2019.08.23. 06:22, Vinczer S. Péter
Fényes Csilla 2O19 Augusztus 22
Sok a fényes csillag a magyar égen, de azok közül is az egyk legfényesebb nem a neve miatt, hanem a tettei, az élete miatt. Halljuk mit mod Ő maga, hogyan került fel a magyarok egére ragyogni örök időktre.
Csilla von Boeselager asszony így vallott küldetéséről: „Csendesen bekopogott az Úr a szívem ajtaján azzal a feladattal, amire azt mondom, hogy a hivatásom. Erre készített fel egész életemben. Megismertette velem a menekült, a kirekesztett, a szegény, a rokkant státuszt, hogy tudjam, mi van annak a lelkében, s mennyire rászorul az együttérzésből fakadó aktív segítségre az, aki ilyen helyzetben él.”
"Csilla Freifrau von Boeselager, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat társalapítója (1941-1994)
Csilla Freifrau von Boeselager Fényes Csilla néven született Budapesten. 1985-ben, lakhelyén ismerkedett meg a németországi Máltai Segélyszervezet tevékenységével. Két évvel később szembesült azzal, hogy Magyarországon nagy szükség lenne karitatív tevékenységre. 1987 augusztusában Budapesten ismerkedett meg Kozma Imre atyával. 1988. december 14-én Németországban létrejött az Ungarischer Malteser Caritas-Dienst, majd 1989. február 4-én Budapesten is megalakult a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. Csilla von Boeselager életének utolsó évei a Magyar Máltai Szeretetszolgálat tevékenységének megszervezésével telt. Ő maga ezt így fogalmazta meg: „… csendesen bekopogott az Úr a szívem ajtaján azzal a feladattal, amire azt mondom, hogy a hivatásom.”
"Ungarischer Malteser Caritasdienst
A Szeretetszolgálat megalakulásának története az 1980-as évekbe nyúlik vissza. A Németországban élő, de Magyarországon született Csilla von Boeselager bárónő ekkor határozta el, hogy adománygyűjtést szervez a rászoruló magyarországi emberek és szervezetek megsegítésére. Kezdetben orvosi műszereket gyűjtött németországi kórházakban, Magyarországon pedig kereste azt a helyet, illetve személyt, aki az adományokat képes eljuttatni a rászorulókhoz. Így találkozott 1987 augusztusában Kozma Imre atyával, a Zugligeti Szent Család templom plébánosával. Idővel együttműködésük intézményes keretei is kialakultak: Csilla von Boeselager 1988 decemberében hozta létre Németországban az Ungarischer Malteser Caritasdienst szervezetet."
Elmondása szerint, egy szerencsétlenság helyszínéhez érkezett, ahol a német máltaiak nyujtottak első segélyt a sérülteknek. "Istenem, ha én kerülnék ilyen helyzetbe, nem tudnék segíteni". Beíratkozott a máltaiak által tartott elsősegélynyujtó tanfojamra.
Egy társadalmi fogadáson mondta neki egy máltai vezető, hogy segélyezni kellene a magyar kórházakat.Nevetségesnek tartotta, de a vezető mondta, hogy ez komoly. Gondolta, akkor megpróbál összegyüjetni orvosi műszereket, és orvosságokat, ruhákat.
Fogadó bázist kellett találni, felkereste Esztergomban Lékai bíborost, aki elutasította. Szomorúan távozott, de az irodán dolgozó apáca azt ajálotta csendesen, hogy Zuglóban van egy fiatal plébános, az mindent elintéz, próbálja meg.
1987 augusztusában találkozott Kozma atyával, és egy pillanat alatt megértették egymást, és úgy tűnt, mitha évek óta régi ismrősök lennének.
Az első kamionnyi orvosi műszer és gyógyszeradomány 1987 október 23-án érkezett meg Magyarországra.
A ferences kórházat választották ki, mert csa az a kórház fogadott papokat.
Egy fiatal orvos barátja kísérte el, és ha már ott van, megtekintik a kórházat.
Laikusként csak azt látta, hogy a német orvos egyre komolyabb, és kérte, írja össze hogy mire van szükségük.
-Nem kell összeírni semmit, mert mindenre szükségük van! Nincs a kórháznak egy defibrilátorja, nálunk minden mentőautóban van.
1988-ban 36, 1989-ben pedig 155 kamion követte az első, a magyar egészségügyi intézményeknek szánt segélyszállítmányt.
Súlyos betegsége miatt kórházi kezelésre szorult, és hallotta, hogy az orvosok emlegetnek egy CT küldését, ahova már korábban adományoztak.
-Fórvos úr kérem adja oda nekünk magyaroknak azt a CT-t, nekik már van, nekünk egy sincs.
-Jó... adja meg a címét.
-Itt fekszem az intenzíven..
-És maga felkelt??!! Azonnal feküdjön vissza!
Hat kiváló minőségű CT gépet küldött Magyarországra, Haláláig több mint háromszáz kamion szállítmány érkezett Magyarországra, a MMSZ-hoz. Egy CT-t Kievbe vitt el az Imre atya, és a ukránok nem értették, hogy miért kapják a drága gépet.
-Mert önöknek nincs egy se, nekünk meg maradt öt.
Akkor ezek a szállítmányok kincsek voltak,gyógyír a sok sebből vérző egészségügynek, amely akkor igazán romokban hevert..
Vajjon azok a kórházak, amelyek fogadták ezeket az adományokat állítottak-e emléktáblát Fényes Csillának, Csilla Freifrau von Boeselager a Magyar Máltai Szeretetszolgálat társ alapítójának, Kozma Imre atya segítőtársának?
Közvetlen halála előtt, Imre atya meglátogatta, könnyek között búcsúztak: Atyám, több időt kértem Csilla testvéremnek....
Nem szabad az Istennel pörlekedni, meg kell köszönni, hogy ismerhettük, és hozzánk küldte, de én mégis kérdezem, hogy sokallotta tőlünk, az Isten? 53 évesen miért vette el tőlünk ezt az áldott jó teremtést?
Emlékezzünk rá hálával és szeretettel, legyen előttünk példakép. Nyugodjon békében.
Vinczer S. Péter
U.i. A német orvosok nem engedték ki a kezükből, el akartuk vinni Trinidádba Dr.Henry Rammanrine orvosprofesszorhoz, aki sikeresen gyógyítja a csont rákot is. Tel.1-868-665-8O4
A bostoni egyetemen tanított, hazaköltözött, mert kinyírták volna.