Egészség, életmód : Élhetünk tovább egészségesen? Az éltető gránátalma Szerző: Ekpafat |
Élhetünk tovább egészségesen? Az éltető gránátalma Szerző: Ekpafat
Ekpafat/Gizus 2010.02.20. 15:12
Nem vagyok egy könnyen befolyásolható ember, ha valaki terméket akar rám sózni. Nem járok termék bemutatókra, sőt a klubba sem engedek behozni "csodaszereket". Most mégis magam kezdtem kutakodni, hogy ne költsek havonta tízezreket a gyógyszertárakban, kétes hatóanyagú generikumokra, mert ugye gyógyszerről már, nem igen beszélhetünk. Emlékszem kezdő nővérként, egy vitrin nagyságú gyógyszerszekrény volt az intenzív osztályon, amelynek a két alsó polcán az infúziókat tároltuk, a másikat az újraélesztési tálca foglalta el. A felső polcon jól láthatóan és elkülönítve a többi gyógyszer, injekció. Fantasztikusan jó gyógyulási eredményeket értünk el. Azt hiszem elmondhatom, hogy azok valóban gyógyszerek voltak. Ma már minden sarkon van egy gyógyszertár. Egy betegségre több pirulát, kapszulát, tablettát szedünk. Kétségbe vonom a hatóanyagok meglétét, mert miért kell azt három négy adagba beletenni, hacsak nem azért, hogy többet fizessünk. A felírható listán generikumok vannak, ha nem azt írja fel az orvos, büntetik. Saját pénzén mehet továbbképzésre, így megtanulja a reformerek istenét tisztelni. Annyit tudni kell, hogy gyógyszert úgy törzskönyveznek, hogy minden összetevője (vivő- és kötőanyagot is beleértve, ami hozzájárul a biztonságos felszívódáshoz, és a legkisebb mellékhatást okozhatja) keresztűl megy a kísérleti fázisokon.
Generikumoknál, csak a hatóanyagnak kell azonosnak lenni, így a többi összetevő, sokszor ismeretlen marad, a felszívódás, és mellékhatás nem tisztázott. Másik csoport, amikor lejár az eredeti törzskönyvidő, ez a jobbik eset, mert ilyenkor a generikum valóban gyógyszer.
Szóval a fent leírtak késztettek arra, hogy szétnézzek, és felváltsam a generikumaimat, természetes és megbízható hatóanyagú gyógynövényekre.
Ideje kicsit szétnéznünk a természetes anyagok között. Őseink fűben-fában található fitoterápiát alkalmazva éltek kilencven évig. Mi gyógyszernek nevezett valamivel, hatvan körűlig. Azt hiszem kevesen vagyunk rizikófaktorok nélkül. Kicsit önző leszek, és saját problémáimra kerestem először megoldást. Végig olvastam rengeteg "kínálatot", a gránátalmánál döntöttem, hogy miért olvassátok el
Íme az idézet:
"A gránátalma növény
Gránátalma A gránátalma bokornak, vagy kisebb fának fejlödik. Gyümölcse akkora, mint egy közepes alma. Vastag kemény héja alatt fehér puha hártyában számos sötétpiros beágyazódott mag van. A magok körül vannak véve édeskés savanyú sziruppal hártyában beágyazva.
Széles körben elterjedt haszonnövény, Közép-Keleten - elsősorban Perzsiában (valószínűleg innen terjedt el) - Észak-Indiában, valamint a Földközi-tenger vidékén már ősidők óta termesztik, és - a föníciaiak ősi gránátalmafa ligetei miatt egykoron "Karhágó almája" néven volt ismert. Kultúrában és elvadulva világszerte mérsékelt övi zónákban is megtaláljuk, a Földközi-tenger térségétől a belső trópusokig. Magyarország melegebb vidékein szabadban is nevelhető.
A gránátalma múltja
Gránátalma
A gránátalma a keleti kultúrákban az ősidőktől fogva fontos szerepet tölt be. Nagy becsben tartották spirituális és egészségügyi szempontból egyaránt. Ősidők óta a különböző vallási szertartások szereplője volt. Az egyiptomi papírusz -tekercseken már i.e. 1550 körül szerepel ez a gyümölcs. A görög mítoszokban pedig a megújulás és az élet szimbólumaként jelenik meg. Sokmagvú (400-800) bogyótermése az ókori egyiptomiak és izraeliek hite szerint is a termékenység szimbóluma. Egyes források szerint 613 magja van. A jelentőségét mitológiai, irodalmi, képzőművészeti felhasználása is jelzi. Díszítőelemek gyakran használt motívuma volt. Salamon templomának oszlopait is gránátalmák díszítették.
A név eredete a Klikk ideól idézve: "A granum szó magot jelent, a malum granatum tehát sokmagvú alma. Ebből lett az olasz melogranato s rövidítve a granato, a francia grenadier, az angol pomegranate, a német Granatapfel, a régebbi magyar pomagránát, és az újabb gránátalma, amely utóbbi a német név fordítása. Tudományos Punica granatum neve részben a már említett malum punicum, részben a malum granatum emléke."
A gránátalma jelene - elsőrendű antioxidáns
Gránátalma A gránátalma (Punica granatum) gyógyászati felhasználása 3000 évre nyúlik vissza - szellemi és testi erősítőnek tartották. Ma a tudomány aktívan kutatja a gránátalma egészségmegőrző tulajdonságát és már sok tényre fényt derített.
Az egyik legértékesebb antioxidáns hatású gyümölcs. Több benne az antioxidáns, mint a zöld teában. Támogatja az egészséges szívműködést. Kutatások kimutatták, hogy 20%-al képes csökkenteni a szervezet káros koleszterin szintjét. Rákkutatók bizonyítottnak tekintik, hogy hatásos a bőrrák, a prosztata, és a mellrák elleni küzdelemben.
Gránátalma a szív egészségéért
A modern tudomány csak napjainkban fedezi fel ezt az elsőrendű antioxidánst, amely egyre nagyobb népszerűséget ér el a szívbetegségek és a rák megelőzésében és gyógyításában.
Kutatási eredmények szerint a gránátalma fogyasztása 20 százalékkal csökkentette az LDL (káros koleszterin) szintjét, illetve szignifikánsan növelte a HDL (hasznos koleszterin) mennyiségét a vérben.
A már kialakult szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedő páciensek körében a szívinfarktus több rizikófaktora jelentős javulást mutatott a kontrollcsoporthoz képest. Így a gránátalma-kivonat fogyasztása már két hét alatt jelentős mértékben csökkentette a szisztolés vérnyomást magas vérnyomású páciensek körében, és egy év alatt átlagosan 35%-kal csökkentette a már meszesedést mutató artériák falának vastagságát.
A gránátalma a daganatmegelőzésben
A legújabb kutatások szerint a gránátalma segíthet számos rákbetegség megelőzésében és kezelésében. A kutatások kiemelt területei a prosztatarák, emlőrák, bőrrák, tüdőrák. A Wisconsin Egyetem kutatói kimutatták, hogy a gránátalma gyümölcskivonata képes meggátolni a bőrrák kialakulását egereken.
A Wisconsin Egyetem kutatásai szerint a tüdőrák terjedését is lassíthatja vagy megállíthatja: "A gránátalma továbbra is kedvező ígéretekkel kecsegtet – mondta Hasan Mukhtar, az Orvosi és Közegészségügyi Iskola dermatológia professzora és a Carbone Rákközpont tagja. – Korábban már kimutattuk, hogy a gránátalma gyümölcs nagyon erőteljes bőrrák és prosztatarák ellenes hatóanyagot tartalmaz. A friss eredmények kibővítik a gyümölcs lehetséges jótékony egészségi hatásait a tüdőrákra, ami nálunk (USA) és világszerte vezető helyen áll a rákhalálozások között."
Egy másik kutatás szerint a gránátalmából kivont anyagok jelentős védőhatást fejtenek ki a prosztatarák, illetve humán rákos emlősejtek ellen. Bebizonyosodott, hogy a gránátalma-kivonat elősegítheti a rákos sejtek differenciálódását, azaz azt a képességét, hogy egészséges formájukba visszatérjenek.
A gránátalma az ellagsavnak nevezett természetes anyag leggazdagabb forrása. Donald Yance, a táplálkozás-tudomány szakértője a Herbal Medicine, Gyógyulás és Rák című könyvében ezt írja: "az ellagsav meggátolja a rák kialakulását, és úgy gondolják, hogy megakadályozza a rák mutációját is azáltal, hogy a génen ideiglenesen odakötődik a DNS funkcionális oldalához, elhárítva ezáltal az oxidatív gyökök káros hatását".
A gránátalma flavonoidjairól pedig bizonyították, hogy csökkentik a tumor környékén történő érképzést (angiogenezist), így daganatellenes hatást fejtenek ki."
Eddig az idézet, melynek forrása:
|