2015.04.25. 20:29, Suzymama
Áldott szép napot kívánok, De Colores!
A Cursillóval először 1989-ben találkoztam. Később eljártam a kiscsoportos
összejövetelekre, ulltreyákra.
10-éve végeztem Cursillot, ahol abban a szerencsés helyzetben lehettem, hogy a két legjelentősebb személyiség vezette a lelkigyakorlatot: Beöthy Tamás és Herpy György atyák.
Beöthy Tamás atya 16 évig állt lelki-vezetőként a főegyházmegyei Cursillo élén.
Először 1966-ban, Amerikában találkozott a Cursillóval, majd a Kanadában töltött 23 év alatt ismerkedett meg mélyebben több új egyházi lelkiségi mozgalommal, így a Cursillóval is. 1989-ben költözött haza, és örömmel kapcsolódott be a Magyarországra ebben az időben megérkező Cursillo alakuló életébe. 1991. Június 5-én kapta meg lelki-vezetői kinevezését Paskai László bíboros úrtól a főegyházmegyei Cursillo Mozgalom élére, és ettől fogva nagy erővel, fáradhatatlan szorgalommal és lelkesedéssel dolgozott érte. Cursillókon vett részt, munkatársképzőket tartott, papokat látogatott az egész országban, hogy megnyerje őket a Cursillónak. Megbízatását 2007-ig látta el.
A magyar Cursillo mozgalomban legrégebben szolgáló, mind a mai napig aktív papja Herpy György .
Nagyon szerettem mind két atyát, sokat kaptam tőlük. Borzasztóan fájt mikor
megtudtam, hogy Beöthy Tamás jezsuita atya hosszan tartó betegség után 2015. február 11-én hazatért Teremtőjéhez.
Az ember tudja, hogy egy beteg el fog menni, de mégis rosszul esik, hogy nincs többé!
Utolsó beszélgetésem Tamás atyával Herpy György atya gyémántmiséjén volt 2014. június 15-én, utána már nem találkoztunk. Őrzöm a felvételt, amit a férjem készített rólunk az aranyos, mosolygós, csupa szív atyával. Imádkozunk Érte továbbra is!
Most a mozgalomról:
Az utolsó két évszázadban a világ nagy részén jelentősen fejlődött a civilizáció. Az ezzel járó eltömegesedés azonban megbontotta a megszokott emberi kapcsolatokat, az embereket magányossá tette. A mai világ szerencsére egyre több területen mutatja, hogy nyitott az élet természetfeletti és lelki szemlélésére. Ennek ellenére még mai is, de különösen a Cursillo keletkezése idején hitünket személyes, belső ügyünknek tekintettük, ami Istenre és ránk tartozik. A személyes kapcsolatok hiánya miatt a kívülálló számára nem marad más, mint részvételünk a szokásokban, a vallásos kötelezettségek lelkiismeretes teljesítésében.
Elveszett a kereszténység közösségi jellege, amitől élő és eleven.
A kereszténység lényege, hogy komolyan szentekké akarjunk válni, hogy közösségben éljünk, melyben apostolokká válunk. Ehhez pedig a kereszténynek társra, őszinte baráti kapcsolatra van szüksége, amit kis közösségben könnyebben megtalál. Csak valódi közösségből indulhatunk keresztény küldetésünkkel, hogy a társadalommal megismertessük a kereszténységet. Nem kényszeríthetünk senkit, de meg kívánjuk adni a lehetőséget társadalomnak, hogy a keresztény életet válassza. Ehhez pedig fel kell mutatnunk örömteli keresztény életünk példáját.
A Cursillo lelkiségi mozgalom célja éppen az, hogy megmutassa az embereknek a keresztény lét örömét, és a világba küldje őket. Olyan embereket, akik a társadalom összetartói, mozgatói, az evangéliumi megváltás közvetítői. A Cursillo nem válogat a különböző társadalmi rétegekhez tartozók, nemek vagy életkor szerint, hanem mindenkit hív, aki a közösség meghatározó egyéniségévé válhat, aki ott teljesíti küldetését, ahol él, dolgozik. Így kívánja a Cursillo az egész társadalmat ösztönözni kereszténnyé lenni.
A Cursillo nem különül el az egyházmegyei élettől, hanem szerves része a
lelkipásztori munkának. Célkitűzéseivel és tevékenységével ezért szerepelnie kell a lelkipásztori tervben is. A helyi egyházban a mozgalom mindig az egyházmegye vezetőjének engedélyével, szerencsés esetben részvételével indul.
A mozgalom vezetői világiak és egy pap, akit az egyházmegye vezetője bíz meg.
A tanfolyamokat papok és világi munkatársak vezetik.
A cursillo nem elkülönülő mozgalom tehát az egyházban, csupán módszere sajátos, mellyel a keresztényeket az egyház kovászává kívánja tenni, és a kereszténységet az idegen szellemű emberekkel meg akarja ismertetni. Végső célja, hogy az egyháznak megújulásában még nagyobb lendületet adjon, és ezzel
II. János Pál pápa felhívására részt vállaljon a világ újra-evangelizálásában.
Összegzés:
A Cursillo nem a plébániák, hanem Isten számára nyújt szolgálatot-teljesítőket, ott ahová Isten helyezte őket.
A plébániák a saját területükön tevékenykednek, ebben a cursillisták is szerepet
vállalhatnak.
A cursillisták valóban Isten Egyházához tartoznak. Valódi keresztényekké kell válniuk, nemcsak az egyházban, de a hétköznapi életben is.
A Cursillo megpróbálja a világot keresztényibbé tenni, megőrizve az emberek között már korábban létrejött kapcsolatokat, azoknak keresztényi jelentést tulajdonítva.
Ezért válik lényegessé és szükségszerűvé, hogy az apostoli munkát mindenki a saját környezetében fejtse ki, legyen az plébániák közötti, egyházmegyei stb. szint.
Röviden összefoglalva:
-- A Cursillo Mozgalom célja az élet maga.
-- Akkor élvezhetjük ezt az életet, ha tudatára ébredünk annak, amit a cursillón
fedezünk fel, hogy Isten szeret bennünket.
-- Megélni és megosztani azt az örömet, hogy Isten szeret bennünket.
De Colores
Kedveseim!
Miklós jelezte, hogy kitörlődött a hozzászólása a bevezetőn kívül. Nem értem mi történhetett. Csak az adminoknak van szerkesztői joga. Azt gondolom, az lehetett a probléma, hogy időtúllépés miatt, vagy karaktertúllépés miatt nem jött ki a többi szöveg szerverről, mivel válasz volt, a karakter az eredeti hozzászólással együtt számol.
Hozzászólások moderálására hármonknak van lehetősége. Én kijelenthetem, soha nem moderálok előzetes egyeztetés nélkül. Egész nap nem voltam gépközelben.