2016.12.05. 19:37, FIGYELŐ KANADÁBÓL: Vinczer S. Péter
ESZTIKE TIKE TIKE.... 2016. december 5
A történet közvetlen a háború után történt valamikor 1945/46-ban. Akkoriban a háborúból visszamaradt roncsok, vagy golyó hüvelyek képezték az anyagot.
Átalsó szomszédunk a Gubi bádogos ágyúhűlznik anyagából készített tek szöget, sőt evőkanalat is ónozva. De még a faszöget is egyenként hegyezték. Irma néni átjött a második szomszédból, akinek a férje a Szilvi bácsi, Édesapám inasa volt korábban, és a kászhusz faragó vésőt kérte. Édesanyám erről tudta, hogy a Szilvi bácsi otthon, illetve apósa tanyáján rejtőzhet, hiszen csakis neki kellett a v alakú véső, mégpedig a faszögek hegyezésére. Változatos volt a "gyártás", mert semmi sem volt, így a vadászok részére az ólom sörétet is házilag készítették.
Ha a "liferáláshoz" fuvar kellett, akkor -zseb telefon hiányában- gyalogosan el kellet menni a Karácsonyi nagy fuvaroshoz.
Gubi bácsinak két fia volt a Laci meg a Miklós. Laci velem egy idős volt, mi sem természetesebb, hogy naponta együtt játszottunk. Számomra persze a műhely is varázslatos volt, de a másik szomszédnál, a Csápek bácsi suszter műhelyében is sűrűn megfordultam, annál is inkább, mert Ő önkéntes tűzoltó volt, mint korábban apai nagyapám is.
Nem állom meg ezt a vargabetűt, nagy múltja van a magyarkanizsai tűzoltó egyesületnek, hiszen Torinóból a világversenyről éremmel tértek haza. No de ez egy másik történet.
Tehát a fiatalok manapság feltehetik a kérdést, hogy telefon híján hogy intézték a dolgaikat az iparosok?
Az Ipartestületnek volt kocsmája, kugli pályája, színház terme, dalárdája, és könyvtára.
Mindenkiről tudták, hogy ki hova jár, és melyik nap lehet ott megtalálni. A kocsma meg arra való volt, hogy ott mindent meg lehetett beszélni, hányni-vetni.
Ennyi kanyar után,- Tiszai vagyok - visszatérek a mondandómhoz.
Fuvarra volt szüksége a Gubi bácsinak, tehát elküldött bennünket a Karácsonyi bácsihoz a valahányadik tóparti közbe.
Karácsonyi bácsi, ahogy meglátott bennünket rögvest abba hagyta a ház körüli tennivalóját, és máris vezette ki az istállóból a két lovát. Jókedvű ember volt, mindig danógatott. A két lovat beállította a stráf kocsi elé, aztán visszament a lószerszámokért. Ahogy rakta fel a Rárókra, közben danógatott: „Esztike tike tike Esztike lány...”
A szomszéd asszony éppen kifelé tartott, valószínűleg valami fontos ügyben járt a szomszédasszonyánál, és mivel ugye telefon nem létezett, személyesen...
Hallva nótát, lelassította a lépteit, megállt, és megszólalt:
-A fene a pofád rántószíjját tán ezt is te kompernátad?...
-Én hát! És folytatta: „Estére legyen a babám.
Após is lesz anyós is lesz,
Esztikének jó sora lesz.
Esztike tike tike Esztike lány,
Estére legyen a babám.”
Lakodalomban ezt már másként énekelték: Esztikének -a jó sora helyett -nagy hasa lesz....
Aztán folytatták: Esztike nem vagy te préda,
Itt van egy gombolyag cérna,
Annyit szakajtasz le róla,
Amennyi kell majd a foltra.
Akkoriban az esküvőre gyalog ment a menet, a menyasszonyt meg kellett nézni, közben a bort, pálinkát kínálták a bámészkodóknak csak úgy az üvegből, és valahogy nem féltek a fertőzéstől. Rezes banda meg fújta teljes erővel, hogy messze elhallatszon, és sokan összeszaladjanak menyasszonyt nézni. A gyerekek persze követték a menetet, mert aprópénzt is szoktak szórni.
-Vöröshajma haja nélkül, a násznagyúr gatya nélkül! Ijujjú, ijujjú. És hasonlók.
Visszafelé már férj és feleség együtt, karonfogva, természetesen más úton hazafelé a lagziba.
Hol van ez a világ? A foltozás és a zokni stoppolás, a fehérneművarrás a kis Singer varrógépen....a befőzés, a paradicsomfőzés, a heti kenyérsütés....a lángos....
Vinczer S. Péter
Igen, régen valahogy minden másmilyen volt. Az emberek ügyesebbek voltak, mindig tevékenykedtek valamit a férfiak is és az asszonyok is, (nem a tévé előtt ücsörögtek...)