2015.04.27. 22:45, Vinczer S. Péter
A KÖSZÖNÉS
Változnak az idők, és a köszönés is. A városok kialakulásával, ahol az emberek nem ismerik egymást, a köszönés is jóformán kiveszett.
Majd hetven évvel ezelőtt Magyarkanizsáról átmentem Martonosra gyalog, mezítlábosan, félmeztelen, úgy ahogyan akkoriban illő volt nyáron gyereknek közlekedni.
Martonosra érve, a focipálya, és akkor a még létező szélmalom mellett elhaladva elértem a központba vezető utca első házait. Estefelé, amikor a jószágot ellátták, az asszonyok a házak elé "bandákba" csoportosulva tereferéltek a kispad körül. Nóta is van erről...
Közeledve az első bandához, azok elcsendesülve már messziről figyeltek. Éreztem a rám szegezett szemeket, elhaladtam mellettük, de ekkor megszólaltak: nem tudsz köszönni?! Kuka vagy? Nem tanított meg anyád?! Nagyon szégyelltem, városi lévén, nem tudtam mi a szokás falun, gyerek vagyok, még nincs este, a jó estét nem fekszik, csókólomot sem tartottam falun helyesnek, közeledtem a következő bandához, ahol már vártak. Közel érve kivágtam magamat jól hangosan! Dicsértessék a Jézus Krisztust! - Mindorökké! Kaptam a választ.
- De szépen megtanított édesanyád, ki fia vagy?!
- Vinczer Nándor fia, Böröcz Sándor unokája vagyok.
- Ez igen.. üsmerjük, mönnyé Isten hirivel.
Möntem is, megtanultam, hogy Martonoson abban a szép 2- 3OOO lakosú faluban, hogy illik köszönni, és mindenkit, akivel találkozunk.
Ma már ez a szép köszönés a keresztények között ki ment a divatból. Szabadkán a bunyevácok az ötvenes években még a Hvaljen Isus- Uvjek hvaljen a válasszal köszöntötték egymást.
Vajon miért veszett ki a felvilágosult társadalomban ez a legszebb, és egyben a hitünket is megvalló köszönés? Szégyelljük megvallani a hovatartozásunkat?
Jó napot. - Adjon az Isten! Tehát nem, ahogyan manapság szokás, hogy a jó napot-ra, jó napot-tal felelünk.
Az Adj Isten, Fogadj Isten is főleg férfiak közötti köszönésként volt szokásban.
Városon a gyerekek, szevasz, később, szia, a szerbusz, szervusz, kezét csókolom, csókolom, tiszteletem, az alázatos szolgája rövidítéseként az alászolgája, kinek mi jár..
A politika is formálta a köszönést, némelyikére az adott válasz leárulta, hogy hasonló elveket vall-e a megszólított. A nyilasok köszöntésére a Kitartásra legalább Szebbjövővel volt válaszolni, mert a Jó napot arra mutatott, hogy az illető másként gondolkodik. Egy ilyen válaszon az élet is múlhatott! Vannak, még akik emlékeznek a Szabadság elvtársak köszöntésre, vagy a Halál a fasizmusra – Szabadság a népre!
Természetesen, az utca forgatagában nem győzünk minden szembejövőt köszönteni. De üres utcában, vagy a házunk előtt elhaladó sétálókat üdvözlés nélkül hagyni számomra elfogadhatatlan. Szoktatom is a környéket, mondhatnám sikerrel. Elejében megdöbbenést keltettem, a földre szegezett tekintettel haladóra, ma már mosolyogva köszöntjük egymást, sőt a legtöbb kutyasétáltató pár szót is vált a feleségemmel, ha kint szorgoskodik a házelőtti kertben.
Torontóban a műhelyem egy több emeletes épületben volt, ahol a liftbe lépve, a naponta látott emberek nem fogadták a köszönésemet. Ráuntam, abbahagytam. Egyszer az egyik alkalmazottammal együtt érkeztünk, az utánunk belépöknek köszönt a Sándor. Semmi válasz. –Minek köszönsz, nem látod, hogy állatok? –Látom, de én nem vagyok az!
Pedig tanulhatnánk az állatoktól, a tehén, amikor a csordából megérkezik, bőg egyet a kapu előtt, a kutya meg milyen örömmel üdvözöl, amikor hazaérkezünk. Tehát a köszönést elfelejtők bunkóbbak az állatoknál. Sajnos Kanadában nem divat a köszönés, a fiatalok szó nélkül érkeznek haza. Az unokáimat előre kell köszöntenem, hogy a köszöntésre szoktassam őket. A fiam is figyelmezteti őket, mert máshol ez nem szokás. Szomorú.
Vinczer S. Péter
Kedves Péter
Nem vagy egyedül,szerintem sokan vagyunk,akik hasonló tapasztalatokat élünk meg.Az biztos,hogy megváltozott a világ.Itt Nagyrécsén elég jó a generációk közötti kapcsolat,de itt is előfordul amikről írsz.Nincs már jó éjt puszi se, a gyerekek csak úgy eltűnnek.Szoktam mondani az unokámnak,aki velem lakik,hogy beszélgessen néha velem,ne úgy legyen itt mint egy albérlő.Lehet,hogy az többet beszélgetne. De hát sajnos ez van.Ha jó kapcsolatot akarok fenntartani,akkor csak kicsit zsörtölődhetek,amikor nagyon nem tudom megállni,akkor is az ő érdekében.Ezt meg is mondom neki,és azt is,hogy miért.Azért meghallgat,és már változott,amióta itt van.
Irénke
Kedves Irénke!
Sajnos akkor beszélgetnénk mi is amikor már nem lehet. Velem is megtörtént, hogy nem beszélgettem eleget a nagyszüleimmel, és édesapámmal. Sokszor eszembe jut, hogy ezt se, azt se kérdeztem meg. A háború után 18 évig nem láttam édesapámat, Ő Szegeden élt, nem volt tanácsos hazatérnie Magyarkanizsára. Részt vett az elsó háboróba, aztán a visszavonulásban 1944-ben.
Később, amikor a Lovranba költöztünk, oda jött, féléveket velünk töltött. Brszélgettünk, de nem eleget. És egyszercsak nem lehetett többé. Pedig a család történeteit, az ősöket azok életét csak akkor fogják ismerni az utódok, ha érdeklődéssel beszélgetnek. Hiányoznak a régi téli esték a kemence körül...
Péter