2015.02.05. 09:43, Vinczer S. Péter
UKRAJNA ÉS JUGOSZLÁVIA.
A hágai nemzetközi bíróság döntése szerint a szerbek nem követtek el népirtást A horvátokkal szemben, de a horvátok sem a szerbekkel szemben . Nem tudom, hogy milyen bizonyítékot hiányolt Peter Tomka szlovák bíró, de feltételezem, hogy személyesen nem járt akkoriban a térségben. Azt sem tudom, hogy definiálva van-e a népirtás fogalma, nevezetesen, hogy hány ember megölése kell ahhoz, hogy népirtásnak deklarálják az öldöklést.
Szerintem olyan bíró nem hozhat igazságos ítéletet, aki háborús területen nem járt, aki csak a papírokat böngészve, vagy akár tanúkat meghallgatva szabja ki a verdiktet.
Tapasztalatból mondom, hogy más érzés a helyszínen megtapasztalni a háború borzalmát, és egészen más a TV-t nézve a biztonságos fotelból nézni.
Megpróbálom röviden vázolni az eseményeket. Tito halálával a hat jugoszláv köztársaság elnökeiből állt össze az Elnöki Tanács,melynek egyike egy éves mandátummal elnöki pozíciót viselt. Addig nem is volt probléma, amíg a szerb volt az elnök, de amikor Mesić, a Horvát Köztársaság elnökére került a sor, őt nem ismerték el a szerbek. Ekkorra már a szlovének referendumon az elszakadásra, az önállóság mellett döntöttek. Ezt megelőzően Splitben volt az utolsó Elnöki Tanács, ahonnan a szlovének kivonultak, mondván, hogy ez csak szalmacséplés.
Tehát ahogy Mesićet nem ismerték el, a horvátok is referendumot tartottak, és ők is az önállósulás mellett döntöttek. A szlovénok referendumára szemet hunytak a szerbek, mert Szlovénia amúgy is ország volt az országban, hagyták őket menni. Az Ő harcuk alig egy hétig tartott, néhány halottjuk lett. A szlovénoknak sikerült a Szlovénia területén lévő összes fegyvereket megszerezni.
Más volt helyzet Horvátországban. A területi egységek fegyvereit a gyárakból, beszedte a Jugoszláv hadsereg karbantartás címén. Amikor a Jugó hadsereg, támadást indított, alig volt fegyverük. Sebtében, Jeszenszky Géza akkori magyar külügyminiszter adott el 1O OOO kalasnyikovot. Ezzel alakult meg a Horvát Gárda. Semmi nehéz fegyverük nem volt a védekezésre a JNH fegyverarzenáljával szemben. Fegyver embargót hozott a nagyon demokrata nyugat, kalasnyikovval kellett védekezni a tankok, és a tüzérség ellen.
Ismerem azokat a messze hordó ágyúkat, amelyekkel a Duna bácskai oldaláról lőtték Vukovárt, Ezéket, Vonkovcit, Dalját, Németit, tehát az egész térséget, a lőszert meg Pétervárad gyomrából hordták a teherautók éjjel nappal.
Vukovárban egyetlen ruszin embert találtunk a ferences kolostorhoz vezető úton. Ő mondta el, hogy a 12O mm gránátokkal ágyúzták a várost, egy időre szüneteltek, akkor előmerészkedtek a pincékből, de minden figyelmeztetés nélkül újra kezdték, hogy kint érje a támadás az embereket, hogy minél többen haljanak meg. Rommá lőttek a várost, kivéve a szerb ortodox templomot, és környékét. Hasonló volt helyzet más településeken is. Emlékszem ahogyan Dobrovnikot lőtték a hegyekből, ahova a horvátoknak nem volt mivel visszalőni.
Amikor Kozma atya Zágrábban kialkudta Raseta tábornoktól a vukovári 4,5OO civil lakos elengedését, a kórház betegeit kivitték a város szélére, és előbb összetörték a csontjaikat aztán kivégezték őket.
Az ENSZ sóhivatalát megelégelve, három év után a horvátok megindították a Vihar fedőnevet viselő felszabadító harcukat. Erre a krajinai szerbek exodussal válaszoltak. Akik nem akartak csatlakozni, azokat agyonlőtték a házukban, és rájuk gyújtották a házat. A hangfölvételen megvan, Tugyman elnök a rádión ismételte, hogy akinek vér nem tapad a kezéhez, az ne menjen, maradjon az otthonában, nem lesz bántódása.
A hágai tudósításban azt állítják, hogy a Viharban a horvátok mit elkövettek atrocitásokat. Sajnos a szerb halottak nem tudták elmondani, hogy ki lőtte őket le a házukban, és kik gyújtották fel a házat, amiben megégtek.
18O OOO krajinai szerb érkezett "elűzöttként" Bácskába, címmel a kezükben, mind magyar tulajdonú házakat kerestek fel, amelyek tulajdonosai főleg Németországban dolgoztak.
Azok a magyarok, akik a katonai behívónak nem tettek eleget, vagyonelkobzásban részesültek. Németországból kitoloncolták őket, lakásukat, berendezésüket, autójukat kellett otthagyni. Kérésemre Habsburg Ottó sikertelenül járt el a hatóságoknál.
Amikor az Eszékhez közeli Szentlászlóban jártam, még egy millió akna volt a környékén. Egyetlen ház maradt meg, a református templomot is szétlőtték. Akkor már építkeztek, a MMSz vitt kerti szerszámokat, építő anyagot, csaptelepeket, konyhai edényeket, még bili is a gyerekeknek, és a templom tetőzetét székely ácsok állították helyre. Tőkés püspök atya celebrált az első istentiszteletet a felújítás után.
Az agresszió nyomán hatalmas pusztítás, és menekült áradat indult főleg Magyarországra. Antall miniszterelnök úr a Kozma atyát kérte, hogy kísérje el a térségbe. Ott csak sírni lehetett nyilatkozta Kozma atya. Megszervezte a menekültek fogadását.
Közel százezer menekültet kellett ellátni, Fényes Csilla von Boeselager sietett segítségre a német kormány anyagi támogatásával.
Torontóban mi magyarok csatlakoztunk a ruhagyűjtésben a horvátokhoz, öt negyven lábas konténert küldtünk melyből egyet átirányítottam az ostromlott Szarajevóba.
Megalapítottuk a Magyar Emberi Jogok Monitorát, és levelekben informáltuk a döntéshozókat a vajdasági magyarok akaratuk elleni háborúba küldésekről, és a helyzetükről. Hajtó vadászatokat végzett a katonai, és a civil rendőrség a katonaköteles magyarok összeszedésére. A munkahelyről elvitték, otthon nem aludhattak.
Az ukrajnai helyzet kezd hasonlóvá válni. Kárpátalján, ahol a magyar nyelv be van tiltva, besorozzák a magyar fiatalokat.
Most az Ő érdekükben kell felemelni a szavunkat. Nem elég a magyar kormánynak az a kérése, hogy a számarányukhoz viszonyítva sorozzanak. Ez a piszkos háború, nem a magyarok ügye, ne vigyék a magyar fiatalokat ágyútölteléknek.
Hiába erőlködik a nyugat, Ukrajna egy tákolmány, szét fog hullani nem lehet erőszakkal összetartani. Jugoszláviát is próbálták, azt sem lehetett. Kelet Ukrajna nem fog leállni a szabadságharcával. Abban a régióban jelentős ipart létesített még Sztálin, és Hruscsov csatolt az akkori Ukrán Szovjet Köztársasághoz.
Kárpátalját egyik békeszerződés sem csatolta Ukrajnához. Hamarosan eljön a pillanat, amikor visszakerül, mert előbb utóbb a régiók referendumokat fognak tartani, vagy egyenként szakadoznak le. Most érik a pillanat, a Rákóczi ruszinjai Magyarországhoz akarnak tartozni, ezt már 1989-ben kinyilvánították. Készen kel várni a pillanatot, amikor szétesik Ukrajna.
Az alkalmat nem szabad kihagyni, mint Jugoszlávia esetében.
Vinczer S. Péter
Nagy kár, hogy olyan bíró ítélkezik, aki soha sem látott közelről háborút. Igaz én sem láttam, de a nagy fiam Pristinában volt béke fenntartó. A mai napig nem beszél róla és nem is lehet kérdezni. Két évbe telt, mire lekileg valamilyen szinten rendbe jött. Vajon mit láthatott?
A baranyai háromszögben, Vörösmarton két magyar tartalékos éktelen ordításra lett figyelmes. Bementek a házba, és a szerbek élve nyúztak egy horvátot. Lekaszálták őket, de az ember már menthetetlen volt. Ha érdekel, olvasd el a Földi József: A HALÁL ZSOLDOSAI vímú könyvet, Alexandra kiadó. Aki némi tájékozódást akar találni annak ajánlom.
Péter