2013.09.09. 13:07
HITTAN, ERKÖLCSTAN
Pontosan nem emlékszem, de talán van egy éve, amióta lehetett hallani, hogy az oktatási reform köteles hittan, vagy erkölcstanoktatást vezet be az iskolákban.
Ma megdöbbenve néztem, hallottam, az ECHO TV Híradó műsorában, Erdő Péter bíboros úr kijelentését, hogy a Katolikus Egyház nincs felkészülve a hitoktatás bevezetésére. Nincs elegendő hitoktató.
Ezek szerint másodszor érte felkészületlenül a Katolikus Egyházat a történelem adta lehetőség.
Az első a rendszerváltáskor történt, akkor is beismerték, hogy az Egyházat a változás meglepte, felkészületlenül érte. Azonban nem érte felkészületlenül azokat, akik hirtelen ilyen-olyan gyülekezeteket regisztráltak, és így jött létre a Hit gyülekezete is. Számomra hihetetlen, hogy nem érezték meg a papok, hogy a nép jó része igényli a vallást, még akkor is, ha a szülei kommunisták voltak, vagy csak az állásukat féltve nem jártak templomba. Tisztelet a kivételnek, voltak papok, akik a tiltott időben is tevékenykedtek, és foglalkoztak az ifjúsággal, még a meghurcolások ellenére is. De az országon belüli hittérítés elmaradt. Ezt a vákumot használták ki a történelmi egyházakhoz nem tartozó újdonsült vállalkozók, kielégítve az igényeket.
Elhiszem, hogy kevés a pap, és köztük sok volt a békepap, de azért kellett volna érézni, látni az igényeket. Vagy ennyire távol állt az Egyház a néptől?
Én csak, mint világi kívülálló szólok a témához, lehet, hogy tévedek. Mégis megkockáztatom kijelenteni, hogy a katolikus hívek csökkenése, a félig templomok a papok hibája, mulasztása is. Különösen, ha a felnövő generációt, a gyerekek vallásos nevelését képtelenek felkarolni, kapva kapni a kormány adta lehetőségen.
Elképesztő, ha a püspökök nem mérték fel a területükön működő iskolák hitoktatókkal való ellátottságát. Az említett hírekben megszólaltak tanítók, hogy náluk nincs megfelelő hitoktató, és ha az osztály fele hittanos, a másik felének a folyosón kell addig tartózkodnia. Ez viszont az iskola hibája, mert szervezhetik az osztályokat, ezt a szempontot is figyelembe véve.
A hitoktatók képzése fontos feladat. Felvetődött a fizetés kérdése is. Kérdem én, ha távoli országba jut hittérítő, önkéntes, akkor hogy lehet akár egyetlen iskolát is hitoktató nélkül hagyni.
A szabadkai Paulinum katolikus gimnáziumban kántorképzés, hitoktatók képzése folyik, és természetesen a kis szemináriumban papnevelés. Erre felhívtam Spányi püspök atya figyelmét, hogy ott túljelentkezés van, de nem tartotta érdemesnek válaszolni. A honlap: www.paulinum Szabadka.
Ha tovább alszik, az Egyház előfordulhat, hogy a Hitgyülisek küldenek oktatókat...
Remélem, hogy a kezdeti nehézségek ellenére helyre rázódik a helyzet, és nem csapnak le a gyerekekre kétes hitgyülekezetek.
Vinczer S. Péter
Itt is hallottuk, nem írok most semmit, mert amit leírhatnék, Gizuskának törölni kellene. A katolikusoknak nem volt idejük, majd lesz másnak. Saját magunk építjük a falakat! Gizusnak igaza van, érdemes rajta elgondolkodni, és főpapjaink után olvasgatni.