Vendégmunkások2014.02.08. 20:35

VENDÉGMUNKÁSOK.
Valamikor az átkosban főnyereménynek számított a vendégmunka az NDK-ban. Hogy hányan dolgoztak akkoriban kiküldetésben, azt talán az MSZMP utódaitól kellene megkérdezni. Akkoriban némi irigységgel nézték a magyar testvéreink, hogy mi Jugó magyarok tíz éves útlevéllel, bárhova utazhattunk vízum nélkül a világon, de legalábbis Európában. Nem is kellett igazán több nekünk, a fő cél Németország volt, jól lehetett keresni, és a német márka jó pénz volt. Lehetett szépen takarékoskodni, és otthon megvenni a telket, aztán a téglát. cserepet, a szabadság alatt meg összeállt a kaláka, megindulhatott az építkezés. Általában 1O-15 év alatt felépült a ház, aztán a háztartási gépek is belekerültek, mert minden hazatéréskor megrakva érkeztek a határra a vendégmunkások. Volt, aki már tovább lépett, műhelyt is épített, beszerezte a belevaló felszerelést.
Közben szabaddá tették a devizatartást, nyithattunk deviza számlát. Az ország hatalmas devizakészletre tett szert.
Akik hazatértek, többségük ipart váltott, és munkaalkalmat hoztak létre a környéken.
Akár merre járt az ember az országban, mindenfelé szebbnél szebb új házakat lehetett látni, vagy építkezéseket.
(Ide kívánkozik egy akkori vicc: Hitler kimenőt kért a pokolból hogy körül nézne a Földön. Repülnek egy ördöggel Németország felett, kérdezi a Hitler, kik azok akik dolgoznak? - Jugoszlávok! Elérnek az Adriára, látják a sok nyaralót a strandon,.. – Kik azok a strandon?- Németek! - Érdekes... én is ezt akartam!)
Ennek az idilli állapotnak vetett véget Tito halála után a szerb nacionalisták agressziója, amely szörnyű szenvedésekkel, és ember áldozattokkal járt, miközben a javakat széthordták, a szebbnél szebb házakat szétlőtték.
Magyarországon is változott a helyzet, kinyílt a határ lehetett nyugatra utazni. Nincsenek pontos adataim, de emlékeim szerint a rendszerváltás után már aki akart szerencsét próbálni nyugaton az megtehette. Nem újdonság az iparban, a vándorlegények évszázadokon keresztül tették, igyekeztek híres mesterekhez beállni legalább egy évre, aztán tovább álltak, hogy máshol is ellessék a szakma csinnyát-binnyát. Még a gyógyszerészeknél is jól bevált ez a gyakorlat, így szerezték meg a jó recepteket.
Volt egy híres miniszterelnökünk, aki biztatta is a polgárokat, hogy el lehet vándorolni...akinek nem tetszik...el lehet menni...
Hogy hányan fogadták meg a nemzetmentő, munkaalkalmat formáló tanácsát, nem tudom...akkoriban nem hangoztatták, hogy hányan hagyták el az országot. Viszont most pontosan tudják, és gazdasági menekültekként tartják őket számon. Akkoriban nem csalogatták vissza a magyar kutatókat, mert nem volt hova, félbehagyták a már elkezdett szegedi kutatóközpontot.
Most egyre másra nyílnak a kutatóközpontok, térnek haza kutatóink, mert a laboratóriumok semmivel nem maradnak el a világszínvonaltól, és fizetések is javultak. A külföldi gyárak egymás után bővítik a meglévő leányvállalataikat, és építenek újakat.
Egyöntetű vélemény, hogy a magyar munkaerő megbízható, és találékony.
Gyurcsány megnyilatkozása: EL LEHET MENNI!
Orbán: MENJENEK, ÉS KELLŐ TAPASZTALATSZERZÉS UTÁN HAZAVÁRUNK MINDENKIT, MUNKA LEHETŐSÉGET TEREMTÜNK.
Tessék mérlegelni a két miniszterelnök hozzáállását a vendégmunkásokhoz.
Én csak annyit tennék hozzá, hogy menjen, aki úgy érzi, hogy máshol jobban keresne, megtanulja a nyelvet, felveszi az ottani munkafegyelmet, de maradjon Európában. A tenger nagy választóvíz. Innen nem könnyű hosszú hétvégére hazaruccanni, lakodalom, keresztelés, temetés, diáktalálkozók.. Aki tengerentúlra távozik, mindebből kimarad...
Feltételezem, hogy Németországból hazatérve, egy német leányvállalatnál könnyebb elhelyezkedni tökéletes német nyelvtudással, és tapasztalattal.
Valamit nem értek: az MSZP kormányzása idején küldte el a magyarokat.
Most meg azzal kritizálja Fidesz/KDNP kormányt ellenzékből, hogy külföldön dolgoznak a magyar polgárok.
Kormánypozícióban, 2OO9-ben az összes baloldali párt a Paks bővítését szorgalmazta, bár a véleménykutatások azt mutatták, hogy a polgárok többsége ellenezte. Sebaj, Dobrev Klára cége csekély havi egy millióért népszerűsítette a bővítést. Akkor is orosz egységekről beszéltek...
De ha így van, akkor most miért nem kell az orosz erőmű? Talán mégiscsak valami van a beszállítások körül Józsa ás a többiek tájékán?
Nagyon úgy tűnik, ha kormánypozícióba kerülnének, akkor megint elővennék a korábban jól bevált gyakorlatot, és újra szükségesnek tartanák a reaktorok építését.
Vinczer S. Péter
|
Teljes képet kaptunk a külföldi munkavégzésről. Egyetértek, hogy legalább Európát nem szerencsés dolog elhagyni külföldi munkavállalás miatt. Én képtelen lennék máshol élni, és ez régen is így volt, még nyaraláskor is honvágyam volt...