2014.02.03. 16:08
PAKS
Sok szó esik manapság Paks bővítéséről. Ami legjobban meglepő, hogy azok ellenzik, akik az előző kormány idején a kibővítést elindították, mert megindokoltnak, és fontosnak tartották. Most ellenzékben a saját kezdeményezésük ellen fordultak. Akkor fel sem merült a polgárok megkérdezése, csak most tartják érdemesnek, és fontosnak a hozzáértő polgárok megkérdezését. Csak valamit elfelejtenek az elvtársak: ez nem foci, ahhoz mindenki ért, tudja a megoldást... ez atomfizika ha nem tudnák.
Valójában mi is történt? A Fidesz-KDNP kormány a rezsicsökkentés biztosításának alapfeltétele, hogy olcsó energiát biztosítson, és nem utolsó sorban az ipar versenyképessége is függ az olcsó energiaáraktól.
Az Orbán kormány nemcsak adósságot örökölt, hanem a Paks erőmű kibővítést is. Tehát véleményt kért a Magyar Mérnöki Kamarától ebben a kérdésben. A megkérdezett mérnök társaság egyértelműen helyesnek, indokoltnak találta a bővítést. A további kérdés, hogy a már létező orosz típusú legyen-e az építendő, vagy más típusú, nyugati reaktor. A további kérdés, hogy honnan a pénz, mert nem olcsó beruházás. Az oroszok kedvező ajánlatot tettek, Orbán ás Putyin aláírtak egy elvi megállapodást, miszerint a költségeket az orosz fél fedezi, alacsonyabb kamattal, mint a nyugati hitelezők. Húsz évre biztosítják az üzemanyagot, és a radioaktív hulladékot elszállítják. A részletek kidolgozását magyar és orosz szakemberekre bízták. A kivitelezésben a magyar fél, mint beszállító és munkaerő a befektetés 4O%-ával vesz részt, valamint anyagiakkal, ha jól emlékszem cca 2O %-al. A hitel az építés haladtával párhuzamosan lesz felhasználva.
A szerződést a Parlament elé kell terjeszteni megvitatás, és jóváhagyás céljából..
Nagyjából ennyit lehetett megtudni a híradásból, ami nekem, mint egyszerű gyalogpolgárnak kedvező üzletnek tűnik.
Én alapvetően azt hiszem, hogy minden földfeletti atomreaktor, egy lassan égő atombomba, tehát az ilyen ország jó ha mindenkivel jóban van, háborúra ne gondoljon, mert egy szabotázs, egy bombázás hatalmas katasztrófához vezetne.
Viszont arra én nem tudhatok választ adni, hogy legyen atomerőmű, vagy ne legyen. Indokolt, vagy nem. Én ehhez nem értek, és megbízok a szakemberek véleményében.
Ilyen kérdésben ostobaság referendumot követelni, és a hozzá nem értő polgárok döntésére bízni a kérdést.
Olyan ez, mintha valaki szív infarktussal bekerül a kórházba, az orvosi konzílium megállapítja, hogy szívműtétre van szükség, a hozzátartozók meg kimennének az utcára megkérdezni a járókelőket, hogy mi a véleményük, tanácsolják-e a műtétet...
Kérdem én a Gyurcsány, Bajnai, Mesterházy és társult szövetségeseik népszavazást kérnének a szeretteik műtétével kapcsolatban, vagy elfogadnák az orvosok ajánlatát?
Ha szükséges az atomerőmű bővítése, akkor a már bevált, és mára továbbfejlesztett orosz beruházás a logikus. Nem utolsósorban ehhez értenek az üzemeltetők.
Másrészt azért furcsa, hogy most irtóznak az oroszoktól az elvtársak... Elfelejtik, hogy elődeik marasztalták az osztrák államszerződés aláírása után a Szovjet katonaságot ideiglenes letelepedésre, Magyarország területére, és 56'-ban is ők kértek és kaptak baráti segítséget az oroszoktól, a szabadságharc leverése után is ők marasztalták a baráti ruszkikat, akik biztosították a hatalmukat, és a bosszúállást. Sűrűn osztogatták a kötelet még a gyerekeknek is és a börtönt, a koncepciós perekben. Az e féle hajlandóságuk a közelmúltban is megnyilvánult. A halálbüntetést sem azért tiltotta be a 4/4 MSZMP Parlament, hogy a korábbi koncepciós perekhez hasonlóan nehogy ártatlan emberek essenek áldozatul, hanem azért, hogy ne lehessen rájuk alkalmazni.
Vinczer S. Péter
Kedves Péter, ismét érthetően rávilágítottál a lényegre. Hálásan köszönjük. Jó, hogy vagy nekünk, a Te szemüvegeden át tisztábban látunk.