2017.01.15. 14:34, Tóth Dénes
EGY RÉZGYŰRŰ TÖRTÉNETE (2. rész)
Szülééknél már többen voltak, amikor beköszöntek. A nagy sarokasztalnál ült már a magas, hajlott hátú Szabó bácsi, aki Sándor bátya barátja volt, s akivel a templomban is külön ültek, mert valami elöljárók voltak. Mellette foglalt helyet Joli néni, a felesége, aki meg egy alacsony, gömbölyű kis asszony volt. Zoli, mikor egymás mellett látta őket menni, mindig arra gondolt, hogy fiatalabb korukban hogyan táncolhattak ezek együtt, mikor az asszony majdnem csak a derekáig ért az embernek. Velük szemben két asszony ült, akiket ő csak látásból ismert, meg Mári keresztanya (aki valójában senkinek se volt a keresztanyja, csak valami különös és bonyolult rokoni kapcsolat miatt hívták így). Ott volt még Böske ángyi is, akit Zoli azért nem kedvelt, mert éneklés közben úgy visított a hangja, mint a kismalacé, ha a farkát húzzák. Mézesék még nem voltak ott, pedig jobban érezné magát Évi társaságában, mint egyedül ennyi felnőtt között. De úgy látszik náluk ma közbejött valami.
Amíg a bibliaóra nem kezdődött el, mindenféléről beszélgettek. Leginkább arról folyt a szó, hogy mióta visszaállították a trianoni határokat, és újra a szlovákok lettek az urak a Felvidéken, nagyon magas lovon érzik magukat. Szabó bácsi nekitüzesedve mondta:
– Odáig merészkednek, hogy a város utcáin azt kiabálják: „Madarski za Dunaj!” Mintha nem mi lennénk itt a jogos tulajdonosok ezer éve, hanem ők, a betolakodók!
Felesége még megtoldotta:
– Adj a tótnak szállást, még ő mutat határt! Ráadásul gyerekeinknek is szlovákul köll tanulni, habár egy szót sem tudnak a tótok nyelvén.
Gizike is bekapcsolódott a beszélgetésbe:
– Ezek ott akarnak aratni, ahol soha nem vetettek – idézte a bibliai mondást.
– A hatalom mindig az erőszakosabbak kezében volt – vélekedett Böske ángyi. – Most sincs ez másként.
Zoli kicsit furcsállotta, hogy így beszélnek, mert ő az utcájukban lakó Semniczki gyerekekkel igazán jól el tudott játszani, pedig ők is szlovákok voltak. Az igazat megvallva, azt se nagyon bánta, hogy bezárták a magyar iskolákat, mert így legalább otthon maradhatott tehénpásztornak.
Végre a házigazda fölállt és leakasztotta a szögről hegedűjét (amit teljesen maga készített, ennek ellenére ugyanolyan volt, mint a bolti, és olyan szépen szólt, hogy öröm volt hallgatni), ezzel elkezdődött a bibliaóra.
Először közösen imádkoztak, majd elővették a Halleluja énekeskönyveket és azokból énekeltek. Az éneklés után a Bibliából olvastak fel sorban egy-egy részt. Voltak, akik nehezen boldogultak az apró betűkkel, de Zoli anyja szépen, folyékonyan olvasott. Mikor befejezte, a várakozás csöndje ült a konyhára, mert hogy ő következett a sorban.
– Zolika, te is olvass – szólalt meg Sándor bátya. A gyerek a fejét rázta, lesütött szemével pedig az asztal alatt kalimpáló lábait nézte. Szüle is biztatta:
– Ejnye fiam, hiszen tudsz te is olvasni, jártál iskolába.
A fiú erre is csak a fejét csóválta és alig várta, hogy már ne vele foglalkozzanak. Nem értette, hogy miért kérnek tőle olyasmit, amit nem tud, és nem is akar teljesíteni. Kínlódását látva anyja sietett segítségére.
– Azt hiszem, Zolika sokat felejtett. Tudják a háború előtt csak egy évet végzett, a front alatt pedig nem jártak iskolába. Most meg, hogy szlovákul kellene tanulni nekik, mi se nagyon erőltettük iskolábajárását. Akartam ugyan otthon tanítgatni, de hiába adtam kezébe a Bibliát, vagy a kalendáriumot, rá se hederített. Azt mondta, százszor szívesebben őrzi a marhákat, mint hogy tanuljon.
– Pedig nem jól van ez így – szólt közbe Sándor bátya. – Mire ez a gyerek felnő, már többre lesz szüksége annál, mint hogy meg tudja különböztetni a búzát a rozstól. Én azt mondom, járassátok szlovák iskolába, azzal is csak több lesz, ha egy nyelvet megtanul. Aztán alkalmasint majd én foglalkozok vele, talán nekem szót fogad.
Szabó bácsi a tőle megszokott tudálékossággal vette át a szót:
– Figyeljetek a szavamra! A tótok majd megoldják ezt a gondotokat is. Beszélik, hogy hamarosan úgy szétszórnak bennünket, mint a szél a pelyvát. A Szudétaföldről már több milliónyi németet űztek el, minek következtében hiányzik ott a munkáskéz. Bennünket szánnak oda, majd meglátjátok! Mert ha így, együtt vagyunk, félnek tőlünk.
– Ezt nem tehetik meg velünk – mondta kétségbeesve Máthéné. – Hiszen mi itt születtünk, őseink is itt éltek ezer éven át, ez a mi hazánk, a mi otthonunk.
A házigazda ekkor kézbevette hegedűjét, és zenei kísérettel énekelni kezdte Vargha Tamás: Beh régen vérezel…című költeményének első három versszakát:
Beh régen vérezel, szegény magyar,
Fegyvernek éle, s bűnöd átka mar.
Remegve kérdem: Tán már el se jő
A gyászos múlt után a jobb jövő?
De Jézusom szelíd-feddőn felel:
Kicsiny hitű, miért kételkedel?
Én úr vagyok vész és vihar felett,
Hozzám kiálts, magyar, s megmentelek.
Hozzá kiálts magyar, s megment az Úr,
S a réginél, meglásd jobb lesz az új,
Csak bűnös, önző, tépett életed
Megváltó Jézusod kezébe tedd.
Az ének annyira meghatotta a jelenlevőket, hogy többen a szemüket törölgették. Zolit is megérintette a szép ének. Valami különös bizsergést érzett a szíve táján; talán először ébredt magyarsága tudatára.
Komoly , szép történetedet érdeklődve olvasom. Gratulálok hozzá, hogy az eredeti tájnyelvet ilyen szépen tudod felidézni!