magyarországot a háborúból, amelyet megnyerni nem lehet.
Nagy hiba volt, és ez akár halálos ítéletnek is vehető....
Miután 24 bevetésben a légi csata nyertesét nem lőtték le, megjelentek a "híradósok" mert az idő sürgetett, a Kormányzó Úr hazarendelte a helyettesét.
„Nagyon megértem Csukás Kálmán őrnagynak a lelki állapotát. Teljesen összeroppant.” „Hiszen ő adta ki előző este a parancsot a felszállásra”! „Hátha még tudta volna, hogy Jány Gusztáv vezérezredes ugyanaznap közölte a kormányzóhelyettessel, hogy frontszolgálatát a repülőknél befejezte!”
Tudva levő, hogy civilben a beosztottai tisztelték, és szerették, a közkatonák szintén. A tisztekben már nem vagyok biztos...irigység, esetleg bosszúvágy.... és az emberséges magatartása nem biztos, hogy tetszett a tiszturak némelyikének.... Például, amikor egy kikötött közkatonának a kötelét elvágta, és az ebédnél megjegyezte, hogy ilyen többé ne történjen. A bosszú ott forronghatott a kikötést elrendelő hadnagy úr fejében. Ha nem a németek, akkor sértettségében akár ő is lehetett, aki megigazította a gépet a felszállás éjszakáján.
Az sem biztos, hogy tetszett a tiszt uraknak, hogy eltörölte a külön étrendet, mondván, hogy a közkatonák kosztja nagyon megfelel. Ezek után egységes kosztot főztek a szakácsok. A körlet laza vigyázására utal, hogy a borjút amit megvettek ellopták éjjel a szomszédok....
Olvasóimra bízom, hogy az észrevételeim megfelelnek-e a valóságnak. Érdemes elgondolkodni, hasonlóan Gróf Teleki Pál „öngyilkosságáról is.” „ne higgy magyar a németnek! Petőfi.
Az EU-ban most is a német képviselőktől kapjuk a legaljasabb rágalmakat. Roman Herzog egykori kijelentése, hogy a német nép örökké hálás lesz a magyaroknak, igen kurtára sikeredett’’
Végül adjuk át a szót az inasnak, aki a kormányzói rezidencián lakott:
”Néhány nappal a temetés után hívatott a Kormányzó úr a dolgozószobájába. Meglepetésemre ott volt Kallay Miklós miniszterelnök úr és Bartha Károly honvédelmi miniszter úr is. Az én véleményemre voltak kíváncsiak. ” „ részletesen beszámoltam az utolsó napokról, és megkockáztattam azt a megjegyzést is, hogy ha csak mint főhadnagyként lett volna is kint, én akkor sem engedtem volna ennyi bevetésre. Ha meg mint kormányzóhelyettes volt kint, akkor meg nem lett volna szabad közkatona módjára kockáztatni az életét.”
Vinczer S. Péter