2020.01.02. 06:59, Vinczer S. Péter
Ostobaság 2O2O janiár 1
Ha nem volna országos, de talán európai jelentősége a MOL-INA pernek,akkor helyes volna a cím választás.
Nem akarom részletezni az ügyet, inkább a sorok közé olvasok, és az ismereteim birtokában a kulisszák mögé nézetem az olvasót.
Ha a politikai csatározás egyének között és az ország javáért folyok az a demokrácia része. Ha viszont ebből az országnak, vagy két népnek, szomszédos országnak a kapcsolatai sérülnek, az már bűn és nem ostobaság.
Az is ide tartozik, aki az egyéni érdekeit az országa érdekei elé helyezi.
No de nézzük a tényállást röviden.
Az INA, a horvát olajvállalat a csőd szélén állt, és az alkalmazottai hónapokon keresztül késve, vagy hónapokon keresztül nem kaptak fizetést. Pedig a benzinkutakon volt forgalom, de úgy tűnik, a bevétel valami lyukas hordó féleségben elfolyt.
Ivo Sanader, szerintem Horvátország legjobb és legfelkészültebb miniszterelnökének döntenie kellett, hogy rendet tegyen, és az alkalmazottak megkapják a fizetéseiket. Ebben a rendteremtésben kénytelen volt figyelmen kívül hagyni a lekötelezettjének, Robert Ježić -Jezsity- érdekeit. Jezic hálózata korábban mint a polip fonódott rá az INA-ra, tehát sokan voltak a vesztesek.
Az ötpárti koalíció , melyet a HDZ -horvát demokrata közösség többsége vezetett Ivo Sanader vezetésével, eladta az INA részvényeinek egy részét, és ezzel a MOL vezetési kontrollba került. Az emberek időben kapták a fizetéseiket, és az INA hamarosan hasznot is termelt....
Azt hiszem láthatóan kilóg a lóláb... Viszont azok, akik korábban elügyeskedték a hasznot, és a vállalatot a csőd szélére sodorták, nem nyugodtak, és korrupciós vádat emeltek Ivo Sanader ellen.
Ivo Sanader feltehetően beleunt az ötpárti egyeztetésekbe, és lemondott.
A bíróság elfogatási parancsot kért az Interpoltól, és Ivo Snadert Bécsben letartóztatták.
Sajnos Ivo Sanader magával rántotta a MOL vezérigazgatóját, Hernádi Zsoltot a MOL vezérigazgatóját, akit 5 millió Euró kenőpénz átadásával vádolta a feljelentő, Robert Ježić, állítva, hogy Ivo Sanadert lefizette Hernádi Zsolt, és ezért ment bele az INA részvények eladásába..
A Horvát törvényszék Hernádi kiadatását kérte. A Fővárosi Törvényszék kivizsgáltatta az üzlet körülményeit, és nem talált benne semmi szabálytalanságot.
Ám a feljelentő Ježić nem nyugodott, és úgy látszik van elég befolyása a bíróságra, hogy újra és újra felújíttassa a pert . A svájci Uncitral genfi bíróság ahol a horvátok beperelték a MOL-t, szava hihetetlennek nyilvánította a korona tanú Jezicet, mert már időközben 1O millió Euróra emelte a kenőpénz összegét, és többször változtatta a vallomását..
A Fővárosi Törvényszék jogerősen felmentette Hernádit, és a közben ellene kiadott elfogatási kérelmet megtagadta.
A MOL beperelte Washingtonban egy független bíróságon Horvátországot.
Az új büntetőperben Zagrábban decemberben a horvát bíróság első fokon Ivo Sanadert 6 évi fogságra, Hernádi Zsoltot pedig távollétében két évi fogságra ítélte első fokon. Mindkét fél fellebbezik.
Tovább már nem részletezem, a Magyar Nemzetben két cikk világosan megírta a történteket.
Én arra szomorú tényre mutatok rá, hogy ez egy kirakatper. A horvát bíróság feláldozta a legjobb miniszterelnökét, az helyett, hogy a Jezic úr űzelmeit vizsgálná ki és őt küldené a rács mögé. A kötélhúzás folytatódik, de a két ország viszonyában hatalmas csorba esett.
Kérdés, hogy lesz-e valamikor elég bátorsága a horvát igazságszolgáltatásnak, hogy rendet tegyenek.
A magyarok a történelemben mindig építettek Horvátországban.
A fiumei vasútvonal, a postai hálózat, maga a fiumei kikötő építése tetemes összegbe került a magyar államnak, és mindezt a befektetést, elvesztettük, és ajándékba kapta Horvátország..
Amikor a Jugoszláv hadsereg megtámadta a Horvát Köztársaságot, a horvátországi magyarok a horvát Gárda mellé álltak, és Magyarország a fegyver embargó ellen 1O OOO kalisnyikovot adott el Horvátországnak.
Mégis vannak horvátok, akiknek szúrja a szemét, hogy a történelmi Magyarország térképében benne van Horvátország bizonyos területe, amelyet az akkori Magyarország megvett, és kiépített.
Ezek az emberek elfelejtik, hogy az invázió idején csak Magyarország segített, és befogadta a menekülteket.
Az helyett, hogy elfogadnák a horvát Alkotmánybíróság határozatát, amely korábbn hatályon kívül helyezte a Sanader per ítéletét, és a svajci Uncitral bíróság ítéletét, melyek egyértelműen a MOL-nak adnak igazat, 2O18-ban újabb büntetőpert indítottak, és 2O19 decemberében megszületett az elsőfokú ítélet Hernádi Zsolt távollétében.
Sajnos a horvát választók elfelejtik, hogy a HDZ Tudjman elnök vezetésével vívta ki a függetlenségüket, melyben a magyarok a számarányukhoz képest bőven részt vettek.
A szomorú az, hogy a bíróság a feljelentő Robert Ježić üzleti ügyeit nem vizsgálja, pedig azt hiszem érdemes lenne.... Neki volt érdeke Ivo Sanadert félreállítani, mert a Dioki petrokémiai cége elesett az INA-val való üzleteléstől, és a Krk szigetén a tartálypark építésétől.
Megértem, hogy a horvát állam vissza szeretné szerezni az INA feletti kontrollját, de ehhez a jogállamban pénzzel szoktak érvényt szerezni: vissza kellene vásárolni a részvényeket, amire nincs pénze a horvát államnak.
De... nem tűnik az fel senkinek, hogy amikor MOL átvette a irányítást, és a Ježić féle Dioki petrokémiai cég nem nyúlhatott a húsosfazékhoz, akkor fizetőképessé vált az INA, és még profitot is produkált....
Horvátországban köztársaság elnök választás van, és az első fordulót Milanović nyerte a szimpatikus, és jól felkészült Kolinda Grabar Kitarovic-al szemben.
Kérdés, hogy a második fordulót ki nyeri meg. A szocialista Milanović, vagy a HDZ színeiben Kolinda Grabar Kitarović.
Kérdés az is, hogy a mától kezdve a debütáló Horvátország az EU soros elnökség milyen hangot üt meg Magyarországgal szemben. Emlékszünk 2O15- re, amikor Milanovic miniszterelnök úr szembefordult a magyar állásponttal a migrációs invázió idején.
Vinczer S. Péter
Nem igazán értettem a helyzetet, de ezzel az írással tényleg világossá vált minden. Köszönet érte!