2014.05.24. 16:45, Ajánló: Vica
Új módszerrel gyógyítanak
2014. május 9. 17:53 , Legutóbb frissítve: 2014. május 10. 08:37 TEOL/Venter Marianna
Szekszárd | Dr. Domán István tavaly január óta látja el a Balassa János Megyei Kórház Ortopédiai osztályának vezető főorvosi tisztségét. Vele együtt egy új műtéti eljárás is érkezett a kórházba.
A mozgásszerveket érintő megbetegedések negatív következményei az életminőségre és a munkaképességre vonatkoznak elsősorban. Magyarországon a rokkantasítás okai között a negyedik helyet foglalják el az ilyen jellegű problémák. Éppen ezért nagy a jelentősége minden olyan módszernek, eljárásnak, amely ezeknek a betegségeknek a minél jobb minőségű, minél hatásosabb kezelésére vonatkozik.
Dr. Domán István új műtéti eljárást hozott a megyei kórházba. Szeretne bevezetni egy országosan egyedülálló módszert is (Fotó: Gottvald Károly)
– A civilizációs ártalmak eredményeként az ízületeket érintő kopásos ízületi betegségek száma világszerte fokozatos növekedik. A betegség bizonyos szintig életmód változtatással – testsúly csökkentés, rendszeres mozgás – és konzervatív kezeléssel szinten tartható, illetve a romlás késleltethető, de egy ponttól túl a műtét elkerülhetetlen. Ez a teljesen elkopott ízület esetében protézis beültetését jelenti. Egy új műtéti technikának köszönhetően a beültetést követő rehabilitációs időszak jelentősen csökkenthető – mondja Dr. Domán István.
A cikk a hirdetés után folytatódik
Az osztályvezető főorvos az Angliában töltött évei alatt figyelt fel erre az új módszerre, az úgynevezett elülső csípőízületi feltárás során a protézist az izmok sértése nélkül ültetik be, ezért a betegek komolyabb fájdalom nélkül vészelik át a műtétet követő időszakot, és ami a legfontosabb: néhány héttel a műtét után az esetek jelentős részében segédeszköz nélkül képesek járni, illetve a könnyebb – például irodai – munkákat elvégezni.
Bevezetés előtt áll egy másik modern műtéti eljárás is
Dr. Domán István egy másik újfajta – Magyarországon még nem alkalmazott – műtéti eljárást is szeretne bevezetni a Balassa János Megyei Kórházban. A csípő impingement (femoroacetabularis impingement) elnevezésű elváltozás áll leggyakrabban a korai csípőizületi kopás hátterében.
A fiatal felnőttkori csípőfájdalomnak ez a probléma az egyik gyakori oka, amely kezeletlenül csípőkopáshoz vezet. Hátterében a csípőízületet alkotó csontok a normálistól kissé eltérő formája áll. Korai felismerése esetén az elváltozás műtéttel korrigálható és a kopás jelentősen késleltethető, illetve megelőzhető. Dr. Domán István a műtéti technikát Barcelonában sajátította el. A megyei kórházban a műtétek egyenlőre nem kezdődhettek el megfelelő eszközök hiánya miatt. Az osztályvezető főorvos bízik abban, hogy megoldás születik ezen a téren, és hamarosan a Tolna megyében élőknek sem kell máshová utazniuk azért, hogy a legújabb módszerrel gyógyíthassák meg őket.
A betegek javát szolgálja az is, hogy nemcsak a rehabilitáció ideje csökken, kisebb a műtéti vérveszteség és a heg, stabilabb az ízület, elérhető a sántítás nélküli járás, és gyorsabb a mindennapi kerékvágásba visszatérés ideje is.
Az osztályvezető főorvos jelentős előrelépésnek tekinti, hogy immár Szekszárdon is a legkorszerűbb műtéti eljárást vehetik igénybe a páciensek, de mint mondja, ha lehetőség lesz rá, nem áll meg itt, hiszen van még új technikai eljárás, amelyet szívesen bevezetne. Munkatársaival együtt azon dolgoznak, hogy a megyében élők az elérhető legmagasabb szintű ellátáshoz juthassanak hozzá a kórházban.
Névjegy
Dr. Domán István 1968-ban született Budapesten. Orvosi tanulmányait a Pécsi Orvostudományi Egyetemen folytatta, ahol 1993-ban diplomázott. Szakorvosi képesítést 1998-ban, tudományos minősítést (PhD) 2003-ban szerzett. Végzés után a Pécsi Orvostudományi Egyetem Ortopédiai Klinikáján dolgozott. Ösztöndíjjal Spanyolországban, Olaszországban, Dél-Koreában, Japánban és Franciaországban töltött huzamosabb időt, továbbá az Egyesült Államokban, Belgiumban és az Egyesült Királyságban járt tanulmányúton. 2007-től 2013-ig főállásban vezető szakorvosként dolgozott az Egyesült Királyságban magán kórházakban. Fő szakterületei az alsó végtagi nagyizületek (csípő és térd) protétizálása, arthroszkópos sebészet, sportsebészet és lábsebészet. 2013 elejétől a Tolna Megyei Balassa János Kórház Ortopédiai osztályának a kinevezett osztályvezető főorvosa. Nős, felesége bőrgyógyász, két gyermeket nevelnek.
Hobbija az utazás és az úszás.
Köszi, hogy megosztottad! Nekem is tetszik. Jó dolog.