2015.07.19. 15:41, Vinczer S. Péter
Adósságspirál
Nem vagyok pénzügyi szakember, sem közgazdász. Az alábbi fejtegetésem csupán az elejtett kijelentések értelmezése. Azért mondom, hogy elejtett, mert ezekről nem beszélnek az elemzők, amelyek valójában előidézték a görög adósságspirált.
Elsőként Orbán miniszterelnök rövid válaszát idézem:" Az IMF is lehetett volna kevésbé mohó".
Mi ennek az értelme: a magas kamattal nyújtott "segélyek"? Ezt támasztja alá a Törésvonalakban elhangzott meglepő adat, miszerint 36% kamatot fizetett a görög állam az állampapírjaira! Feltehetően csak ennyi kamattal tudták értékesíteni. A megszorult emberek is felvesznek ilyen uzsorakamatos kölcsönt.
A harmadik elejtett információ, hogy a korábbi kommunista kormányok vették fel az IMF hiteleket, melyekből fedezték a választási kampányban ígért nyugdíj, és fizetésemeléseket.
Dereng nekem valami a régmúltból, a negyvenes években a görög polgárháború idejéből, természetesen titói segítséggel, aztán a kommunisták is menekülésre szorultak. Akkoriban Jugoszlávia, és Magyarország is fogadott be görög kommunista menekülteket.
Nem kell nagy fantázia ahhoz, hogy a görög nép alapjában nem kommunista felfogású, tehát a kommunisták csak úgy tudtak választást nyerni, ha nagyot ígértek a választóknak. Ezeknek az ígéreteknek nem voltak gazdasági alapjai, tehát kölcsönökkel kellett teljesíteni. A hiteleket nem a gazdaság fejlesztésére, és a munkahelyek létesítésére használták, hanem felélték, azaz magas fizetéseket, és nyugdíjakat fizettek....
Ebből az következik, hogy a hatalom megtartása érdekében újabb hiteligény merült fel, amelyet a hitelező, hivatkozva a nagyobb kockázatra, csak megemelt kamattal volt hajlandó adni. Ez már spirál, mert a kamatokat az újabb hitelekkel tudták/tudják fizetni.
Közben a zálogház mintájára az állam eladja vagyonát apránként.
Ugyan ez a folyamat volt megfigyelhető Magyarországon is, és 2010-ben ennek a folyamatnak vetett véget a Fidesz/KDNP kormány az IMF hitel időelőtti kifizetésével, és az IMF kiebrudalásával. Volt mindenféle morgás, és vádaskodás a balsik oldaláról, mert nem sikerült a kormányt az előre kidolgozott csapdába kergetni, és megbuktatni.
Mivel belföldön nem volt ereje az ellenzéknek, kénytelen volt, és manapság is kiviszi a vádjait az EU-ba.
Nem tudom, hogy mekkorák a fizetések és a nyugdíjak Görögországban, de ha a nyugdíjasok a megtakarított milliárdjaikkal csődbe vihetik a bankokat, ha kiveszik, akkor a nyugdíj a némethez hasonló lehetett,/lehet. Csak a németek magas nyugdíja a munka alapján a befizetett magas nyugdíjjárulékon alapult.
Nehéz tisztán látni, és véleményt formálni, mert nem tudjuk a részleteket, amelyeket az elemzők a különböző műsorokban nem emlegetnek.
Miden esetre, már elismert tény, hogy az Orbán kormány, ha nem teszi meg azokat a lépéseket, amelyeket még ma is kritizál az ellenzék, akkor Magyarország most ugyanott tartana, mint Görögország.
Görögország a rákényszerített reformokkal a csőd felé tart, mert a turizmus szolgáltatásait adóztatják meg éppen a főszezonban. Inkább adócsökkentésre volna szükség, hogy sikeres legyen a turisztikai szezon.
Örüljünk annak, hogy Magyarország az adósság spirálból kijutott, és feltornászta magát az EU-ban a sereghajtóból az élvonalba.
Vinczer S. Péter
Ezt nagy részben, köszönhetjük Orbán Viktor Miniszterelnök Úrnak! A legnagyobb politikus!