2014.01.30. 21:00
OSZTÁLYISMÉTLÉS
Figyelemre méltó szópárbajt láttam az imént az ECHO TV-ben. Kunhalmi Ágnes az MSZP képviseletében, Michl József a Fidesz-KDNP nézetit képviselte.
Az oktatási vitában, a Fidesz szerint az elemi iskola első négy évében a diáknak meg kell tanulnia írni, olvasni, és számolni, hogy az ötödik osztályban olvasni tudja a tananyagot, le tudja írni a leckéjét, és tudjon számolni. (Megjegyzem az én időmben, karácsonyra megtanultunk, írni, olvasni, az órát olvasni, és évvégére a szorzó táblát)
Ezzel szemben Kunhalmi Ágnes helyesli az osztályismétlés eltörlését, mert szerinte hiába buktatják meg a diákot, az nem vezet a szövegértéshez. Megszüntetnék a Klebersberg Intézetet, és visszaállítanák az általuk bevezetett Tanrendet. Szerinte a mostani tananyag túlterheli a diákokat, ahogy értettem a fő baj, hogy sok a nemzeti értékeket tanító tananyag.
Nem óhajtok a részletekbe menni, csupán a lényegre szorítkozok, hogy helyes-e osztályozni, buktatni, ismétlésre, vagy pótvizsgára küldeni a diákot.
Szerintem álságos az a felfogás, amit az u.n. Bologna program állít, hogy a buktatás lelkileg sérti a diákot. Szerintük a nagyságrendi sorakozó is kisebbségi érzetet kelt, sőt addig mennek, hogy a sportban se legyen győztes, mert a vesztest lelki sérülés éri. Magyarán, a fociban ne rúgjál gólt, mert a kapus lelkülete felborul, szomorú lesz, csak guringázzátok a focit, aztán menjetek haza... a tornászok mutassák be a mutatványt, és ne minősítsék a bírók...
Igaz, hogy vannak sportok, amelyek eredményeit csak a hihetetlen fejlett időmérők tudják észlelni, mint a közelmúltban három másodpercben 38 befutó volt.
No de térjünk vissza az oktatáshoz. Igaza van Michl úrnak, hogy az ötödikben a tananyagot nem értő gyerek, hogy palástolja a tudatlanságát, elkezd vagánykodni. Emlékszem, a harmadik elemiben az utolsó padban ült egy tőlünk vagy két fejjel magasabb nyurga fiú, Csontosnak hívtuk. Már háromszor ismételte a harmadikat, de az első és a másodikat sem végezte időben.
- Tanító néni elmehetek zeneórára?
- Eredj, eredj, hátha ott még lesz belőled valami.
Kiváló bőgős lett a Csontos. Tehát nem muszáj mindenkinek egyetemre menni, akinek nincs tehetsége a matematikához, attól még lehet kiváló festő, vagy zenész, és ilyen esetben a tanárok át szokták engedni a diákot. Van erre számtalan példa a hírességeink között.
Viszont itt a példa előttem Kanadában. Itt nyolc osztályon keresztül nincs buktatás. Persze a tanítók észreveszik, hogy ki sajátította el a tananyagot, és ki nem, de nem osztályoznak. A fiam észrevette, hogy a matekkal problémája van a hetedikes fiának. Hamarosan rájött, hogy az alapvető matek tudása hiányzik. Ezért inkább elkerült minden kapcsolatot a matekkal, mert nem értette. Miután otthon megtanulta az alapokat, már kedvből kért példákat megoldani, mert érthető lett a számára. Most a nyolcadik befejezése előtt, hatalmas hiányt kell pótolnia, hogy megfeleljen a gimnáziumban a majdani tananyag megértésére, és elsajátítására.
Száz szónak is egy a vége: az elsőtől kezdve el kell sajátítani az évi tananyagot, hogy a következő évit megérthesse, és megtanulhassa a diák. Ha erre nem volna szükség, akkor a nagy érettségiig megtanulandó anyagot egy kosárba kapná a diák.... és tanulja, meg, ahogy és akkor, amikor tudja.
De nézzünk az MSZP kulisszái mögé: miért akarnák visszafordítani az oktatási reformot? Miért állítanák vissza a Bologna terv szerinti oktatást? Mert tudatosan felkészületlen magyar fiatalság nevelése a céljuk. Ezzel elérnék, hogy a felsőoktatásra a felvételikre ne legyenek alkalmasak a magyar diákok. Ez egy le nem írott tudatos kizárása a magyar ifjúságnak a felsőoktatásból. A magyar fiatal legyen gyári munkás, esetleg szakmunkás. Az a kevés, aki nem hagyja magát, és szorgalmasan tanul, akkor is, ha bután is átengednék, majd kiszűrik a keresztberakásokkal. Fontos, hogy az ügyvédi karra, az orvosira, és a közgazdaságira ne jussanak be. Mellesleg érdekelne valami: a privát iskolákban alkalmazzák-e a Bologna terv szerinti oktatást. Ha nem, akkor megvan a válasz mindenre.
Vinczer S. Péter
Írok egy példát nem hinném el, ha nem előttem történt volna. Fodrász üzletben éppen vágták a hajam, a másik fodrász Ildikónak hívják kérdezte a tanulóitól, 16-17 éves lányok, ha az egyik anyagból 30 egységet tesz bele egy tálba és a ,másik anyagból annak a másfél szeresét kell hozzá tenni akkor mennyi egységet kell hozzá tenni. Néma csend, kaptak papírt és kb. 15 perc számolás után az egyik nagynehezen kinyögte az eredményt, hogy 45-öt. Na ennyit erről, szerintem nekünk ezt már általános iskola 3. -4. osztályában tanulni kellett. Nagyon szomorú volt ezt látni. A hugom a Sparba dolgozik azt mondja a tanulók nem tudják az alapvető műveleteket.