2015.11.05. 21:35, Vinczer S. Péter
56' NOVEMBER 4
"Csapataink harcban állnak"
Nem kis aggodalommal figyelték a "magyarországi eseményeket" a szomszédos országok diktátorai. Féltek, hogy a lángok átcsapnak.
Tito pontosan tudni akarta, hogy mi történik Magyarországon. A kezdetben támogatta is, sőt örült, hogy ezzel borsot törhet a szovjetek orra alá. Megfigyelőként elküldte Budapestre Apró Mátyást.
Apró Mátyás, eredetileg cipész volt a magyarkanizsai Apró Sándor apai nagyanyám unokatestvérénél. Erősen baloldali felfogású lévén szakszervezeti volt, ez miatt munkaszolgálatos lett. A háború után már ilyen háttérrel felfelé ívelt a kommunista karrierje.
Első felesége Knézevic lány volt, annak a Bátónak a testvére, aki a magyar irtás egyik fő szereplője volt 44' őszén. Állítása szerint ő utazott el egyenesen Titohoz, hogy állítsák le a magyarok kivégzéseit. A szerbek ezért életre halálra keresték, de a felesége családja sikeresen rejtette.
A Szabadságharc első napjaiban már mint megbízható, magyarul kitűnően beszélő és mint korábban a Magyar Szó napilap kinevezett igazgatója, megfigyelőként ütött tanyát a Jugoszláv követségen. Tudvalevő, hogy a Jugoszláv követség a Hősök terére néző sarok épület.
Amikor a Nagy Imre kormány a túlerővel szemben menekülésre kényszerült, a Jugoszláv követségen kerestek menedéket.
Titónak elég kellemetlen lett a helyzet, mert az intervencióhoz hozzájárult, viszont nyugat felé igyekezett a diplomácia protokoll betart mutatni. Az oroszok ezért körülvették az épületet, és vártak. Úgy mint a vár ostromlók. Egyenlőre az volt a fontos, hogy ne tudjanak tovább menekülni nyugatra, vagy követségekre.
Orosz tank "őrizte" a követséget, ágyújával az épület felé fordulva. Apró és egy diplomata az ablakban állva nézték az utcai, és a Hősök terén a történéseket, amikor figyelmeztetés nélkül a tank rálőtt az épületre. Az Apró melletti ember feje leszállt.
Engedélyt kértek az orosz őrségtől, hogy koporsóért kimehessenek. A koporsó beszerzés kapcsán egy orosz tiszt érdekődött, hogy mi a helyzet a követségen?
- Fogyóban van az élelem. Nélkülözünk.
-Pakolják meg a koporsót élelemmel!
Az őrség nem ellenőrizte koporsó tartalmát, így némi élelemhez jutottak.
Nagy Imre nem akarta a követség személyzetét nélkülözésbe sodorni, és miután az oroszok szabad eltávozást garantáltak, a rendelkezésre adott autóbuszra szállt Nagy Imre és a családtagok, kormánytagok, akik ott kaptak politikai menedéket. Mint tudott, az autóbusz ahogy kigördült a követség területéről, felugrott rá egy fegyveres orosz, és ismeretlen helyre szállította a foglyokat. Ha jól tudom Romániába.
Apró Mátyás a szabadságharc leverése után jelentéstételre Belgrádba utazott.
A jelentést megírta, leadta a Központi Bizottságnak.
Röviden, azt jelentette, hogy a magyar munkások, egyetemisták, és fiatal srácok békés felvonulása alkalmával a kormány erők vérfürdőt rendeztek. A Békés felvonulás átcsapott fegyveres felkelésbe az ÁVÓ és a megszálló oroszok ellen. A harcok során orosz tank rálőtt a Jugoszláv követség épületére, egy ember halálát okozva.
A jelentés nem felelt meg. Belgrádban akkor már azt várták el, hogy a jelentésben az álljon, hogy utcai huligánok a külföldi imperialisták segítségével megkísérték megdönteni a Népi demokráciát. Kommunista elvtársakat lincseltek, aggattak fel, raboltak és gyilkoltak.
A követségre a tankból leadott lövést meg sem említették.
Apró nem volt hajlandó az elébe tett jelentést aláírni. Önkritikát akartak vele gyakoroltatni, hogy tévedett....nem jól látott....
Pár heti huza-vona után, hivatkozva a felesége torok bántalmaira, hogy tengeri levegőre van szüksége, engedélyt kaptak a költözésre.
Hátat fordított a karrierjének, a politikának. Opátijában a Liburnija hotel hálózatnál vállalati jogásznak lett kinevezve.
Onnan is ment nyugdíjba.
Soha nem kerestem vele a kapcsolatot a kommunista múltja miatt. A Jugoszláv agresszió után, a Kozma atyával az elhagyott üdülők és hotelok között keresgéltünk a horvát kormány felhatalmazásával. Szegény sorsú magyar gyermekek részére akartunk gyógyüdülőt szerezni. A sors ekkor hozott össze bennünket. Segítőkész volt. De ez már egy másik történet.
Vinczer S Péter
Kedves Péter, várom a folytatást, a másik történetet.