2013.09.02. 22:01, Lélek Sándorné
Dödölle
Mifelénk mindenki ismeri, és szereti a dödöllét. Asszonyaik meg esküdnek rá, hogy ők készítik a legjobban. Természetesen ez azért nem úgy van ám, mert az én dödöllém a legjobb, annak ellenére, hogy nem Zalában születtem.
Városunkban évente lehetőség van, hogy a dödölle fesztiválon mérjék össze főzéstudományukat, és az erejüket.
Bizony nem elírás az „erő”, toppon kell lenni annak, aki dödöllefőzésre adja a fejét és a kezét. Egyszerűnek tűnik, még is nagy megpróbáltatás elé állítja az embert-lányát. Gondoljunk, csak bele mekkora szégyen érné, ha valamelyik családtag, barát vagy ismerős úgy nyilatkozna ebéd után, hogy ez bizony nyögvenyelős volt, vagy a szájpadlására ragadt…
Pedig, ez nem is oly ritkán fordul elő, ha nem megfelelő a krumpli főzése, törése, vagy a liszt nem jó minőségű. A gondos háziasszony kamrájában mindig van elrejtve pár kiló tüskeszentpéteri liszt különleges alkalomra. De, ha még sem lehet beszerezni, akkor keveréket készít, ez abból áll, hogy ¼ rész rétesliszt liszt kerül a mennyiségbe.
Hozzávalók
3-4 vöröshagymát felkockázunk, arany barna ropogósra sütjük, mielőtt szűrőkanálba tesszük, enyhén megsózzuk. (így nem lesz édeskés a ropogós hagymánk)
Kb. egy kilónyi szétfövős krumplit meghámozunk. Vékony karikára vágva feltesszük főzni, annyi vízzel, épp hogy ellepje. Mikor teljesen puhára főtt, péppé törjük. Ha van, rajtuk kívül valaki a házban, hívjuk segítségül a fazék fülének rögzítéséhez. Ha nincs, akkor is megoldjuk, úgy hogy az egyik kezünkkel szórjuk a lisztet, a másikkal kavarjuk az izgőmozgó fazékban. A harmadik marék liszt után ez már nehezen megy, de folytatni kell addig, ameddig az karizmunk meg nem keményedik, és a poszogó tésztánk el nem válik a fazék oldalától, no és a fakanáltól. Akkor el lehet zárni alatta a tüzet.
Egy nagy serpenyőt kikenünk hagymás olajjal/zsírral, majd a zsiradékba mártott evőkanállal nagyobb galuskákat szaggatunk a tésztából. Vagy egy gyors mozdulattal a tenyerünkben pampulákat formálunk a forró tésztából. Ez egy külön mutatványnak is beillik. Ezután előmelegített sütőbe tehetjük, vagy vissza a platnira a serpenyőben, és hagyjuk lepirulni mind két oldalát.
Melegítünk tejfölt, amivel tálaláskor leöntjük, majd a ropogós hagymával jócskán megszórjuk.
Van, aki fokhagymás vagy juhtúrós tejföllel önti nyakon.
Dödöllét nem csak magában lehet fogyasztani második fogásként, hanem köretként is tálalható, kakas-, marha-, vagy sertés pörkölt mellé.
Jó étvágyat kívánok
saját fotó
Hmm, de jól néz ki!